Odolná, bezpečná a digitální budoucnost

Odolná, bezpečná a digitální budoucnost

Odolnost výroby při pandemii COVID-19 vede k potřebě větší kybernetické bezpečnosti.

Stále častěji se hovoří o prudkém rozvoji digitalizace v odvětví automatizace výroby, a to oprávněně, protože rozšiřování konektivity a zvyšování efektivity nadále pokračují obrovským tempem.

Pokud jde o toto rozšiřování konektivity, často se má za samozřejmé a nikdy se nemluví o tom, že základem tohoto úsilí musí být kybernetická bezpečnost. Tento pocit jistoty částečně pramení z odolnosti výrobních podniků, která se projevila v éře COVID-19.

„Vzpomeňte si na kritické sítě našich měst, vodovodní sítě, elektrické sítě, vzpomeňte si na hlavní řetězce potravinářství, farmaceutického průmyslu. Byli jsme tam, abychom podpořili spolehlivost a kontinuitu služeb těchto procesů,“ řekl Jean-Pascal Tricoire, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Schneider Electric během konference Schneider Electric virtual Innovation Summit North America 2020. „Jednou z věcí, kterou jsme zjistili, je, že odolnost je dána automatizací procesů, které mohou probíhat lokálně bez lidského zásahu, a to díky digitálnímu monitorování zařízení. Pokud je vaše instalace zapojena a pokud je pod dohledem analytických systémů a umělé inteligence, pak máte mnohem lepší možnost pochopit, co se děje, a zabránit jakémukoli selhání. Zjistili jsme také, že firma je tak odolná, jak odolné je její nejslabší místo. Odolnost je sumou jednotlivých odolností a je vlastně násobkem odolnosti sítě, energetického systému, systému budov, systému IT a procesu.“

Práce na dálku, kybernetická bezpečnost

S tím, jak se přizpůsobujeme tomuto prostředí práce z domova, se mílovými kroky rozvíjí digitalizace, která umožňuje spolupracovat na dálku, a tím zvýšit agilitu a zajistit, aby se provoz neustále posouval kupředu.

„Digitální technologie ve skutečnosti začaly před 30 lety, kdy se začal prosazovat internet, který dramaticky změnil způsob, jakým žijeme a spolupracujeme,“ řekl Tricoire. Nyní se nacházíme ve druhé fázi digitální revoluce, kterou je internet věcí (IoT), jenž propojuje nás se stroji a stroje se stroji. Velká data a umělá inteligence představují významné inovace, které pomáhají posouvat odvětví vpřed. Další převratnou změnou je podle Tricoireho to, že svět se stane v mnohem masivnějším měřítku elektrifikovaný. Ale bude to jiný druh elektřiny.

„Nejde o starou známou elektřinu, ale o solární energii, decentralizované mikrosítě, budovy s nulovou spotřebou a elektromobily,“ řekl. „Spojením těchto dvou významných změn bude budoucnost chytrá a zelená.“ K dosažení této úrovně udržitelnosti musí odvětví zvládnout čtyři prvky, aby dosáhlo silnějšího charakteru prostředí.

Využití digitální efektivity

„Dosáhneme toho masivním využitím digitální efektivity; digitální technologie k dosažení mnohem vyšší efektivity v každé budově, v každém městě a v každém výrobním závodě,“ řekl Tricoire. „Vzhledem k tomu, že digitální technologie přinášejí vysoké úrovně účinnosti za mnohem nižších nákladů, můžeme zvětšit záběr modernizací u stávajících instalací. Problém je ve stávajícím fondu budov a výrobních zařízení, potřebujeme digitalizovat stávající zařízení, abychom zajistili, že vše, co děláme, bude mnohem efektivnější.“

„Druhým prvkem rovnice je oběhový charakter procesů,“ řekl. Musíme vyvinout více oběhové hospodářství, abychom ušetřili na zdrojích. „Třetím bodem je, že vše bude mnohem více elektrické,“ řekl Tricoire. V příštích 20 letech se bude do elektřiny investovat mnohem více. Na závěr dodal, že elektřina nebude stejná, bude to zelená elektřina.

„V současné době čelíme mnoha krizím,“ řekl Tricoire. „Všichni mluví o COVID-19 a recesi a my přestáváme vnímat, že čelíme změně klimatu. Změna klimatu zůstává jedním z velkých problémů naší generace. Jsme první generací, která se o změně klimatu dozvěděla, ale možná jsme poslední generací, která může změnit její průběh, protože tento jev se zrychluje a je třeba, abychom změnili jeho trajektorii.“

Pokud tomu tak již není, digitalizace se stane cestou celého světa. Musí být bezpečná a společnosti, které využijí její efektivity a výhod, budou moci dosáhnout velkých zisků.

Gregory Hale je redaktorem a zakladatelem společnosti Industrial Safety and Security Source (ISSSource.com). Tento článek byl původně publikován na webové stránce ISSSource. Upravil Chris Vavra, ředitel pro webový obsah časopisu Control Engineering, CFE Media and Technology, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com