Pět zásadních kritérií pro efektivní mobilní rozhraní HMI

Zařízení, jako je vzdálená operátorská stanice DeltaV společnosti Emerson Automation Solutions, která je zobrazena na zařízení Panasonic Toughpad, mohou přinést plnohodnotnou obsluhu operátorské stanice v odolném a snadno použitelném mobilním formátu. Zařízení, jako je vzdálená operátorská stanice DeltaV společnosti Emerson Automation Solutions, která je zobrazena na zařízení Panasonic Toughpad, mohou přinést plnohodnotnou obsluhu operátorské stanice v odolném a snadno použitelném mobilním formátu. Emerson Automation Solutions

Strategie pro mobilní rozhraní HMI (Human-Machine Interface) by měly brát v úvahu zabezpečení, snadnost používání, úroveň a podrobnost přístupu i spolupráci při přenášení rozhraní HMI z řídicí místnosti do základní výrobní úrovně.

Umístění informací pro řízení procesů na mobilní zařízení, tj. ihned k dispozici technikům, operátorům, manažerům nebo údržbářům, se stává nutností pro digitální transformaci závodu a zvýšení výkonnosti, produktivity a bezpečnosti provozu. Vytvoření efektivní strategie pro mobilní zařízení má zásadní význam pro úspěch projektů a operací, aby byla vyvážena potřeba flexibilního přístupu k datům provozních technologií (PT) s požadavky na bezpečnost a zabezpečení dat informačních technologií (IT).

Efektivní strategie pro mobilní rozhraní HMI posuzuje, jak dostat rozhraní HMI z řídicí místnosti do závodu prostřednictvím webových prohlížečů na telefonech, tabletech nebo odolných přenosných počítačích.

Při vývoji efektivní strategie pro mobilní rozhraní HMI vezměte v úvahu pět níže uvedených kritérií.

1. Integrace s nativním prostředím

Integrace s nativním prostředím znamená menší technickou náročnost, neboť systémy pro řízení procesů a mobilní technologie jsou navrženy pro sdílení a zabezpečený přenos informací bez nutnosti duplikace konfigurace systému.

2. Vzdálené operátorské stanice

Vzdálené operátorské stanice rozšiřují (v plném nebo omezeném rozsahu) řízení mimo řídicí místnost do provozu a ještě dále. Tímto rozhraním může být plně vybavený tablet nebo odolný přenosný počítač, který poskytuje kompletní přehled a definované možnosti řízení členovi týmu. Je umístěno v řídicí síti nebo v demilitarizované zóně a poskytuje členovi týmu stejné pravomoci a přehled jako operátorovi v řídicí místnosti.

3. Mobilní rozhraní HMI připravené pro HTML5

Mobilní rozhraní HMI připravené pro HTML5 je rozhraním HMI postaveným na technologii HTML5, a je proto přístupné na mobilních zařízeních a počítačích, a to bez nutnosti duplikovat konfiguraci obrazovky na mobilní platformu. Poskytuje přenosnost obrazovky a snadné používání koncepce HMI závodu tím, že zobrazuje obrazovky řídicí místnosti ve webovém prohlížeči. Díky tomu mohou pracovníci vzdáleně zabezpečeným způsobem prohlížet stejná data a grafiku jako operátoři v závodě, což může usnadnit spolupráci mezi pracovníky v řídicí místnosti a vzdálenými pracovníky.

4. Mobilní aplikace

Mobilní aplikace s přístupem nastavitelným na míru a s možností pouze čtení se široce využívají jako zabezpečené technologie ke zvýšení informovanosti pracovníků a jejich zapojení, bez ohledu na to, kde se zrovna nacházejí.

Tato řešení, ať už jde o vzdálenou operátorskou pracovní stanici, mobilní rozhraní HMI připravené pro HTML5 nebo nativní mobilní aplikaci, lze zabezpečeným způsobem a snadno integrovat do každodenních procesů a pracovních postupů a získat požadované zvýšení produktivity, výkonu a bezpečnosti.

5. Zvažte celkové náklady na vlastnictví

I když může potenciální řešení poskytovat mnoho technologií, ideální řešení nabízí robustní hodnotu v průběhu celého životního cyklu s vyváženou kombinací snadné a cenově dostupné počáteční implementace s minimálními dlouhodobými nároky na technickou podporu. Úspěch této strategie závisí na volbě řešení dobře sladěného se strategiemi provozních a informačních technologií, které dokážou pracovníci začlenit do svých každodenních činností. 

Mariana Dionisiová, Camilo Fadul a Cindy Scottová jsou lídři strategie DeltaV pro mobilitu a design rozhraní HMI společnosti Emerson Automation Solutions. Upravila Emily Guentherová, zástupkyně obsahového ředitele, Control Engineering, CFE Media, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. 

 

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com