10 nejlepších postupů pro edge computing

10 nejlepších postupů pro edge computing

Při výběru, instalaci a používání zařízení pro edge computing v aplikaci výrobního nebo procesního závodu vám může pomoci těchto 10 osvědčených postupů.

Zařízení edge computingu, takto označovaná kvůli svému používání na okraji (edge) aplikace diskrétní výroby nebo řízení procesů, musejí být správně vybrána, instalována a používána, jak doporučil na konferenci ARC Industry Forum 2019 letos v únoru John Fryer, senior ředitel pro průmyslová řešení společnosti Stratus.

Architektura digitální transformace

Počítače typu edge jsou počítače se zvýšenou odolností pro průmysl, které se využívají pro monitorování, komunikaci anebo řízení a jsou nasazované v blízkosti aplikací (na rozdíl od centrálního umístění mimo proces). V architektuře digitální transformace mohou být edge počítače nasazeny jako součást vyvíjejících se strategií průmyslového internetu věcí (IIoT) a mohou zahrnovat funkce, které usnadňují připojení k aplikacím založeným na cloudu, komunikaci s nimi nebo jejich použití. Výpočetní výkon v blízkosti procesu může pomoci zajistit, aby aplikace mohla pokračovat, pokud selže připojení ke cloudu.

Zařízení pro edge computing se mohou označovat také jako průmyslové počítače (IPC), programovatelné automaty (PLC), programovatelné řídicí automaty (PAC) nebo jen jako průmyslové řídicí prvky.

Osvědčené postupy pro edge computing

John Fryer popsal 10 nejlepších postupů pro edge computing.

1. Souhlas: Před zahájením projektu digitální transformace získejte souhlas pracovníků oddělení provozních technologií a informačních technologií. Zvýšíte tím pravděpodobnost úspěchu. Ve velmi problematické oblasti zvažte, zda by nebylo lepší začít se škálovatelným projektem namísto projektu s gigantickým rozpočtem.

2. Odpovědnost za realizaci: Nedovolte, aby si pracovníci oddělení informačních technologií (IT) uzurpovali realizaci digitální transformace nebo implementace edge computingu souvisejícího s provozem. Pracovníci IT nemusejí chápat, jak záplaty a aktualizace softwaru ovlivní nutnost vysoké dostupnosti a provozu v reálném čase na základní výrobní úrovni.

3. Spolehlivost a odolnost: Dobře promyslete požadavky na spolehlivost a odolnost pro edge computing a digitální transformaci. Patří mezi ně aspekty údržby a kybernetického zabezpečení.

4. Školení: Zajistěte, aby pracovníci provozní úrovně absolvovali školení potřebné pro pochopení a implementaci systému.

5. Udržení pracovníků: Omezte fluktuaci ceněných pracovníků provozních technologií (OT) tím, že doceníte jejich kolektivní znalosti. Komplexní technologie informačních technologií mohou představovat vyšší míru rizika z důvodu požadavků na vyškolení.

6. Podpora: Zajistěte odpovídající podporu pro instalované technologie. Pracovníci IT nemusejí být ve dvě hodiny ráno ochotni poskytnout to, co je potřeba.

7. Podpora hardwaru: Vyberte hardware, který minimalizuje potřebu dlouhodobé podpory.

8. Jednoduchost softwaru: Vyhněte se duplicitnímu softwaru s vysokými náklady na licence a podporu.

9. Aspekty životního cyklu: Zohledněte celkové náklady na vlastnictví (TCO), abyste snížili související riziko a náklady.

10. Potřeby aplikace: Dobře pochopte potřeby implementace, zejména ve vzdálených lokalitách nebo v místech s nepříznivým prostředím v závodě.

Rychlejší implementace

U technologií, které lze snadněji pořídit, zavádět a spravovat, existuje vyšší pravděpodobnost plnění požadavků aplikace po celou dobu životnosti implementace. Menší časová náročnost přípravy architektury a konfigurace umožňuje rychlejší nasazení, což zkracuje dobu potřebnou k obnovení výroby, když je v daném zařízení obsaženo vše potřebné, uvedl Brian Beitler, řídící technik společnosti Kline Process Systems.

Fryer připomíná, že funkce výměny za chodu (hot-swap) může zajistit, že projekt zůstane v provozu bez přerušení, pokud je nutno provést výměnu hardwaru.

Mark T. Hoske je obsahový ředitel časopisu Control Engineering, CFE Media, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com