Definování hodnoty edge computingu

Prozkoumejte tři důležité faktory zavádění řešení edge computingu.

S nárůstem počtu připojených zařízení a strojů si průmyslové podniky uvědomují potřebu efektivního způsobu správy obrovského množství dat. Protože jsou průmyslové technologie stále složitější a zařízení stále výkonnější, edge computing se jeví jako cenné řešení pro zapřáhnutí veškeré této výpočetní síly k získání hodnoty pro firmu. Organizace zjišťují, že ve své infrastruktuře provozních technologií (PT) nemají k dispozici konektivitu potřebnou pro odesílání obrovského množství dat do cloudu a zpět a že nemají ani luxus příslušného časového prostoru. Problémy s latencí zhoršují schopnost podnikat kroky na základě dat v reálném čase. Proto pro organizace s potřebou velkých dat a analytiky v reálném čase může být praktičtější a cenově výhodnější mít tuto výpočetní sílu na okraji (edge).

Edge computing přináší výpočetní výkon blíže k místům, kde se v řídicí smyčce odehrává měření a rozhodování, a může být pro průmyslové podniky obrovským přínosem. Některá přicházející řešení edge computingu mohou uživatelům poskytovat výhody cloudu, avšak bez souvisejících omezení a možné zranitelnosti.

Při posuzování těchto technologií by se měly firmy zaměřit na následující tři kritické složky, aby zajistily úspěšné zavedení edge computingu v „cloudovém stylu“.


1. Eliminace výpadků výroby

Nepřerušovaná výroba a zvyšování celkové efektivity budou vždy prioritami pro získání hodnoty prostřednictvím průmyslového internetu věcí (Industrial Internet of Things – IIoT). Aby podniky efektivněji distribuovaly pracovní zatížení u kriticky významných funkcí a zpracování v reálném čase, měly by se zaměřit na platformy analytiky v reálném čase, které zpracovávají a analyzují data přímo tam, kde jsou generována – na okraji. Provádění tohoto automatizovaného rozhodování co nejblíže samotnému procesu má smysl u aplikací, jako je vyspělé monitorování a diagnostika, optimalizace výkonu stroje v reálném čase a prediktivní údržba. Počítačové zpracování přímo na okraji může pomoci průmyslovým podnikům snižovat neplánované výpadky a zajistit nepřerušenou produktivitu, což se příznivě projeví ve vyšší nákladové efektivitě.


2. Schopnost analyzovat, podnikat kroky a chránit data v reálném čase

Čím více podniky využívají data z automatizovaných systémů a IIoT, tím větší kritický význam tato data mají. Ve skutečnosti mohou být generovaná data tím nejcennějším aktivem organizace pocházejícím z jejích aktivit v oblasti IIoT. Využití edge computingu umožňuje podnikům dostávat v kriticky významných datech hodnotu v reálném čase, a to bez latence spojené s ukládáním informací ve fyzickém datovém středisku nebo v cloudu. Vzhledem k této hodnotě musejí být taková data chráněna. To vyžaduje zajistit spolehlivou infrastrukturu, prediktivní servis, aplikace pro řízení výkonu a zabezpečenou konektivitu. Podniky budou muset chránit svůj hardware a zároveň řešit i potřebu jednotné infrastruktury pro okrajová zařízení, aby posunuly své stávající možnosti co nejlepšího využití kriticky významných dat.


3. Zjednodušení operací

S nástupem IIoT se v průmyslových podnicích rozvolňuje hranice oddělující podnikové datové středisko a obchodní systémy (IT) od systémů výrobní automatizace (PT) a jejich příslušné sítě. Takoví pracovníci, „odborníci na hybridní PT“, pak mají kombinaci dovedností, které umožňují propojit světy IT a PT a tím částečně ulevit týmům IT při jejich práci na organizování transformace IIoT.

Stále větší rozšíření IIoT vytváří i větší poptávku po intenzivním zpracování dat na okraji. Spojením aplikací a softwaru IIoT s možnostmi komplexního prediktivního modelování mohou podniky otevřít potenciál nové generace zpracování dat na okraji. Edge computing omezuje výpadky výroby a související náklady, zvyšuje hodnotu kriticky významných dat a umožňuje pracovníkům PT vést transformaci IIoT, což snižuje pracovní zátěž týmů IT. Využití síly edge computingu pomáhá podnikům uspět při rozjezdu na jejich cestě k IIoT. 

Jason Andersen je viceprezident pro podnikovou sféru společnosti Stratus Technologies. Společnost Stratus je členem sdružení CSIA a obsahovým partnerem vydavatelství CFE Media. Upravila Emily Guentherová, zástupkyně obsahového ředitele, CFE Media, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com