Pokročilá automatizace využívaná pro vstřikování plastů

Roboty Campetella pro stohování jsou mezi těmi, kteří využívají techniku NSK Roboty Campetella pro stohování jsou mezi těmi, kteří využívají techniku NSK

Lineární vedení a valivá ložiska NSK se používají v mnoha pokročilých automatizovaných systémech pro vstřikování plastů, včetně průmyslových robotů vyráběných firmou Campetella Robotic Center.

Campetella Robotic Center Srl je italská společnost specializující se na výrobu a využití průmyslových robotů a automatizačních systémů pro vstřikování plastů. Její historie sahá do 19. století – firma byla založena v roce 1897 jako výrobce speciálního zemědělského vybavení a v průběhu let pod vedením svých zakladatelů a jejich potomků prošla cestou od řemeslné dílny po moderní průmyslovou výrobu. Při zachování silných kořenů v regionu Marche dokázalo pět po sobě jdoucích generací rodiny Campetella plně využít všech příležitostí, které nabízí globalizace, a dnes slouží zákazníkům na všech kontinentech.

Od 80. let 20. století vyvinula společnost Campetella inovativní řadu robotů a manipulátorů, které díky svému vysokému výkonu a spolehlivosti dosáhly mimořádného úspěchu na trhu, zejména v oboru vstřikování plastů.

V současné době je Campetella Robotic Center přední společností, která se zaměřuje na navrhování mechanické konstrukce a zároveň vývoj softwaru, instalaci zařízení, prodej průmyslových robotů a poprodejní asistenční služby. Hlavní obchodní činnost firmy představují robotická řešení pro plastikářský průmysl. Bohaté zkušenosti firmy vedly k tomu, že si ji významné národní a nadnárodní průmyslové podniky vybraly pro řešení mnoha úloh v plastikářské výrobě: od vyjímání dílů ze vstřikovacího lisu až po finální balení výrobků připravených k odeslání zákazníkovi.

Pokročilá technická řešení pro vstřikovací linky

Zkušenosti získané ve světě průmyslové automatizace učinily z robotů, které firma dodává, základní nástroj k realizaci koncepce průmyslu 4.0 v plastikářském průmyslu. Vedoucí postavení firmy v oboru je také zásluhou konsolidovaných partnerství s předními světovými výrobci vstřikovacích lisů. Na počátku každého projektu pro plastikářský průmysl konstruktéři firmy Campetella studují a navrhují nejvhodnější technická řešení manipulace s díly. Konstrukční tým společnosti je schopen zajistit a implementovat nejvhodnější automatizované systémy pro všechny operace, od označování dílů až po montáž, od kontroly kvality až po paletizaci, aby byla zaručena nepřetržitá výroba 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

„Naši zákazníci nás žádají, abychom jim pomohli vybudovat linky s vysokou produktivitou, v nichž je každý prvek automatizovaného systému optimalizovaný nejen z hlediska zajištění vysoké rychlosti, ale i z hlediska spolehlivosti a odolnosti proti neočekávaným odstávkám,“ vysvětluje Elia Campetella. „To znamená, že výchozím bodem pro naše konstruktéry jsou nejkvalitnější komponenty a subsystémy, bez nichž bychom našim zákazníkům nemohli zaručit nejvyšší kvalitu a nejnižší celkové náklady na vlastnictví. Z tohoto důvodu žádáme naše strategické dodavatele, mezi něž patří také NSK, aby přijali stejnou filozofii jako my: kvalita a spolehlivost musí být vždy ta nejlepší, která je na trhu dostupná. Jedině tak můžeme zvýšit kreativitu našich konstruktérů, kteří pro naše zákazníky navrhují na míru mnoho automatizovaných řešení pro manipulaci s výlisky.“

Campetella Academy: odborné znalosti ve prospěch všech

Otázka znalostí a dovedností je pro firmu Campetella Robotic Center velmi důležitá, a to natolik, že nedávno zahájila strategický projekt Campetella Academy.

„Trh žádá stále pokročilejší a složitější řešení,“ říká Campetella. „Pro společnost, jako je ta naše, je nezbytné držet krok s nejnovějšími technologiemi. Zároveň je důležité, abychom předávali znalosti a zkušenosti, které jsme nashromáždili, našim zákazníkům, abychom jim pomohli dosáhnout jejich obchodních cílů. Campetella Academy je místem setkání pro nás, naše strategické dodavatele a naše zákazníky. Podporuje šíření znalostí o automatizaci ve výrobním prostředí ve prospěch všech, aby každý mohl posílit svou úlohu na stále konkurenčnějším a náročnějším světovém trhu.“

V duchu úzké spolupráce mezi oběma společnostmi začala firma NSK spolupracovat s Campetella Academy tím, že v ní představila svou nejpokročilejší lineární techniku, která pomůže rozvíjet produkty a řešení pro manipulaci nové generace.

Inovace pro produktivitu

Konstruktéři firmy Campetella Robotic Center již mnoho let využívají pro realizaci robotů a mnoha dalších manipulačních systémů techniku NSK. Společnost využívá zejména nejnovější generace lineárních vedení a valivých ložisek, které byly zvoleny pro jejich výkonové charakteristiky a absolutní spolehlivost.

Luca Marinangeli, vedoucí nákupu firmy Campetella Robotic Center, říká: „Díky letům úspěšné spolupráce a vzájemné důvěře se naši konstruktéři sice naučili samostatně vybírat vhodné komponenty, ale přesto často komunikují s techniky NSK, aby prozkoumali nová řešení nebo identifikovali nové příležitosti, jež vznikají díky technickým novinkám. Dobrým příkladem je samomazná jednotka K1, která již byla od svého uvedení na trh důkladně vyzkoušena a otestována a stala se standardem u všech strojů vyrobených společností Campetella, kde jsou vyžadovány lineární pohyby velkého rozsahu. Jednotka K1 nám umožňuje zaručit našim zákazníkům bezúdržbová řešení, což je skvělá a oceňovaná přidaná hodnota v závodech, které musí pracovat v režimu 24/7, po celý rok. Není neobvyklé, že naše stroje používají valivá ložiska, která musí odpracovat miliony cyklů při vysokých rychlostech a velmi velkých zatíženích. Od té doby, co se používají samomazné jednotky K1 od NSK, mají bloky válečkových ložisek a lineární vedení provozní životnost, která přesahuje životnost jiných součástí stroje, jako jsou například pohyblivé elektrické kabely, a nikdy nevyžadují údržbu."

Dalším prvkem, kterého si firma Campetella Robotic Center velmi cení, je unikátní gotický obloukový profil vedení NH/NS od NSK, který zaručuje dokonalou přímost v dlouhých spojovacích vedeních. Gotický obloukový profil se čtyřbodovým kontaktem tvaru X zaručuje tuhost bez ztráty schopnosti kompenzovat malé chyby ustavení. Kromě toho jsou čtyři vedení vybavena naddimenzovanými kuličkami, které zajišťují maximální únosnost.

To je jen několik příkladů, které ukazují, jak plodná spolupráce mezi dvěma vedoucími představiteli ve svých odvětvích přispívá k jejich vzájemnému úspěchu, což podporuje rozvoj firmy, která za více než 120 let historie nikdy nepřestala řešit problémy ve prospěch svých zákazníků.

NSK Europe

Společnost NSK Europe Ltd. je evropskou pobočkou tokijského výrobce ložisek NSK založeného v Japonsku v roce 1916, který dnes zaměstnává zhruba 31 000 lidí ve svých provozech po celém světě. Výrobky a řešení nabízené tímto dodavatelem pro potřeby průmyslové a automobilové výroby můžete najít všude tam, kde je třeba zajistit pohyb. Kromě téměř všech druhů valivých ložisek zahrnuje sortiment společnosti také těsněná ložiska, lineární technologie, ložisková tělesa pro kola, ložiska převodovky a motoru a systémy řízení. Firma si zakládá na dokonalosti ve všech oblastech svého podnikání. Jejím cílem je razit ve svém oboru cestu kvality, které dosahuje díky neustálému zlepšování, prvotřídnímu vývoji nových výrobků, optimalizovaným výrobním procesům a službám zaměřeným na spokojenost zákazníka. Ve fiskálním roce 2019 dosáhlo více 4 400 zaměstnanců společnosti NSK Europe Ltd. obratu přesahujícího 920 milionů eur.

 

www.nskeurope.com