Konektivita Bluetooth zvyšuje bezpečnost a usnadňuje používání frekvenčních měničů

Konektivita Bluetooth zvyšuje bezpečnost a usnadňuje používání frekvenčních měničů

Zdokonalování frekvenčních měničů (Variable Frequency Drive – VFD) přináší vyšší výkon, jednodušší instalaci a provoz a zvyšuje bezpečnost. Motory v průmyslovém závodě spotřebovávají přibližně 66 % elektrické energie. Vzhledem k tomu, že v následujících 10 letech se očekává značný nárůst spotřeby elektrické energie v průmyslu, vybavují závody všech typů své motory frekvenčními měniči, aby snížily spotřebu energie a zvýšily efektivitu výroby.

Ačkoli je frekvenčními měniči řízeno pouze 10 až 15 % průmyslových motorů, tento počet roste. Přední výrobci pohonů kultivují tento trh a přicházejí s mnoha vylepšeními produktů, která zvětšují výkon, usnadňují instalaci a provoz a zvyšují bezpečnost pro ty, kteří zařízení obsluhují. 

 

bl1

Konektivita Bluetooth

bl2

Schopnost připojit chytrý telefon k jednomu nebo více frekvenčním měničům prostřednictvím protokolu Bluetooth je nedávným vylepšením, které usnadňuje a zvyšuje bezpečnost obsluhy pohonů (viz obrázek 1). Pomocí aplikace pro chytrý telefon vyvinuté výrobcem, jež je typicky k dispozici ke stažení zdarma z webu Google Play nebo Apple Store, je možné bezdrátově se připojit k frekvenčnímu měniči a provádět všechny úkony tak, jako by operátor přímo obsluhoval klávesnici pohonu. V závislosti na prostorovém rozvržení a struktuře závodu je přenos Bluetooth funkční do vzdálenosti až 76 metrů od měniče.

Pomocí aplikace pro frekvenční měnič může operátor spárovat chytrý telefon s více pohony prostřednictvím jednoduché sady inicializačních instrukcí. Každý pohon musí mít klávesnici podporující Bluetooth, jež je standardem nebo volitelnou volbou u nejnovější generace pohonů od zúčastněných výrobců (viz obrázek 2). Popisné názvy a hesla pro každý pohon zajišťují oddělené vedení parametrů a protokolů každého měniče a jejich zabezpečení před nežádoucím přístupem.

Po nainstalování představuje přenos protokolem Bluetooth prostředek ke zprovozňování, k ladění i k údržbě frekvenčního měniče. Díky tomu uživatelé nemusejí vstupovat do nebezpečných nebo obtížně přístupných míst. 

 

Bezpečnost operátorů, funkce pro řízení parametrů

V mnoha průmyslových závodech je celé pole pohonů nainstalováno v řídicí skříni izolované od motorů, které ovládají. Když operátor otevře dvířka, aby měl přístup ke klávesnicím pohonů, existuje vysoký potenciál vzniku obloukového výboje, neboť měniče jsou napájeny napětím 480 V. Namísto nutnosti nosit těžkopádný ochranný oděv proti obloukovému výboji je pro operátora snadnější a efektivnější přistupovat k měničům prostřednictvím chytrého telefonu s připojením Bluetooth.

Stejný komfort může operátor využít i v případě pohonů namontovaných vysoko na stěně, v hlučné místnosti nebo za dělicí příčkou. Použít chytrý telefon je bezpečnější a snadnější než šplhat po žebříku, vstupovat do vysoce hlučného prostoru nebo chodit na dlouhé vzdálenosti.

Rozhraní Bluetooth od nejsofistikovanějších výrobců poskytuje plný přístup k parametrům. Všechny důležité funkce lze analyzovat, upravovat a zálohovat pomocí chytrého telefonu, přičemž veškeré protokoly událostí se plně zaznamenávají a jsou snadno dostupné. ce 

William Nyback je produktový specialista na vysoce výkonné pohony společnosti ABB. Upravil Jack Smith, obsahový ředitel, CFE Media, Control Engineering, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com