Zablokovali kybernetický útok!

Provozní prostředí průmyslových, výrobních podniků a utilit čelí vlivem postupující digitalizace stále většímu riziku kybernetických útoků, které původně známe ze světa IT, ale i speciálních útoků (např. Industroyer, Triton, Shamoon, Sharpshooter, Lockergoga…) Realita kybernetické války je všude kolem nás. To, o čem se dříve jen spekulovalo, je skutečností a krádeže nebo likvidace dat, či pokusy o ně, jsou dnes na denním pořádku.

Česká společnost KPCS v pondělí 24. června takový útok provedla a zablokovala jej. Vše se navíc událo v sídle české centrály Microsoftu. Dokonalá simulace měla nejen varovat, ale rovněž nabídnout řešení v podobných situacích.

V rámci netradiční akce došlo k představení služby pro sběr, zobrazování a analýzu dat (Atom pro Industry 4.0 fungující na platformě Microsoft Azure) a průmyslového firewallu Stormshield SNi40 z dílny společnosti KPCS. K simulaci posloužil průmyslový model výrobní linky včetně všech komponent zahrnujících potřebná čidla a elektromotory. Na velkoplošném panelu, který simuloval situaci ve velínu, bylo možné sledovat chování firewallu při snaze o kybernetický útok, který byl veden z téže místnosti. Účelem simulace bylo přiblížení hrozeb, kterým čelí podniky s nástupem průmyslu 4.0.

„Po všech těch konferencích, slidech a powerpointech jsme se s kolegy z Microsoftu rozhodli vytvořit něco, co bude alespoň trochu připomínat reálnou fabriku. Model průmyslové výrobní linky je sestaven na skutečných komponentech od známých dodavatelů, a je napojen na reálný průmyslový PLC počítač. Vše je napojeno na zařízení pro sběr a ovládání průmyslových dat. Zajímavostí je, že tato jednotka se účastnila i Rallye Paříž-Dakar v jednom ze závodních kamionů. Hlavní komponentou tohoto modelu je zařízení Stormshield, na kterém provádíme demonstraci možnosti nebo nemožnosti sledování a zastavení neoprávněných manipulací s těmi průmyslovými zařízeními. Technologie Stormshield dokáže průmyslový provoz perfektně detekovat a rozpoznat anomálie v průmyslových protokolech a nad logikou těchto věcí je dokáže například zastavit,“ vysvětlil Michal Hanus, Security Solution Architect společnosti KPCS. 

Pokud vás problematika kybernetické ochrany v průmyslových podnicích zajímá, nenechte si ujít chystané vydání časopisu Control Engineering Česko, kde na toto téma chystáme rozsáhlejší rozhovor právě se zástupci společnosti KPCS.

Vítězslav Fejfar

Vítězslav Fejfar je editor ve společnosti Trade Media International (vydavatel časopisů Contorl Engineering Česko a Řízení a údržba průmyslového podniku). Zaměřuje se na rozhovory, reportáže a příběhy z průmyslových firem. 

www.trademedia.cz