Hlavní důvody pro zavádění edge computingu a jeho přínosy pro chytrou výrobu

Hlavní důvody pro zavádění edge computingu a jeho přínosy pro chytrou výrobu

Edge computing znamená rychlejší dobu odezvy, zvýšenou spolehlivost a zabezpečení. V článku vyzdvihujeme pět výhod edge computingu.

Již bylo mnoho řečeno o tom, jak internet věcí (Internet of Things – IoT) transformuje svět výroby. Celá řada studií již přišla s odhady, že do roku 2020 bude připojeno více než 50 miliard zařízení. Očekává se také, že se v každém závodě budou denně shromažďovat data z více než 1,4 miliardy datových bodů.

To představuje dosud nebývalé požadavky a očekávání v oblasti konektivity, výpočetního výkonu a rychlosti i kvality služby. Můžeme si u kriticky významných operací dovolit jakoukoli latenci? Právě to je nejdůležitějším impulzem pro zavádění edge computingu. Větší výkon blíže ke zdroji dat – k tzv. věci v internetu věcí.

Edge computing a důvody pro jeho zavádění

Edge computing znamená umístit výpočetní výkon pro zpracování dat na okraj sítě, blíže zdroji těchto dat. V případě edge computingu shromažďuje každé zařízení data, využívá model zpracování dat prováděný v cloudu a podává výsledek pro další zpracování a analýzu.

Výzkum organizace IDC předpovídá, že během tří let se bude 45 % dat vytvářených internetem věcí ukládat, zpracovávat, analyzovat a prakticky využívat blízko nebo přímo na okraji sítě a že více než 6 miliard zařízení bude připojeno k řešení edge computingu. Infrastruktura edge computingu eliminuje nevýhody cloudové infrastruktury, což patří mezi hlavní impulzy pro zavádění technologie edge computingu.


Edge computing: Pět přínosů

Edge computing se zavádí stále více, stává se hlavním proudem a pro celou řadu odvětví nabízí mnoho potenciálních výhod. Edge computing přináší pět případných výhod pro chytrou výrobu:

  1. Rychlejší doba odezvy: Výpočetní výkon a ukládací kapacita jsou distribuované a lokální. Protože odpadá nutnost komunikovat s cloudem, snižuje se latence a zrychluje odezva. Zabrání to výpadkům kriticky významných operací strojů nebo vzniku nebezpečných incidentů.
  2. Spolehlivost provozů s přerušovanou konektivitou: U většiny vzdálených výrobních prostředků může být problematické monitorování nebo nespolehlivé internetové připojení v oblastech, jako jsou ropné vrty, čerpadla farem, solární farmy nebo větrné mlýny. Schopnost okrajových zařízení lokálně ukládat a zpracovávat data zajišťuje, že nedojde ke ztrátě dat nebo k provoznímu výpadku v případě omezeného internetového připojení.
  3. Zabezpečení a shoda s předpisy: Díky technologii edge computingu lze omezit značnou míru přenosu dat mezi zařízeními a cloudem. Je možno lokálně filtrovat citlivé informace a přenášet do cloudu pouze informace důležité pro budování datového modelu. To uživatelům umožňuje vytvoření adekvátního rámce  zabezpečení a souladu s předpisy, což je nezbytné pro zabezpečení a audity podniku.
  4. Cenově výhodné řešení: Jedním z praktických problémů při zavádění IoT jsou počáteční náklady na zajištění přenosové kapacity sítě, ukládání dat a výpočetního výkonu. Edge computing může lokálně provádět velkou míru datových výpočtů, což firmám umožňuje rozhodnout, které služby budou provozovat lokálně a které odešlou do cloudu, což snižuje konečné náklady na celkové řešení IoT.
  5. Interoperabilita mezi staršími a moderními zařízeními: Okrajová zařízení mohou vystupovat jako komunikační prostředník mezi staršími a moderními stroji. To starším průmyslovým strojům umožňuje připojit se k moderním strojům nebo řešením IoT a poskytuje okamžité přínosy v podobě získávání informací ze starších i z moderních strojů.

Mohl by vzniknout dojem, že edge computing nahradí cloud, ovšem to je nepravděpodobné. I když má edge computing mnoho výhod, cloud poskytuje výpočetní výkon pro zpracování obrovských souborů dat, nabízí prediktivní a počítačové učení a algoritmy umělé inteligence. Ve vzájemné kombinaci umožňují edge computing a cloud vybudovat cenově výhodné a výkonné řešení pro chytrou výrobu.

Abhijit Mhetre pracuje jako viceprezident marketingu společnosti Altizon Systems. Společnost Altizon je členem sdružení CSIA a obsahovým partnerem vydavatelství CFE Media. Upravila Emily Guentherová, zástupkyně obsahového ředitele, CFE Media, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com