Koncepce publikování/odebírání u edge computingu přináší vylepšené sdílení dat. Koncepce publikování/odebírání u edge computingu přináší vylepšené sdílení dat. Inductive Automation

Implementace hraničních (edge) zařízení do systému přináší zvýšení výkonu, jejich používání a instalace jsou snadné a cenově výhodné a optimalizuje se tím i sběr dat a jejich spolehlivost. V článku popisujeme, jak s edge computingem začít.

Edge computing je určen k rozšíření průmyslového internetu věcí (Industrial Internet of Things – IIoT) a poskytuje uživatelům mnoho potenciálních výhod. Edge computing zrychluje datový tok a rozšiřuje povědomí o tom, co se děje v síti. Zvyšuje také spolehlivost dat tím, že data ze zařízení považuje za jediný zdroj pravdivých informací. A je tu i nižší latence. Vybavení rozhraním HMI poskytuje lokální přístup a kontrolu, i když dojde ke ztrátě síťové konektivity, a slouží i jako prevence ztráty dat. Hraniční zařízení jsou výkonnější, snadněji se používají a jsou levnější. Je proto cenově velmi výhodné umístit výkonné počítače na okraj sítě.


Začínáme s edge computingem

Vzhledem k obrovskému množství hraničních produktů na trhu stojí před majiteli firem řada otázek a dlouhé rozhodování.

Uvažujte o systému jako o celku a zamyslete se nad tím, jak hraniční zařízení zapadne do širší architektury. Najděte zařízení, která fungují nejlépe pro daný systém i pro celkové cíle firmy.

Klaďte specifické otázky ohledně zařízení. Jak je lze udržovat a modernizovat? Dají se data přesouvat do centrálního umístění? Je možné zařízení používat pro jiné funkce na okraji?

Architektura by měla umožňovat funkčnost typu plug-and-play. Jednotlivé komponenty by mělo být možné vyměňovat, aniž by to ovlivnilo celý systém. Starší architektury, jež vyžadují konfigurace na mnoha místech, omezují schopnost provádět změny v budoucnu.

Mnoho hraničních zařízení funguje dobře s protokolem MQTT (Message Queuing Telemetry Transport), který je ideálním protokolem zpráv pro průmyslový internet věcí. Protokol MQTT byl navržen před 20 lety pro průmyslovou sféru. V poslední době si získal oblibu díky svým nízkým požadavkům na přenosovou kapacitu a díky modelu publikování/odebírání.

Protokol MQTT podává přehledy podle výjimek a komunikuje data, pouze pokud dojde ke změně. Zpřístupňuje také data pro aplikace, jako jsou systémy SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition), systémy podnikového plánování zdrojů (Enterprise Resource Planning – ERP), informační technologie, systémy podnikové informovanosti a další. Protokol MQTT poskytuje vysokou dostupnost a škálovatelnost.

 
 


Výsledky s edge computingem

Edge computing zažívá růst, stejně jako průmyslový internet věcí, protože poskytuje četné přínosy. Například aplikace potrubí v petrochemickém průmyslu využívala tradiční dotazování, přičemž získání odpovědi ze všech vzdálených míst vyžadovalo 30–45 minut. Pokud operátor stiskl tlačítko pro otevření ventilu, musel čekat 15 minut na potvrzení, že se ventil otevřel. Po nainstalování hraničních zařízení a protokolu MQTT nyní tento proces trvá méně než 15 sekund.

Hraniční zařízení byla zavedena k tomu, aby přinášela data ze starší infrastruktury do síťové architektury a odstranila ze sítě metodiku dotazování, čímž přinesla lepší a rychlejší řešení. 

Travis Cox je ředitel divize rozvoje obchodu společnosti Inductive Automation. Upravila Emily Guentherová, zástupkyně obsahového ředitele, Control Engineering, CFE Media, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com