Upgrade hardwaru a softwaru

Otevřený a interoperabilní přístup umožňuje firmám získat nejlepší hardwarové a softwarové upgrady ve své třídě. Podívejte se na 10 důvodů pro upgrade prvků řízení procesů.

Distribuované řídicí systémy (DCS), software systémů SCADA a prvky řízení procesů jsou životně důležitými systémy ve výrobě. Udržovat tyto systémy aktuální je velmi důležité. Zde nabízíme deset důvodů, proč je třeba tyto systémy aktualizovat:

1. Zastaralost operačního systému (OS)

2. Ostrůvky informací (nezávislé systémy)

3. Decentralizovaná údržba

4. Roční náklady na údržbu softwaru

5. Nové požadavky, které systém nedokáže zvládnout

6. Odkázanost na konkrétní OS, hardware nebo verzi softwaru

7. Otázky zabezpečení

8. Potřeba otevřeného standardu namísto proprietárního systému

9. Integrace systému třetí strany

10. Potřeba otevřené, interoperabilní a zabezpečené základny

Mnoho organizací musí řešit problém stárnoucí infrastruktury a starého softwaru. Se zavedením průmyslového internetu věcí (IIoT) a zvýšenou poptávkou obchodní části firmy po datech dochází ke kolizím světa provozních technologií (OT) a informačních technologií (IT). Aktualizace, které mohou zahrnovat novější verzi stejné softwarové platformy nebo upgrade na novou softwarovou platformu, jsou důležitější než kdy jindy.

Při identifikaci potenciálních aktualizací je třeba mít na paměti tři hlavní kategorie: náklady, zabezpečení a nové technologie.

Důvody pro průběžné aktualizace

Jedním z největších impulzů k aktualizacím je zastarávání operačního systému. Určité softwarové balíky pro průmysl vyžadují konkrétní verze systému Microsoft Windows nebo konkrétní hardware a bez aktualizace nebudou fungovat na novějších verzích. IT oddělení jsou nucena provádět tyto aktualizace z důvodu zabezpečení a údržby. Systémy již nelze udržovat izolované. Rozhodnutí neaktualizovat s sebou přináší značné riziko.

Provozní tým proto při aktualizaci nemá příliš na výběr. Musí se rozhodnout (podle nákladů, údržby a technologií), zda zůstane u stejného dodavatele softwaru nebo přejde k novému. Vysoké roční náklady na údržbu a podporu softwaru jsou dalším hnacím motorem k upgradu. Organizace obvykle přecházejí na nové softwarové platformy s nižšími náklady. Mnoho softwarových platforem neposkytuje ochranu při upgradu na novější verze nebo upgrady na novější verze nejsou kompatibilní. Je důležité instalovat softwarové balíky, které mají zpětnou kompatibilitu, nebo balíky, jež během upgradu poskytují přímočarou cestu k nejnovější verzi.

Je důležité, aby veškerá komunikace v průmyslové síti byla šifrovaná podle aktuálních standardů. Na softwaru by měl být proveden penetrační test, aby bylo možné identifikovat případné chyby zabezpečení, jako jsou například absence šifrování, útoky typu „prostředník“ („man-in-the-middle“), krádež relace („session hijacking“) a další.

Příklon k otevřeným standardům

Největšími hnacími silami aktualizací jsou někdy nové požadavky, změny architektury, integrace řešení třetích stran a přechod na otevřené standardy. Zákazníci nechtějí proprietární/uzavřené systémy, které je obtížné upgradovat nebo nahrazovat. Přechod k otevřeným standardům ale umožňuje používat software a hardware od nejlepších dodavatelů ve své třídě.

Použití otevřených standardů, jako jsou OPC UA, MQTT, SQL, HTTP/HTTPS a REST/SOAP, umožňuje interoperabilní systémy typu plug-and-play. Jedná se o standardy, kterým OT a IT rozumí. Oddělení OT a IT by měla vzájemně spíše spolupracovat než fungovat samostatně. Upgrady těchto systémů může umožnit sdílení dat v rámci celého podniku. Upgrady mohou být zpočátku nákladné, ale poskytují vynikající dlouhodobou návratnost investice (ROI).

Nejdůležitějším hlediskem je pochopit, jak bude systém fungovat sám o sobě a jak zapadne do fungování podniku. Otevřené, interoperabilní a zabezpečené platformy poskytují firmám flexibilitu a jsou snadněji udržovatelné. Je mnohem snazší upgradovat nebo vyměňovat jednotlivé součásti než celou infrastrukturu.

Průmysl se mění a vyžaduje otevřené, interoperabilní a zabezpečené systémy. Dobrou zprávou je, že moderní softwarové a hardwarové společnosti se vyvíjejí a tyto standardy začleňují. Společnosti upgradující své systémy by měly najít software a hardware, který splňuje jejich požadavky.

Travis Cox je zástupce ředitele pro prodej technických řešení společnosti Inductive Automation. Upravil Chris Vavra, redaktor časopisu Control Engineering, CFE Media, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com