Jak se vyhnout přetížení alarmy

Jak se vyhnout přetížení alarmy

Vylepšete správu systému SCADA a vyhněte se přetížení alarmy tím, že zkonsolidujete alarmové systémy a nastavíte protokoly.

Do představy operátora o směně snů rozhodně nepatří přetížení alarmy. Ve skutečnosti k tomu však dochází častěji, než by si operátoři a vedoucí přáli. Při záplavě alarmových notifikací systému SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) hrozí nebezpečí přehlédnutí kritického alarmu v moři ostatních. Zvažte použití tří doporučení pro zlepšení správy alarmů.

1. Konsolidace: Konsolidace alarmů umožňuje uživateli omezit nepřehlednost a zpracovat informace rychleji tím, že obdrží jednu notifikaci se seznamem 95 alarmů namísto 95 samostatných notifikací, což je vyčerpávající a těžko  ovladatelné. Při konsolidaci se využívají principy „zpoždění“ a „frekvence“. Když je nastaveno zpoždění, uživatel říká systému, aby počkal, než notifikaci odešle. Systém tím dostane čas, aby přijal více alarmů, takže jich může shromáždit celou dávku a poslat je všechny. Uživatel definuje zpoždění, které se může lišit podle systému. Hodiny na zpoždění se resetují s každým novým alarmem. Pokud alarmy stále přicházejí, hodiny se budou ustavičně resetovat a systém notifikaci neodešle. A zde přichází na řadu otázka frekvence.

2. Frekvence: Frekvence alarmu má přednost před zpožděním a dojde k odeslání notifikace. Řekněme, že nastavíte frekvenci na 60 sekund. To znamená, že systém bude odesílat všechny shromážděné notifikace za posledních 60 sekund, i kdyby hodiny zpoždění byly neustále resetovány permanentním příchodem nových alarmů. Nastavení zpoždění přiměje systém, aby shromažďoval dávky alarmů, a nastavení frekvence zajišťuje, že nic nebude zpožděno příliš dlouho. Úprava zpoždění a frekvence společně s přesným doladěním systému umožňují firmám najít nastavení, které funguje nejlépe.

3. Eskalace: Eskalace znamená nastavit systém tak, aby zasílal notifikace ostatním, pokud primární operátor do určitého času nezareaguje. Lze eskalovat také typ notifikace. 

Travis Cox je ředitel divize rozvoje obchodu společnosti Inductive Automation. Upravil Jack Smith, obsahový ředitel časopisu Control Engineering, CFE Media, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com