CEITEC analyzoval helmu české skeletonistky

CEITEC analyzoval helmu české skeletonistky

Až 140 kilometrů v hodině, hlavou napřed, tělo jen několik centimetrů nad ledem a konkurence nejlepších závodnic. To čeká několikanásobnou mistryni světa Annu Fernstädtovou na blížících se hrách v Pekingu. V boji o medaile by ji měla pomoci i helma vyvinutá v rámci spolupráce firmy sjezdaře Ondřeje Banka (Vagus) a firmy One3D. Tu nyní analyzovali v brněnských laboratořích CEITEC VUT, aby byla zajištěna maximální bezpečnost materiálu. 

Úzkou spoluprací firem Vagus a One3D vznikl pětičlenný tým, který vyvinul a vyrobil kevlarovou helmu české závodnici na míru. K zajištění maximálního komfortu, naskenovali závodnici hlavu. „Na základě výsledných 3D dat jsme vytvořili celou výstelku za pomocí pokročilého softwaru, kterou následně vyrobili průmyslovým 3D tiskem. Výsledkem je, že přilba sedí dokonale na hlavě a ani v zatáčkách s nejvyšším přetížením nedochází k žádným rušivým pohybům či posunům a současně je výrazně bezpečnější,“ uvedl Ondřej Bank, majitel firmy Vagus.

Nahlédnout do finální struktury helmy a ověřit, zda je vše funkční dostali za úkol výzkumníci z CEITEC VUT. Jejich nejmodernější přístroj rentgenové počítačové tomografie umožňuje nedestruktivní analýzu. Mohli tak otestovat vnitřní kostru helmy a ověřit, že prutová struktura zajišťující bezpečnou absorpci případného nárazu je správně vyrobena.

„Kontrolovali jsme, jestli jsou všechny segmenty struktury správně propojené, a jestli mají definovaný průměr prutů. Dále jsme zkoumali uchycení struktury ke korpusu helmy,“ uvedl Jozef Kaiser, vedoucí výzkumné skupiny Pokročilé instrumentace a metody pro charakterizace materiálů. Cílem jejich analýzy bylo potvrdit, že je helma maximálně bezpečná.

Anně Fernstädtové, která se na posledních hrách umístila šestá, mohou fanoušci držet palce začátkem února, kdy sportovní program ovládne právě skeleton. 

Video z analýzy helmy:

Továrna

Původní Továrna periodicky mapovala vždy monotématicky různé segmenty tuzemského i světového průmyslu.

www.itovarna.cz