Mobilní software umožňuje okamžitou inventarizaci nádrží

Obrázek 1: Mobilní aplikace Rosemount TankMaster Mobile Inventory Management Software od společnosti Emerson poskytuje uživatelům přístup k aktuálním údajům o nádržích, ať se nacházejí kdekoli. Obrázky poskytla společnost Emerson Obrázek 1: Mobilní aplikace Rosemount TankMaster Mobile Inventory Management Software od společnosti Emerson poskytuje uživatelům přístup k aktuálním údajům o nádržích, ať se nacházejí kdekoli. Obrázky poskytla společnost Emerson

Nové technologie poskytují údaje o zásobách v nádržích více aktérům, ať už se nacházejí kdekoli, což přináší zvýšení provozní efektivity.

Okamžitý přístup k aktuálním údajům o zásobách v nádržích je nezbytný pro stále větší počet společností a pracovníků na různých pozicích. Mnoho progresivních společností podnikajících v oblasti skladování v nádržích a v segmentu terminálů se snaží digitálně transformovat svůj provoz, aby dosáhly zlepšení výkonnosti a zvýšení efektivity. To od nich vyžaduje použití nových technologií k řešení některých problémů, například umožnit širšímu okruhu aktérů nahlížet do údajů o zásobách v nádržích v reálném čase, což jim pomůže efektivněji vykonávat svou práci.

Znalost stavu nádrží a jasný přehled o všech přesunech v rámci závodu pomáhá pracovníkům provozu a údržby přijímat rychlejší a lépe informovaná rozhodnutí. Finanční oddělení potřebují aktuální informace o zásobách, aby bylo možné přesně fakturovat a zpracovávat objednávky. Údaje o stavu nádrží a o jejich zásobách v reálném čase jsou často vyžadovány i za hranicemi závodu, například vedením a pracovníky na podnikové úrovni, kteří tím získávají podpůrná data pro tvorbu přehledů a obchodní plánování. Také dodavatelé, zákazníci, obchodníci, majitelé produktů a logističtí partneři mohou využívat výhod přístupu k tomuto typu informací, ať už se nacházejí kdekoli a kdykoli je potřebují.

Bohužel může být obtížné, ba dokonce nemožné získat konsolidovaný a aktuální přehled o zásobách v nádržích. Informace, které potřebují, jsou často uzamčeny ve starším systému pro správu zásob v nádržích, který může zobrazovat pouze na místní úrovni a jenž není integrován s jinými řídicími nebo správními systémy. Některé společnosti mají síťové řešení, které je však často omezeno hardwarovými prostředky a šířkou pásma nebo není navrženo tak, aby umožňovalo sdílení dat.

Starší systémy správy zásob v nádržích

Původní systémy správy zásob v nádržích byly vyvinuty před více než dvaceti lety. Software byl vytvořen tak, aby operátorům – často umístěným v centrálním velínu – poskytl nástroje, které potřebovali k efektivnímu řízení nádrží. Přestože se software v průběhu let vyvíjel a výrazně se zlepšila i jeho funkčnost a použitelnost, tradiční architektura zůstala stejná, což omezilo širší přístup k datům.

Ačkoli jsou údaje o zásobách často poskytovány v týdenních přehledech, nejsou vždy dostupné na vyžádání. Novější měřicí systémy správy zásob v nádržích se již umějí integrovat s řídicím systémem závodu a dalšími systémy řízení, ale často to vyžaduje rozsáhlé technické zásahy.

CTL2111 MAG2 IP Level Tankmaster Emerson Fig2aObrázek 2: Pomocí softwaru Rosemount TankMaster Mobile Inventory ManagementData lze na uživatelském rozhraní prezentovat data prostřednictvím adaptivních „karet“ nádrží, které poskytují okamžitý přehled o kritických údajích o zásobách

Moderní systémy inventarizace nádrží

Organizace, které využívají tyto starší systémy, se nyní potýkají s jejich zastaralostí a nekompatibilitou s nejnovějšími a budoucími verzemi operačních systémů Microsoft Windows a Linux. Mnoho společností hledá nové, moderní systémy pro správu zásob, které poskytují větší funkčnost, interoperabilitu a bezpečný přístup k datům pro všechny aktéry, kteří je potřebují. Nová generace provozních pracovníků je zároveň zvyklá přistupovat k datům na mobilních zařízeních, jako jsou chytré telefony a tablety, a očekává, že bude mít informace k dispozici, kdykoli je bude potřebovat.

Tito zaměstnanci nejsou ochotni akceptovat zastaralý a komplikovaný software a IT řešení, jež nepodporují moderní způsoby práce. Informace pro ně musejí být dostupné kdykoli a kdekoli.

Moderní software pro správu zásob v nádržích je výkonný a snadno použitelný, protože v reálném čase shromažďuje údaje, jako je výška hladiny, hladina rozhraní, teplota, hustota a tlak, a vypočítává objem a hmotnost pro účely inventarizace a fiskálního měření. Organizace tak získávají jasný a okamžitý přehled o nádržích s možností rychlého přístupu k podrobným informacím, což vede ke zkvalitnění rozhodování a zvýšení provozní efektivity a bezpečnosti.

Mobilní software pro správu nádrží podporuje rozsáhlé provozy a poskytuje menším organizacím s několika nádržemi okamžitý přehled. Mobilní aplikace lze snadno nasadit a integrovat se stávajícími systémy pro správu zásob v nádržích. Schválení uživatelé mohou získat přístup k datům v reálném čase prostřednictvím všech typů mobilních zařízení, ať se nacházejí kdekoli, a mohou tato data sdílet interně i externě.

Mobilní aplikace mohou být responzivní a disponovat možností automatického přepínání mezi verzí pro počítače a verzí pro chytré telefony a tablety se systémem Apple iOS a Android. Lze je optimalizovat pro dotykové obrazovky, přičemž uživatelské rozhraní se může automaticky přizpůsobit velikosti obrazovky. Uživatelé mohou uspořádat nádrže do přizpůsobených skupin podle produktu nebo fyzického umístění, což umožňuje provozním pracovníkům udržovat si přehled o nádržích.

Data lze v uživatelském rozhraní prezentovat prostřednictvím adaptivních „karet“ nádrží, které umožňují okamžitý přehled o kritických údajích o zásobách. Jejich velikost se může lišit podle toho, kolik informací chce uživatel zobrazit. Uživatelé mohou vytvářet skupiny sledovaných položek tak, že si označí konkrétní nádrže, které budou pečlivě sledovat.

CTL2111 MAG2 IP Level Tankmaster Emerson Fig3Obrázek 3: Díky softwaru Rosemount TankMaster Mobile Inventory Management již nebudou cenná data o nádržích izolována ve velíně, ale bude možné je bezpečně sdílet v rámci celé organizace i externě s příslušnými opatřeními kybernetické bezpečnosti

Robustní kybernetické zabezpečení dat o zásobách

Při udělování širšího přístupu k provozním datům je nezbytné zavést spolehlivá opatření kybernetické bezpečnosti a silná řešení pro správu uživatelů. Nejnovější mobilní software pro správu zásob v nádržích je v souladu s normou Mezinárodní elektrotechnické komise IEC 62443-3-3, která se týká požadavků na zabezpečení systému a úrovně zabezpečení, včetně dvoufaktorového přihlášení a šifrované datové komunikace.

Článek napsal Per Skogberg, manažer řešení pro měření nádrží ve společnosti Emerson. Upravil Chris Vavra, ředitel pro webový obsah časopisu Control Engineering, CFE Media and Technology, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com