Co může 5G přinést průmyslové automatizaci

Existují tři hlavní kategorie případů použití 5G: extrémní mobilní širokopásmové připojení, hromadná mobilní komunikace mezi stroji a vysoce spolehlivá komunikace s nízkou latencí. Obrázek poskytla společnost PI North America Existují tři hlavní kategorie případů použití 5G: extrémní mobilní širokopásmové připojení, hromadná mobilní komunikace mezi stroji a vysoce spolehlivá komunikace s nízkou latencí. Obrázek poskytla společnost PI North America

5G je atraktivní technologií pro průmyslovou automatizaci, kde lze díky mnoha buňkám snadno překonat problémy se vzdáleností a výkon může překonat tradiční Wi-Fi.

5G je široký pojem popisující řadu různých technologií a implementací a může pro mnoho různých lidí znamenat mnoho různých věcí. Dokonce i mezi hlavními poskytovateli mobilních služeb pro spotřebitele se může technologie 5G, kterou poskytuje každý z nich, lišit od toho, co poskytuje ten druhý.

Obecně tyto nabídky zahrnují buď nízkopásmový, středněpásmový, nebo vysokopásmový přenos. Každý z nich má své výhody a kompromisy. Nízkopásmové sítě 5G umožňují lepší penetraci a větší vzdálenost, ale při nižších rychlostech a šířce pásma. Vysokopásmové sítě 5G poskytují vyšší výkon, ale na úkor delších vzdáleností.

Z těchto důvodů je vysokopásmové 5G přitažlivé pro průmyslovou automatizaci, kde lze obavy ohledně vzdálenosti překonat mnoha buňkami a přitom překračovat tradiční výkon Wi-Fi. 

Tři potenciální aplikace pro 5G

Existují tři hlavní kategorie případů použití 5G. Samozřejmě budou existovat aplikace, které budou zahrnovat více než jednu kategorii; proto je 5G tak atraktivní.

  1. Extrémní mobilní širokopásmové připojení (eMMB). Mezi případy použití patří aplikace vyžadující velmi vysokou šířku pásma a rychlost přenosu dat. Příkladem je streamování videa ve vysokém rozlišení.
  2. Hromadná mobilní komunikace mezi stroji (mMTC). Mezi případy použití patří aplikace vyžadující velký počet zařízení, obvykle v těsné blízkosti. Příkladem je internet věcí (IoT) nebo chytrá města.
  3. Vysoce spolehlivá komunikace s nízkou latencí (URLLC). Mezi případy použití patří aplikace kritického významu vyžadující vysoký determinismus. Příkladem jsou samořídící automobily a průmyslová automatizace. Právě zde se síť 5G stává použitelnou pro průmyslové sítě, jako je Profinet.

Přínosy 5G pro průmyslovou automatizaci

V současné době se průmysl v oblasti 5G soustředí na možnost vytváření privátních sítí. Privátní 5G síť není závislá na infrastruktuře tradičních telekomunikačních společností. Místo toho je nainstalována a nakonfigurována uživatelem lokálně.

Na začátku roku 2020 společnostem Audi a Ericsson společně podařilo dosáhnout doby cyklu 3 ms s latencí 1 ms při použití sítí Profinet a PROFIsafe přes 5G. Takové časy jsou také požadavkem při automatizaci továren a umožňují použití v případech, jako jsou automaticky naváděná vozidla (AGV) nebo autonomní mobilní roboty (AMR).

Protože PROFIsafe využívá princip černého kanálu, není k funkčně bezpečné komunikaci mezi zařízeními PROFIsafe a řídicími jednotkami přes 5G nutná žádná speciální konfigurace.

Tento článek byl původně publikován na webové stránce PI North America. PI North America je obsahovým partnerem vydavatelství CFE Media. Upravil Chris Vavra, ředitel pro webový obsah časopisu Control Engineering, CFE Media, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com