Výhody znalosti liniových schémat pro průmyslové programování

Naučit se liniová schémata může být náročné, ale je to cenná dovednost pro ty, kdo pracují v oblasti průmyslového programování. Obrázek poskytla společnost BreenMachine Automation Services. Naučit se liniová schémata může být náročné, ale je to cenná dovednost pro ty, kdo pracují v oblasti průmyslového programování. Obrázek poskytla společnost BreenMachine Automation Services.

Liniová schémata jsou pro průmyslové programování náročná, ale jsou cennou dovedností pro techniky, kteří si chtějí vylepšit soubor osobních dovedností.

Začal jsem programovat jako teenager, získal jsem bakalářský titul v oboru počítačových věd a více než deset let jsem pracoval jako vývojář softwaru a webových stránek. Než jsem dostudoval, byl jsem programátor – učil jsem se nové jazyky a zkoušel nové věci. Přechod na průmyslové programování byl největší změnou v mé osobní historii, ale také cennou změnou. 

Použití liniových schémat v průmyslovém programování

První věcí, které si všimnete při zařazení liniových schémat do průmyslového programování, je to, že vypadá jako nepovedené vizuální integrované vývojové prostředí (IDE). Jako by se vám někdo pokusil dát vývojový diagram, na který byste mohli něco přetáhnout. Vzhledem k tomu, že jde většinou o kombinaci logických bran, skutečně se tak chová.

Ale jakmile do toho více proniknete a zjistíte, o co jde, je to použitelné. Základní struktury, jako jsou smyčky, jsou bezesporu nepřehledné a struktura proměnných je neobvyklá. Celý program je zaseknutý v nekonečné smyčce. Nejvíce vás zpomaluje to, jak moc potřebujete používat myš.

U objektově orientovaného jazyka (OOL), jako je Java, Visual Basic (VB) nebo jakýkoli běžný skriptovací jazyk, vyžaduje procházení jen minimální používání myši. Přejdete na místo, které chcete upravit, a začnete psát. Občas je potřeba dvojité kliknutí, ale většinou píšete, protože jsou to všechno znaky a symboly. V zájmu urychlení má mnoho IDE zabudovanou funkci automatického dokončování. 

Procházení při programování PLC

U liniových schémat vás mohou klávesové zkratky udržet v tempu, ale procházení mezi příčkami pouze pomocí kláves se šipkami může být zdlouhavé, zpomalit provádění a narušit váš myšlenkový tok. Už se vám někdy stalo, že jste vešli do místnosti a zapomněli proč? Představte si, že se to děje každých 10 sekund.

OOL a moderní IDE poskytují automatické doplňování proměnných a názvů metod, snadné procházení, lepší organizaci a strukturu kódu i efektivnější využívání prostoru na obrazovce. Místo spousty boxů a šipek, které zabírají místo, se zobrazují jen písmena a číslice. Uživatel může vidět mnohem více informací, aniž by musel obrazovku posouvat.

Největší překážkou při přechodu na průmyslové programování je jeho pomalost. Samo o sobě je v mnoha směrech těžkopádné a neexistuje moc možností, jak je urychlit. Psát v liniových schématech zabere více času. Tak to prostě je. 

Pohled do budoucna: Programování PLC potřebuje více programátorů pro PC

Pokud jde o další problémy, jsou zde pozůstatky raných dob průmyslu, který se adaptuje jen pomalu. Právě proto si myslím, že průmysl potřebuje více programátorů pro PC. Výrobní průmysl nezaznamenal významné změny ve svých programovacích metodikách po celá desetiletí navzdory obrovskému zlepšení v jiných oblastech. Potřebuje nové nápady a moderní koncepty. Programování PLC není zábavné, není efektivní a není snadné je udržovat. A přesto zůstává velmi užitečnou dovedností. Upřímně řečeno, čím více lidí zvyklých programovat pro PC se to naučí, tím rychleji můžeme průmyslu pomoci vyvinout vlastní metody k získání dostupnějších řešení, která se snáze udržují.

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com