Přínosy bezdrátových technologií pro průmyslové aplikace

Přínosy bezdrátových technologií pro průmyslové aplikace

Vylepšení 5G a Wi-Fi 6 zvyšují užitečnost bezdrátových sítí pro průmysl.

Výhody bezdrátových řešení oproti tradiční kabeláži jsou četné a významné. Chytrá továrna nabízí flexibilitu. Automaticky naváděná vozidla (AGV) mohou jet tam, kde je potřeba. Robotika spolupracuje na optimalizaci výroby. Tato flexibilita a automatizace není možná bez bezdrátového řešení.

Díky bezdrátovým řešením mohou uživatelé vzdáleně přistupovat k zařízení a spravovat je nebo monitorovat. Již není nutné za účelem kontroly zařízení vstupovat do nepříjemného nebo potenciálně nebezpečného prostředí.

Pokud je zařízení připojeno k rozsáhlé síti (WAN), není nutné být přímo u zařízení, což může snížit náklady a komplikace spojené s cestováním. Bezdrátová řešení jsou levnější na instalaci a snadněji se rozšiřují nebo upravují. Náklady na údržbu se snižují, protože není nutné ručně připojovat zařízení; konektory se méně často poškozují používáním.

Proč ještě průmysl zcela nepřešel na bezdrátové řešení? Dvěma častými důvody jsou strach ze změny a technologie. Existují obavy, že bezdrátová technologie není dostatečně kvalitní, že latence je příliš vysoká, šířka pásma příliš malá nebo že připojení není stabilní či bezpečné. Obvykle panuje přístup „proč měnit něco, co funguje?" Je to pochopitelné, protože v průmyslových aplikacích je opatrnost základem, chceme zajistit bezpečnost a zabránit odstávkám. Přechod z kabelů na bezdrátové připojení nemusí být složitý. Bezdrátová řešení se již používají. Není to nic neznámého.

Porovnání konektivity 5G a 4G

Síť 5G není jen postupným vylepšením 4G LTE, ale představuje zásadní evoluci, která přináší významná zlepšení, jako je 50krát vyšší rychlost, 10krát nižší latence a 1000krát vyšší kapacita. To otevírá mnoho možností pro průmyslové aplikace. Zavedení 5G neznamená, že pro 4G LTE není v průmyslových aplikacích místo. Standardy LPWAN mohou zajistit bezdrátové připojení potřebné pro rozsáhlé aplikace internetu věcí, kde je třeba na velké vzdálenosti přenášet data s nízkými náklady, nízkou spotřebou energie a malým objemem dat. Síť 5G lze využít v kritických aplikacích internetu věcí, kde je vyžadována spolehlivost, nízká latence a vysoká dostupnost.

Porovnání Wi-Fi 6 s Wi-Fi 5 a Wi-Fi 4

Nejrychleji se technologie Wi-Fi 6 pravděpodobně rozšíří ve veřejných Wi-Fi a v domácnostech. Wi-Fi 6 dokáže připojit více zařízení současně se stabilním a rychlým připojením. V aplikacích využívajících rozšířenou nebo virtuální realitu (AR/VR), jako jsou digitální dvojčata pro vzdálené monitorování, se ocení vyšší propustnost a nižší latence. Techniky chytrého řízení, jako je například funkce plánované doby probuzení TWT (Target Wake Time), snižují spotřebu energie, protože zařízení jsou aktivní pouze při odesílání nebo přijímání dat, což je přínosem pro baterie zařízení.

5G i Wi-Fi 6 nabízejí příležitosti pro průmyslové aplikace. Obecně platí, že Wi-Fi 6 poskytuje připojení k internetu uvnitř budov nebo ve vymezených venkovních prostorách s vysokou hustotou zařízení; 5G poskytuje připojení k internetu ve všech ostatních venkovních prostorách, jako jsou pohybující se vozidla nebo lidé. Wi-Fi 6 by mohla poskytovat internetové připojení kapilárním sítím nebo jiným vnitřním aplikacím internetu věcí. Wi-Fi 6 je levnější na instalaci a rozšíření. Pokud je zamýšlené použití v interiéru nebo ve venkovním prostoru s vysokou hustotou zařízení a Wi-Fi 6 splňuje požadavky, zvolte Wi-Fi 6.

Oliver Hammarstig je ředitelem produktové řady pro bezdrátové technologie v obchodní jednotce Anybus společnosti HMS Networks. Tento článek byl původně publikován na webové stránce Control Engineering Europe. Upravil Chris Vavra, ředitel pro webový obsah časopisu Control Engineering, CFE Media and Technology, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com