Průmyslové bezdrátové sítě využívající 5G zajišťují komunikaci v reálném čase mezi palubním řídicím systémem a centrem dálkového řízení pro automatizované operace.

Společnost Siemens představuje přenos Profinet IO paketů prostřednictvím privátní sítě 5G. Ta umožňuje přenášet data v reálném čase v případě průmyslových aplikací. To vše je možné díky přenosové technologii VXLAN (Virtual Extensible LAN) ve směrovačích a bezpečnostních zařízeních Siemens Scalance 5G. Součástí VXLAN je protokol Profinet IO, který se přenáší naLayer2do paketů na Layer 3, což umožňuje jejich přenos přes hranice sítě. Protože komunikace na Layer 2 nyní probíhá prostřednictvím 5G sítě, může centrální řídicí jednotka komunikovat s decentralizovanými I/O moduly na mobilních zařízeních, jako jsou například automaticky řízené vozíky (AGV), a to prostřednictvím sítě Profinet v soukromé 5G síti. Jednotlivé AGV pak nemusejí využívat žádné místní řízení. Tím se šetří náklady a snižují nároky na údržbu. Návštěvníci hannoverského veletrhu se mohou s touto inovací seznámit na stánku organizace „5G-ACIA“ v pavilonu č. 9.

5G je atraktivní technologií pro průmyslovou automatizaci, kde lze díky mnoha buňkám snadno překonat problémy se vzdáleností a výkon může překonat tradiční Wi-Fi.

„Zázračná síť budoucnosti“, „klíčová technologie pro propojenou společnost“ nebo „počátek digitálního věku“ – při čtení titulků o nejnovějším standardu mobilní komunikace by se mohlo zdát, že 5G vyřeší všechny naše problémy a přinese s sebou možnosti, o kterých jsme ani nevěděli, že je potřebujeme. Oproti předchozímu standardu bezdrátové komunikace slibuje 5G mnohonásobně vyšší rychlost a extrémně nízkou latenci. Sítě 5G také dokážou současně připojit mnohem více zařízení. V kombinaci s dalšími klíčovými technologiemi, jako jsou edge computing, IoT a AI, se tak nová generace mobilní komunikace stává základem pro kompletní propojení všech oblastí života, ale zejména průmyslu. Z funkcí 5G totiž nejvíce těží firmy, mezi nejlepší příklady jistě patří prediktivní údržba strojů, mobilní roboti ve výrobě, autonomní vozidla v dopravě a logistice nebo aplikace s rozšířenou realitou pro servisní techniky.

5G mobilní síť přinese výhody nejen technologickým firmám. Díky ní totiž mohou společnosti výrazně zrychlit náročné výrobní, logistické i interní procesy a rutinní výměnu dat. Rychlý přenos dat mimo jiné otevírá dveře umělé inteligenci a pomalu se rozvíjející disciplíně v medicíně – „telechirurgii“, tedy roboticky asistované chirurgii na dálku. Členové Asociace pro aplikovaný výzkum (AAVIT) kvitují výhody sítě páté generace na všech frontách podnikatelského spektra. 

Strana 1 z 2