5G je atraktivní technologií pro průmyslovou automatizaci, kde lze díky mnoha buňkám snadno překonat problémy se vzdáleností a výkon může překonat tradiční Wi-Fi.

„Zázračná síť budoucnosti“, „klíčová technologie pro propojenou společnost“ nebo „počátek digitálního věku“ – při čtení titulků o nejnovějším standardu mobilní komunikace by se mohlo zdát, že 5G vyřeší všechny naše problémy a přinese s sebou možnosti, o kterých jsme ani nevěděli, že je potřebujeme. Oproti předchozímu standardu bezdrátové komunikace slibuje 5G mnohonásobně vyšší rychlost a extrémně nízkou latenci. Sítě 5G také dokážou současně připojit mnohem více zařízení. V kombinaci s dalšími klíčovými technologiemi, jako jsou edge computing, IoT a AI, se tak nová generace mobilní komunikace stává základem pro kompletní propojení všech oblastí života, ale zejména průmyslu. Z funkcí 5G totiž nejvíce těží firmy, mezi nejlepší příklady jistě patří prediktivní údržba strojů, mobilní roboti ve výrobě, autonomní vozidla v dopravě a logistice nebo aplikace s rozšířenou realitou pro servisní techniky.

5G mobilní síť přinese výhody nejen technologickým firmám. Díky ní totiž mohou společnosti výrazně zrychlit náročné výrobní, logistické i interní procesy a rutinní výměnu dat. Rychlý přenos dat mimo jiné otevírá dveře umělé inteligenci a pomalu se rozvíjející disciplíně v medicíně – „telechirurgii“, tedy roboticky asistované chirurgii na dálku. Členové Asociace pro aplikovaný výzkum (AAVIT) kvitují výhody sítě páté generace na všech frontách podnikatelského spektra. 

Kompletní řešení IoT

červenec 07, 2021

Vždy je příjemné přinést nějaké dobré zprávy. A dnes máme něco opravdu velkého!

Online debata odborníků z oblasti Smart Cities za podpory Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva průmyslu a obchodu má ilustrovat, jaké možnosti přináší sítě nové generace 5G a rozvoj nových technologií. K tématu vzdělávání a kultura promluvil také prezident Asociace virtuální a rozšířené reality, Martin Kotek. Ta pořádá například největší oborový festival a konferenci ve střední Evropě.