Šest odpovědí na otázky o bezdrátové síti 5G

Agilnější obchodní modely a síťové architektury umožňují podnikům využívat konvergovanou bezdrátovou privátní 5G síť s inteligencí na okraji pro lepší zabezpečení, vyšší výkon, rychlejší rozhodování spolu se sníženou šířkou pásma, omezením cloudových výpočtů a snížením nákladů na úložiště. Snahy na poli standardů bezdrátových sítí 5G pomáhají. QAM znamená kvadraturní amplitudová modulace. MIMO znamená vícenásobný vstup a vícenásobný výstup. Obrázek poskytla společnost MultiTech Systems Agilnější obchodní modely a síťové architektury umožňují podnikům využívat konvergovanou bezdrátovou privátní 5G síť s inteligencí na okraji pro lepší zabezpečení, vyšší výkon, rychlejší rozhodování spolu se sníženou šířkou pásma, omezením cloudových výpočtů a snížením nákladů na úložiště. Snahy na poli standardů bezdrátových sítí 5G pomáhají. QAM znamená kvadraturní amplitudová modulace. MIMO znamená vícenásobný vstup a vícenásobný výstup. Obrázek poskytla společnost MultiTech Systems

5G je dalším bezdrátovým protokolem, který lze využít v průmyslové komunikaci.

Bezdrátové technologie 5G budou pro průmyslové aplikace přínosem. Podívejte se na odpovědi Daniela Quanta, viceprezidenta pro strategický rozvoj společnosti MultiTech Systems, který zde odpovídá na otázky o bezdrátových sítích 5G. 

  1. Jaký je stav zavádění 5G?

Quant: Více než 50 operátorů ve více než 30 zemích již spustilo jednu nebo více komerčních služeb 3GPP 5G, což je přibližně 8 až 10 % operátorů sítí 4G-LTE. Původní zaměření bylo na spotřebitele a komerční podniky vyžadující rychlejší bezdrátové připojení s nižší latencí, mobilní připojení k chytrým telefonům nebo pevné připojení ke komerčním a obytným budovám (3GPP 5G-NR /New Radio/ Release 15 – Enhanced Mobile Broadband, kde 3GPP znamená projekt partnerství třetí generace, 3rd Generation Partnership Project). Po celém světě již bylo prodáno více než 10 milionů mobilních telefonů, přičemž několik milionů dalších zařízení pro prostory zákazníka (Customer Premise Equipment – CPE) se připojuje mimo nebo uvnitř budov k pevným službám bezdrátového přístupu 5G. V zavádění nových služeb jsou na předních místech Jižní Korea, USA a Čína. 

  1. Jaké jsou hlavní výhody 5G?

Quant: Vyšší rychlost širokopásmového přenosu dat, odhadovaná na více než 1 Gb/s, nižší latence – většinou méně než 10 ms a cílená na méně než 1 ms s ultraspolehlivým připojením pro kriticky významná průmyslová zařízení (3GPP vydání 16 z června 2020). Mnohem vyšší hustota připojení strojů se sníženou bitovou rychlostí a nízkou přenosovou rychlostí, přičemž mnoho z nich běží na baterie po celá léta, často se označuje jako masivní konektivita strojů (3GPP vydání 17 se očekává do roku 2022). 

  1. Jaké budou nejdůležitější aplikace 5G?

Quant: Myslím, že 5G přinese zásadní změnu do transformace průmyslu (jež výrazně zaostává za digitální transformací, kterou zná většina uživatelů smartphonů). Propojí stroje a pracovníky pro vyšší efektivitu procesů a lepší rozhodování na základě dat. Značná část z toho bude privátně zaváděna průmyslovými podniky, například v petrochemickém průmyslu či v rozvodných závodech, dále majiteli nemovitostí, v přepravě a v dalších průmyslových odvětvích za účelem zvýšení výkonu sítě s cílem ultraspolehlivé konektivity s latencí pod 1 milisekundu pro kriticky významné výrobní prostředky a služby; souběžně s tím budou zaváděna nízkovýkonná zařízení do omezených prostor, jako jsou senzory a akční členy. 

  1. Jaké budou výzvy při zavádění 5G?

Quant: Tisíce senzorů vyžadují nízkou bitovou rychlost a dlouhou výdrž baterie, často na obtížně přístupných místech, a sdílejí zdroje 5G-NR s vylepšenými širokopásmovými sítěmi a sítěmi s časovou řadou latence v řádu milisekund pro automatizaci kriticky významného řízení. Kdo bude spravovat tyto nové sítě? 

  1. Jaký vývoj v oblasti 5G lze v brzké době očekávat?

Quant: Zvýšená rychlost přenosu dat a snížená latence s cílením na spotřebitele. Rané sítě 5G-NR získávají technickou zralost. Zavádí se dynamické sdílení spektra a středopásmové (midband) a milimetrové vlnové spektrum, které zlepšuje přístup k větší šířce pásma spektra a zvyšuje datový výkon. 

  1. Co dalšího můžete dodat?

Quant: Nový rádiový přenos 3GPP 5G je proces založený na standardech a bude zde dlouhá léta. Průmyslové podniky mohou z 5G získat nejvíce. Připojují se k aktérům 3GPP se svými potřebami transformace dat, které chtějí zohlednit v nadcházejících vydáních a pracovních položkách.

Daniel Quant je viceprezident pro strategický rozvoj společnosti MultiTech Systems. Upravil Mark T. Hoske, obsahový ředitel časopisu Control Engineering, CFE Media and Technology, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com