Čtyři trendy v oblasti správy frekvenčních měničů

Čtyři trendy v oblasti správy frekvenčních měničů

Frekvenční měniče (Variable Frequency Drives – VFD) dokážou více s méně prostředky.

Poptávka po efektivním řízení motorů z důvodu rostoucích cen energie a trend zvyšování energetické účinnosti přinesly nárůst poptávky po frekvenčních měničích. Očekává se, že v následujících třech letech bude trh frekvenčních měničů růst tempem 5,94 % (CAGR). Nepřekvapuje tedy, že výrobci investují do nejmodernějších technologií frekvenčních měničů. Nejnovější vylepšení softwaru a hardwaru frekvenčních měničů řeší obvyklé problémy, s nimiž se výrobci OEM, systémoví integrátoři a výrobci potýkali po celá léta: umožňují jim dokázat více – rychleji a snadněji – s méně prostředky. 

1. Bezdrátová diagnostika

Bezdrátová diagnostika představuje budoucnost frekvenčních měničů, ať už se k ní využívá Wi-Fi, Bluetooth, nebo zcela jiná technologie. V typickém závodě, kde může být přístup k měniči v uzavřené skříni komplikovaný, se mohou technici připojit k systému na dálku přímo prostřednictvím bezdrátového rozhraní zabudovaného do měniče.

On-line software umožňuje technikům prohlížet a diagnostikovat problémy, aniž by museli být ve fyzickém kontaktu s měničem nebo jeho skříní. 

 

2. Flexibilní integrace

Frekvenční měniče s flexibilní integrací umožňují technikům zvolit měnič odpovídající dané aplikaci a následně pracovat s rozhraním programovatelného automatu (PLC) vyšší úrovně dle vlastní volby.

Když výrobce OEM prodává určitý stroj zákazníkům na tuzemském trhu i do zahraničí, regionální preference používání PLC nejsou překážkou pro integraci stroje. Výrobce OEM může sáhnout po měniči s různými možnostmi komunikace, zvolit verzi vhodnou pro příslušný stroj a vybrat variantu odpovídající řídicímu prvku vyšší úrovně u konkrétního zákazníka.

Frekvenční měniče, jež jsou postavené speciálně s ohledem na flexibilní integraci, obvykle tvoří základní měnič a řídicí nebo síťové moduly, které lze volit podle vlastní potřeby. 

3. Modulární paměť

Už je pryč doba, kdy technici museli jít ke klávesnici a programovat náhradní frekvenční měnič. Pro přenos konfigurace na náhradní měnič bude brzy věcí minulosti i nutnost použít PC nebo klíčenku USB.

V dnešní době využívají měniče vyjímatelnou a modulární paměť bez nutnosti neustálého napájení, která zrychluje a usnadňuje údržbu. Mizí potřeba připojovat další hardware. Pokud se měnič pokazí, stačí z něj vytáhnout paměť a jednoduše ji vložit do nového. 


4. Prediktivní údržba

Výrobci shromažďují ze svých strojů obrovská množství dat pro získání podnikové informovanosti, na níž staví prediktivní údržba.

Internet věcí (Internet of Things – IoT), globální trend projevující se v každém odvětví, měl dopad na frekvenční měniče v tom, že zrychlil a zjednodušil tok informací od stroje k technikovi a zase zpět. Výrobci proto přistupují ke změnám ve všech sférách, od strojů až po oddělení IT, aby usnadnili sběr, analýzu a využití dat z měničů.

Z hlediska hardwaru jde o ústup od sériového připojení k preferování sítě Ethernet. Pro oddělení IT nejsou ethernetové přepínače, huby a routery ničím novým, což přispívá k bezproblémové integraci přenosů dat.

Komplexní komunikační strategie vyžadují od moderních frekvenčních měničů hlášení stavu čítačů po celou dobu provozní životnosti měniče, ukazatelů o objemu výroby, odstávek, výstupního výkonu a dalších informací přispívajících k lepšímu rozhodování v reálném čase. 

Joel Kahn je produktový manažer pro frekvenční měniče společnosti Lenze Americas. Upravil Jack Smith, obsahový ředitel, CFE Media, Control Engineering, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com