PLC zůstávají zásadním prvkem

PLC jsou nedílnou součástí prakticky všech oblastí moderní automatizace. Obrázek poskytla společnost Inductive Automation PLC jsou nedílnou součástí prakticky všech oblastí moderní automatizace. Obrázek poskytla společnost Inductive Automation

PLC jsou často základem automatizace, komunikace, monitorování a řízení automatizovaných procesů a zůstanou jím i v éře IIoT.

Od doby, kdy programovatelné logické automaty (PLC) před více než 50 lety předznamenaly Průmysl 3.0, zůstávají jedním ze základních kamenů automatizace. PLC jsou průmyslové počítače používané k řízení různých elektromechanických procesů ve výrobních závodech a v automatizačních prostředích. PLC často hrají zásadní roli v systémech SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition), kde slouží jako fyzické rozhraní mezi zařízeními na základní provozní úrovni závodu a rozhraním člověk–stroj (HMI), a jsou nápomocny při komunikaci, monitorování a řízení automatizovaných procesů.

Ve výrobě potravin a nápojů, ve vodárenství a v průmyslové výrobě jsou PLC nedílnou součástí téměř všech oblastí moderní automatizace. Pomocí programování v reálném čase mohou PLC zachycovat vstupní data ze strojů v závodě a v reakci na ně aplikovat logiku programu vytvořenou uživatelem a vytvářet výstupní data nebo příkazy pro spouštění aplikací pomocí nástrojů, jako jsou databáze ve strukturovaném dotazovacím jazyce.

IIoT se bez PLC neobejde

S tím, jak organizace pokračují v digitální transformaci zaváděním technologií Průmyslu 4.0, se zdokonalily i metody využití PLC. V moderních systémech SCADA jsou středem zájmu data, ale tradiční metoda sběru dat z PLC pomocí dotazování a odpovědí není vždy dostačující. Ve složitějších nebo rozptýlených systémech jsou PLC stále základním kamenem a mohou podporovat různé architektury.

Technologie průmyslového internetu věcí (IIoT) poskytly organizacím novou úroveň interoperability. Moderní PLC jsou nedílnou součástí sítí IIoT, přičemž mnoho nedávných vylepšení se soustředilo na integraci technologií pro podporu IIoT, čímž zařízení získala aktivnější roli v celkové architektuře systému. Oproti zastaralé představě, že PLC jsou užitečné pouze pro základní vstupy a výstupy, mají novější modely rozmanité komunikační schopnosti, včetně připojení do cloudu a edge computingu, což z nich činí výkonné nástroje na základní provozní úrovni závodu nebo na vzdálených místech.

V průmyslových odvětvích, jako je ropný a plynárenský průmysl, může být sběr dat na okraji sítě neúnosně obtížný kvůli nepříznivému prostředí nebo absenci infrastruktury. Edge computing se snaží tyto potíže překonat tím, že přesouvá dotazování PLC blíže ke zdroji, čímž snižuje latenci a zároveň zvyšuje spolehlivost.

PLC na okraji sítě často využívají komunikační protokoly podporující IIoT, jako je například telemetrický přenos zpráv (MQTT), který využívá model publikování/odebírání pro úsporu šířky pásma při zachování otevřeného toku dat. Funkce ukládání a předávání dat u MQTT eliminuje problémy s připojením k síti, jež by mohly vést k masivní ztrátě dat, a shromažďuje data na samotném PLC po dobu až 7 dní a po opětovném připojení k síti tyto informace ukládá na server.

Tento článek byl původně publikován na webových stránkách společnosti Inductive Automation a byl použit se svolením autorem Aarona Block, autora marketingového obsahu, Inductive. Upravil Chris Vavra, ředitel pro webový obsah časopisu Control Engineering, CFE Media and Technology, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com