Robotika a další technologické novinky zlepšují přesnost a umožňují robotům zvyšovat preciznost a vyrábět větší díly pro aplikace aditivní výroby.

V plzeňském týmu DronySIT se 3D tisk posunul z pozice nástroje pro náhradní díly dronů až do výrobního technologie podporující originální vývoj a zajišťující malosériovou výrobu. Technologie Markforged, která umožňuje výrobu dílů z vysoce odolných kompozitů, se osvědčila třeba u pumovnice, ze které drony shazují speciální čidla do míst nebezpečných havárií.

3D tisk má vliv na digitalizaci výroby a zásadní proměnu průmyslových odvětví, a jak ukázala nová studie společnosti HP, realizovaná ve spolupráci s 3dbpm Research, aditivní výroba (AV) má při uskutečňování tohoto přechodu významnou úlohu. Podle této studie, která analyzovala stěžejní trendy digitální výroby mezi předními výrobci průmyslových dílů v Evropě, se 96 % respondentů shodlo na tom, že aditivní výroba jim pomáhá rychleji dodávat výrobky na trh, přičemž 100 % odpovídajících si uvědomuje důležitost pokračující digitalizace svých výrobních postupů. Dodejme, že největší vliv na zavádění těchto změn má schopnost vyrábět díly na zakázku.

Aditivní výroba si kleští cestu do tuzemské výroby. Stejně tak byl 3D tisk velkou zbraní v počátcích pandemie. Jeho možností jsou netušené a mnohým třeba i skryté. Po této dikuzi už o jeho významu nebude pochybovat nikdo.

Technologie 3D tisku ložisek má před sebou velmi slibný vývoj.

Strana 1 z 3