
Trade Media International nejen ve své mediální nabídce denně dokazuje svou snahu naplnit hlavní slogan společnosti: INspirujeme INterakci INženýrů!
Nová a stará zařízení mohou bez problémů spolupracovat, když se do hry zapojí průmyslová PC (IPC).
Přestože by všichni výrobci rádi měli moderní továrnu, pro mnohé z nich to pravděpodobně není realitou – stále je běžné, že ve výrobní lince pracuje zastaralé zařízení. Podle nezávislého průzkumu společnosti Intoware mezi 1 030 průmyslovými podniky ve Spojeném království se 74 % z nich po pandemii stále opírá o starší systémy. Toto vysoké procento lze vysvětlit dopadem pandemie covidu-19 na podniky, neboť mnohé z nich mají pocit, že si nemohou dovolit investovat do digitalizace výrobních linek, zejména malé a střední podniky.
I když digitalizace továren může být náročná, je snadno dosažitelná. Navzdory těm, kteří tvrdí, že nové a staré technologie nelze kombinovat, je to možné díky modernizaci několika klíčových komponent.
Nové stroje jsou vybaveny komunikací s průmyslovým internetem věcí (IIoT), takže nejrychlejším způsobem, jak dosáhnout chytré továrny, je instalace nového systému, tedy vymontovat a nahradit. To má zřejmé výhody pro systémovou komunikaci, vysokou účinnost a synchronizaci s novými technologiemi.
Mezi nevýhody patří počáteční náklady, přeškolení a odstávky nutné k výměně zařízení. Výrobci, kteří nemají disponibilní kapitál na nová zařízení, by se měli snažit začlenit konektivitu do starších zařízení a integrovat nové technologie do starších strojů prostřednictvím modernizace.
Starší zařízení by mohla společnostem způsobovat náklady kvůli chybějícímu datovému připojení. Kultura neinformovaného rozhodování přetrvává navzdory technologickému pokroku – 26 % pracovníků uvedlo, že se během své kariéry rozhodovalo na základě instinktu, a 21 % uvedlo, že tak činí každý měsíc. Výrobci by měli usilovat o modernizaci továren pro snadnější získávání dat. Modernizace znamená přidání možností připojení IIoT ke stávajícím strojům, aby je bylo možné monitorovat a ovládat na dálku. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je přidat senzory pro sběr dat nebo investovat do akcelerometrů a termočlánků pro měření vibrací, teploty, proudu a spotřeby energie. Použití zařízení IIoT pro připojení zařízení k IPC umožňuje podporu snadného sběru dat, což může společnostem pomoci zlepšit provozní efektivitu a snížit spotřebu energie, předpokládané náklady a lidské chyby v továrně.
Například případová studie Felipeho Orellany a Rominy Torres z roku 2019 prokázala, že modernizací starších zařízení zařízeními IIoT lze úspěšně vytvořit efektivní chytrý závod. Ve studii bylo starší zařízení v továrně na výrobu náhradních dílů dovybaveno řadou senzorů připojených k IPC. Zlepšená provozní efektivita snížila spotřebu energie o 17 %, eliminovala plánované náklady o 3 % a minimalizovala počet lidských chyb v továrně o 70 %.
Tato studie ukazuje, že společnosti se mohou vyhnout vysokým nákladům na neustálou modernizaci zařízení a přitom si zachovat konkurenční výhodu. Proces modernizace je neustálým zdokonalováním, které umožňuje zaměstnancům lépe se seznámit s digitálními technologiemi, aniž by je to vrhalo do divoké vody s novým high-tech vybavením, což znamená, že mohou lépe vidět zlepšení svých úkonů.
Modernizace je také šetrnější k životnímu prostředí. Tradiční výroba má lineární ekonomiku založenou na modelu „vyrobit – použít – zlikvidovat“. Modernizace je v souladu s modelem opětovného použití, opětovného zpracování a obnovy.
Adnan Khan je manažer obchodního rozvoje společnosti Beckhoff UK. Tento článek byl původně publikován na webové stránce Control Engineering Europe. Upravil Chris Vavra, ředitel pro webový obsah časopisu Control Engineering, CFE Media and Technology, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.
www.controlengcesko.com