Profinet komunikuje v reálném čase v 5G síti

Díky přenosové technologii VXLAN lze protokol Profinet IO použít pro komunikaci v privátní 5G síti. To umožňuje komunikaci v reálném čase a využití centrálního řídicího systému pro několik mobilních účastníků. Díky přenosové technologii VXLAN lze protokol Profinet IO použít pro komunikaci v privátní 5G síti. To umožňuje komunikaci v reálném čase a využití centrálního řídicího systému pro několik mobilních účastníků.

Společnost Siemens představuje přenos Profinet IO paketů prostřednictvím privátní sítě 5G. Ta umožňuje přenášet data v reálném čase v případě průmyslových aplikací. To vše je možné díky přenosové technologii VXLAN (Virtual Extensible LAN) ve směrovačích a bezpečnostních zařízeních Siemens Scalance 5G. Součástí VXLAN je protokol Profinet IO, který se přenáší naLayer2do paketů na Layer 3, což umožňuje jejich přenos přes hranice sítě. Protože komunikace na Layer 2 nyní probíhá prostřednictvím 5G sítě, může centrální řídicí jednotka komunikovat s decentralizovanými I/O moduly na mobilních zařízeních, jako jsou například automaticky řízené vozíky (AGV), a to prostřednictvím sítě Profinet v soukromé 5G síti. Jednotlivé AGV pak nemusejí využívat žádné místní řízení. Tím se šetří náklady a snižují nároky na údržbu. Návštěvníci hannoverského veletrhu se mohou s touto inovací seznámit na stánku organizace „5G-ACIA“ v pavilonu č. 9.

Průmyslová 5G síť na veletrhu v Hannoveru

Společnost Siemens představí na stánku v pavilonu č. 9 připojení automaticky řízených vozíků prostřednictvím 5G sítě na prototypu soukromé průmyslové 5G sítě. Mobilní účastníci ve výrobních zařízeních, jako jsou například automaticky řízené vozíky (AGV) v intralogistice a mobilní roboty, zvyšují flexibilitu výroby avyžadují spolehlivou bezdrátovou komunikaci pro bezproblémový a bezpečný provoz.

S modelem Scalance MUM853-1 představuje Siemens na veletrhu svůj průmyslový 5G router pro rozvaděče. Zařízení propojuje místní průmyslové aplikace s veřejnými mobilními sítěmi 5G a 4G (LTE). Pomocí routeru lze prostřednictvím veřejné mobilní sítě s vysokou přenosovou rychlostí vzdáleně monitorovat a udržovat provozy, stroje, řídicí jednotky a další průmyslová zařízení. Kromě toho lze zařízení integrovat do soukromých sítí 5G. Scalance MUM853-1 tak umožňuje využití nejmodernějších aplikací, jako jsou mobilní roboty ve výrobě nebo autonomní vozíky v logistice.

První testy na soukromém testovacím 5G poli na veletrhu

Deutsche Messe a Siemens umožňují všem firmám přístup k inovativní průmyslové 5G technologii ve speciálním „5G Smart Venue“ v Hannoveru. Společnosti si mohou vyzkoušet své aplikace na prototypu soukromé, samostatné testovací průmyslové 5G sítě založené na verzi Release 15. Jedná se oprůmyslovou 5G síť, která využívá spektrum pro areálové sítě dostupné vNěmecku (pásmo 3,7 - 3,8 GHz). První společnosti již síť testují. Například společnost HMS Networks integrovala do infrastruktury senzory prostřednictvím řídicí jednotky a 5G routeru. „Začlenění našich zařízení do sítě Siemens bylo velmi snadné,“ říká dr. Jens Jakobsen, vedoucí vývoje společnosti HMS Labs. Frank Hakemeyer, ředitel komunikačních rozhraní ve společnosti Phoenix Contact, dodává: „Na příkladu privátní 5G sítě společnosti Siemens na hanoverském veletrhu ukážeme, jak náš průmyslový 5G router nyní dokáže přenášet signály důležité pro bezpečnost také prostřednictvím mobilní komunikace. Zprovoznění našeho 5G routeru v rámci sítě Siemens bylo mimořádně snadné.“

Siemens vyvíjí vlastní 5G ekosystém, který zahrnuje 5G infrastrukturu pro soukromé 5G sítě a koncová zařízení. Infrastruktura 5G se stále vyvíjí a bude kdispozici v roce 2023.

Siemens Česká republika

Siemens patří mezi největší technologické firmy v České republice a již 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních technologií. Se svými 10 500 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Energy, Siemens Healthineers a Siemens Mobility působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií a kolejové dopravy. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby.

 

www.siemens.cz