
Trade Media International nejen ve své mediální nabídce denně dokazuje svou snahu naplnit hlavní slogan společnosti: INspirujeme INterakci INženýrů!
V chemickém průmyslu jsou pokročilé metody řízení procesů (APC) receptem na dosažení vyšších úrovní provozní excelence. V článku popisujeme 10 příležitostí poskytovaných APC, včetně zvýšení kapacity o 3–5 % a úspor energie až o 3–15 %.
Provozní excelence je pro firmy nutností k tomu, aby si získaly a udržely silnou pozici na trhu v rámci chemického průmyslu. Cestou k získání vysoké míry zralosti provozní excelence je dobře naplánovaný program implementace pokročilých metod řízení procesů (APC). Ačkoli je cíl implementace APC v chemickém průmyslu jednoduchý, tj. maximalizovat marže při současném splnění zákaznických požadavků, existuje několik faktorů, které musejí provozovatelé chemických závodů zohlednit, aby zajistili úspěšnou implementaci.
Když byly metody APC poprvé od počátku do poloviny 80. let minulého století zaváděny, byly určeny pro rafinérie a petrochemické závody. Od té doby se tato technologie vyvinula. APC je technologií pro řízení a optimalizaci procesů, která bere v úvahu interaktivní povahu procesních jednotek s mnoha proměnnými a usiluje o snížení variability a nasměrování procesu do optimálního stavu pomocí zásahů v řádu minut. Je toho dosahováno manipulací proměnnými, jako je přívodní průtok, nastavení teploty a tlaku i zpětných toků, které obvykle mění operátoři provozující jednotku.
Protože je pro procesní interakce charakteristické působení mnoha veličin a variabilita procesních jednotek, provozy nemohou plně optimalizovat proces ručně, neboť by občas docházelo k výkyvům klíčových proměnných v požadovaném rozsahu. Aby provozy hrály na jistotu, jsou nuceny posunout proces z optima do bezpečnějšího provozního rozsahu (viz „A“ na obrázku 1). Nicméně to často vede k vyšším nákladům nebo i k nižšímu objemu výroby. Dochází pak k vyšší spotřebě energie, nižšímu objemu výroby a nižšímu objemu přísunu materiálu ve srovnání s provozem pomocí APC.
Po celá desetiletí se metody APC osvědčovaly jako prostředek ke snížení variability procesu (viz „B“ na obrázku 1) pomocí aktivního řízení klíčových procesních parametrů na bázi minut.
Řízené proměnné jsou stabilizované a je omezena směrodatná odchylka. Když jsou klíčové proměnné stabilizované, využije se optimalizační charakter APC k posunutí procesu do optimálnějšího bodu (viz „C“ na obrázku 1). Tím se dosáhne stavu, kdy jednotka konzistentně poběží blízko maximální ziskovosti den za dnem, bezpečně a spolehlivě.
Prvním krokem při implementaci programu APC je pochopit, jaké procesní jednotky nebo součásti jednotek jsou dobrými kandidáty pro APC. Abyste byli schopni kvantifikovat příležitost k přínosům a zlepšením, je nutné nejprve porozumět ekonomickým principům jednotky a výrobního procesu. Je rovněž nezbytné zohlednit jednotku samotnou nebo v mnoha případech její roli v rámci většího výrobního hodnotového řetězce.
Jestliže mají organizace obchodní nebo procesní klíčové výkonnostní ukazatele (KPI), mohou je použít jako dobrý výchozí bod pro analýzu příležitostí pro APC. Nicméně existují i jiné způsoby, jak spočítat potenciální přínosy APC. Pro vyčíslení přínosů spojených s projektem APC můžete použít následujících 10 kritérií.
Pokud jde o nereakční části procesu, jako jsou destilační kolony, udržení specifikací u konečného výrobku může zvýšit výnos požadovaného produktu zvýšením poměru nečistot až na kontrahované specifikace. Vyšší množství produktů nižší hodnoty (nečistot) v konečném produktu jsou prodávána v rámci produktu s vyšší hodnotou, samozřejmě při současném zachování specifikací a očekávání zákazníka.
Po identifikaci obchodního případu pro projekt APC je dalším krokem začít vytvářet a implementovat řídicí prvek APC. Projekty APC byly tradičně dlouhotrvající a drahé a ke zprovoznění APC bylo zapotřebí mnoho definovaných kroků. Organizace musely například procházet bezpočtem fází krokového testování, tvorby modelů, vývoje řídicího prvku a zprovozňování, dříve než mohly přejít k zavedení (viz obrázek 3). V důsledku toho mnoho firem čelilo ušlým maržím během dlouhé fáze zavádění a také narušením procesu za účelem sběru dat potřebných k vytvoření modelu APC. Navíc tento proces vyžadoval vysoce zkušené uživatele, kteří by vytvořili a udržovali řídicí prvky.
Některé firmy se dnes přesunuly nad rámec tradičních metod k pokročilejší technologii integrací adaptivního řízení procesů pomocí technologie APC. S adaptivním řízením procesu byly tyto čtyři fáze zkombinovány do jedné, což uživatelům dovoluje realizovat rychlejší zavádění a trvalé přínosy prostřednictvím průběžných aktualizací modelu na pozadí, a to bez narušování procesu (viz obrázek 4). Tyto nástroje navíc umožňují více i méně zkušeným uživatelům zavádět a udržovat řídicí prvky APC, což může v rámci organizace ušetřit čas i peníze.
Vyspělá technologie APC rovněž pomáhá firmám udržovat přínosy. V minulosti by jakékoli změny procesu nebo zařízení po jejich zavedení vyžadovaly novou identifikaci modelu, což by zahrnovalo drahé krokové testování a řešilo by se jako projekt. Nicméně s technologií adaptivního řízení procesu integrovanou do dnešních řešení APC se již udržování řídicích prvků neřeší jako projekt, ale jako průběžný proces.
Nástroje pro udržitelnost v těchto vyspělých řešeních APC rovněž zahrnují automatickou identifikaci špatného modelu. Tyto modely lze kalibrovat on-line, v uzavřené smyčce a bez žádných přerušení pro proces. Díky tomu je udržování přínosů snadnější a levnější.
Navíc údržba řídicích prvků APC vyžaduje méně zdrojů a v důsledku toho si řídicí prvky uchovávají špičkový výkon, což zase firmám dovoluje zavádět a udržovat více řídicích prvků a realizovat tak nejlepší program APC v dané třídě.
Trh s chemickými výrobky je velmi konkurenční, nestálý a rychle reagující. Pro udržení silné tržní pozice se firmy musejí podívat lépe a důsledněji na svá zařízení, výrobu a operace, aby zajistily, že jejich výrobní řetězec je optimalizovaný. U předních chemických společností je APC klíčovým strategickým nástrojem v cestě za dosahováním vyšších úrovní provozní excelence.
Tushar Singh je produktový manažer společnosti Aspen Technology. Kate Kuliková je hlavní obchodní konzultantka společnosti Aspen Technology. Upravil Jack Smith, obsahový ředitel, CFE Media, Control Engineering, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Časopis Řízení a údržba průmyslového podniku již přes 10 let patří mezi neodmyslitelný zdroj informací v oblasti průmyslové údržby a diagnostiky. Část obsahu je z pera licenčních autorů Plant Engineering z USA.
www.udrzbapodniku.cz