Implementace ERP: Definujte, co v této oblasti znamenají tzv. osvědčené postupy

Implementace ERP: Definujte, co v této oblasti znamenají tzv. osvědčené postupy

Čtyři způsoby, jak se před samotnou implementací ponořit hlouběji do dané problematiky.

Prodejci a dodavatelé softwarových balíčků si osvojili termíny „osvědčené postupy či nejlepší praxe“ a používají je všude téměř až do úmoru spolu s tvrzením, že během implementace softwaru se není třeba starat o podnikové procesy, protože svým zákazníkům nabízejí ty nejlepší funkce v dané třídě. Jako teorie to zní sice docela dobře, ale v mnoha společnostech panuje nepochopení, co to pro jejich podnikání vlastně znamená.

Před přijetím takovýchto osvědčených postupů je třeba zvážit čtyři teze:

1. Osvědčené postupy v oblasti softwaru a osvědčené postupy v oblasti průmyslu nejsou totéž.

Když váš dodavatel softwaru nabízí „osvědčené postupy“, zeptejte se jej konkrétněji, co tím má na mysli a k čemu se odvolává. V mnoha případech odkazují na způsoby, podle nichž byl jejich software standardizován pro použití jen v určitých průmyslových odvětvích. To nemusí být nutně stejné jako osvědčené postupy v průmyslu obecně, protože software může být poněkud omezen. Dokonce ani špičkové systémy plánování podnikových zdrojů (ERP) dostupné na trhu nemusejí nutně přinést to nejlepší konkrétně pro vaše odvětví.

2. Osvědčené postupy musejí být dostatečně specifické.

Pokud např. provozujete distribuční společnost, potřebujete více než jen software nebo osvědčené postupy pro společnosti zabývající se distribucí. Existuje mnoho způsobů, jak provozovat distribuční společnost, a to na základě produktu, geografické polohy, dodavatelského řetězce a mnoha dalších faktorů. Osvědčené postupy, které se týkají vaší organizace, se budou lišit v závislosti na každém z těchto faktorů. V zásadě by mohly existovat tisíce kombinací procesů a předpokladů, které určují stav osvědčených postupů ve vaší společnosti. Dodavatel softwaru, jenž tvrdí, že přináší osvědčené postupy pro oblast „distribuce“, nemusí nutně nabídnout to, co ve skutečnosti potřebujete.

3. Osvědčené postupy se v průběhu času mohou změnit.

Ještě v nedávné době se použití kopírovacího papíru při podpisu kontraktů považovalo za nejlepší praxi. Technologie se vyvinula a umožnila lepší způsob práce. Technologie, předpisy a další formy inovací mění koncepci „osvědčených postupů“. Dodavatelé softwaru a integrátoři systému ERP mohou svým zákazníkům nabízet zastaralé funkce a stále to hrdě nazývají „osvědčeným postupem“.

4. Osvědčené postupy nevytvářejí konkurenční výhodu.

Obecné osvědčené postupy totiž standardizují a nijak vás neodlišují. Vezměme v úvahu skutečnost, že váš podnik může vlastnit procesy, které jsou ve skutečnosti lepší než standardní osvědčené postupy. To je častější, než si většina lidí myslí, a téměř každá společnost, kterou jsme kdy navštívili, vlastnila nějaké jedinečné procesy, v rámci nichž by „obecné osvědčené postupy“, jak je známe v průmyslu, skutečně oslabily jejich konkurenční výhodu.

Definujte, kde a ve kterých případech je standardizace potřebná a ve kterých se nachází vaše vlastní interní konkurenční výhoda, o niž byste přišli, pokud byste přešli na osvědčený způsob. Oslovte nějakého poradce ve vašem okolí, který vám zcela jistě pomůže, pokud si nejste jisti, jak tyto rozdíly odlišit nebo definovat.

Brian Potts je ředitel společnosti Third Stage Consulting Group, která je obsahovým partnerem společnosti CFE Media. Tento článek se původně objevil na blogu společnosti Third Stage Consulting.

Řízení a údržba průmyslového podniku

Časopis Řízení a údržba průmyslového podniku již přes 10 let patří mezi neodmyslitelný zdroj informací v oblasti průmyslové údržby a diagnostiky. Část obsahu je z pera licenčních autorů Plant Engineering z USA.

www.udrzbapodniku.cz