3D tisk

Na první pohled si Česko vede mírně nad evropským průměrem z pohledu nasazení 3D tisku ve firmách. Na ten druhý ale vidíme, že třeba v západní a severní Evropě je aditivní výroba často využívána mnohem šířeji a do hloubky, s pokročilejšími technologiemi i materiály. – Abychom však nehádali, jak se 3D tiskárny…
V globální soutěži pro 3D tiskaře s názvem 2021 3D Printing Industry Awards se české společnosti umístily na prvních místech v kategoriích nejlepší materiál, nejlepší tiskárna i firma roku. 
Nenápadná firma z moravského Hulína vyvinula unikátní ekologickou náplň do 3D tiskáren, tzv. filamenty, které jsou vyrobeny z plně obnovitelných zdrojů. 
Robotika a další technologické novinky zlepšují přesnost a umožňují robotům zvyšovat preciznost a vyrábět větší díly pro aplikace aditivní výroby.
V plzeňském týmu DronySIT se 3D tisk posunul z pozice nástroje pro náhradní díly dronů až do výrobního technologie podporující originální vývoj a zajišťující malosériovou výrobu. Technologie Markforged, která umožňuje výrobu dílů z vysoce odolných kompozitů, se osvědčila třeba u pumovnice, ze které drony shazují speciální čidla do míst nebezpečných havárií.
3D tisk má vliv na digitalizaci výroby a zásadní proměnu průmyslových odvětví, a jak ukázala nová studie společnosti HP, realizovaná ve spolupráci s 3dbpm Research, aditivní výroba (AV) má při uskutečňování tohoto přechodu významnou úlohu. Podle této studie, která analyzovala stěžejní trendy digitální…
Technologie 3D tisku ložisek má před sebou velmi slibný vývoj.
Strana 1 z 2