Hugo Benzing využívá novou službu vzdálené podpory společnosti Ecoclean v závodě na výrobu upevňovacích prvků s využitím sítě Profinet a směrovače VPN Tosibox. Hugo Benzing využívá novou službu vzdálené podpory společnosti Ecoclean v závodě na výrobu upevňovacích prvků s využitím sítě Profinet a směrovače VPN Tosibox. PI North America

Výrobce strojů používá průmyslový Ethernet pro vzdálené monitorování a diagnostické služby.

Koncepce průmyslového internetu věcí (IIoT) jsou inspirací pro nové obchodní modely pro výrobu. Závody žádají výrobce zařízení, aby přicházeli s novými metodami, které by jim pomohly zvýšit spolehlivost strojů a provozuschopnost. Společnost Ecoclean, jež vyrábí průmyslové a automobilové čisticí stroje, nyní poskytuje služby vzdáleného monitorování a diagnostiky na řídicích panelech pomocí sítí Profinet. Stroje Ecoclean využívají výrobci jako součást kontroly kvality. Jejich spolehlivost má kritický význam.

„Do čisticího stroje mohou často přicházet produkty z mnoha výrobních linek, což činí tento proces klíčovým pro celkovou výrobu závodu,“ tvrdí Aaron Zarembski, řídící technik společnosti Ecoclean.

Technická podpora společnosti Ecoclean zahrnuje tři úrovně služeb, počínaje vzdálenou diagnostikou programovatelných logických automatů (PLC), rozhraní člověk–stroj (HMI), robotů, pohonů a konče dalšími komponentami, které řídí čisticí stroje. Vzdáleně lze řešit problémy, provádět úpravy parametrů řízení procesu, upgrady softwaru a úpravy kódu PLC. Statistická data ze strojů mohou být také protokolována na serveru a poté použita k identifikaci trendů a k preventivním rozhodnutím o údržbě před potenciálním selháním zařízení. Třetí úroveň služeb umožňuje, aby byly kompilované informace zobrazovány pro zákazníka v reálném čase na rozhraní řídicího panelu a graficky zobrazovaly příslušná data ze strojů.

„Naším prvořadým cílem bylo maximalizovat dobu provozuschopnosti a spokojenost zákazníků, jakož i identifikovat příležitosti pro neustálé zlepšování stávajícího a budoucího vybavení,“ uvedl Zarembski. Napsal algoritmy, které hodnotí výkon stroje a vedou servisní pracovníky společnosti při řešení problémů a úkonech technické podpory. 

První instalace se službami

Společnost Hugo Benzing vyrábí spojovací materiál pro automobilový, letecký a elektrotechnický průmysl a jemnou mechaniku. První instalace nové služby vzdálené podpory společnosti Ecoclean proběhla ve výrobním závodě společnosti Hugo Benzing v New Hudsonu, stát Michigan. Závod využívá síť Profinet, která umožňuje technikům Ecocleanu vzdáleně se připojit k síti a čisticím strojům prostřednictvím samostatného a zabezpečeného směrovače virtuální privátní sítě (VPN).

„Toto byl dokonalý příklad optimalizované integrace pro vzdálenou diagnostiku,“ připomněl Zarembski, „díky architektuře Profinet a spolupráci s výrobcem směrovačů jsme měli během několika minut zabezpečenou VPN připojenou k síti, a to při minimální interakci s IT oddělením zákazníka. Využívá protokol non-IP nad ethernetovou vrstvou sítě Profinet, takže implementace vzdáleného připojení je snadná a zabezpečená.“

I když by bylo podle Zarembského možné připojit se k internetu za účelem poskytování podpory i jinými způsoby, využití protokolu Profinet pomohlo při zpracování bezpečnostních signálů. Instalovaná zařízení měla zabudované hardwarové konfigurace, vyhrazené diagnostické signály a nastavení priority pro bezpečnost. Tyto možnosti jsou klíčové při vytváření bezpečného, rychlého a spolehlivého systému. Systémy postavené na tomto rámci se snadno rozšiřují bez ovlivnění funkčnosti.

Pro starší stroje s protokolem Profibus převádí proxy server protokol Profibus na Profinet, což umožňuje poskytování vzdálené podpory. Tuto metodu lze použít i s jinými protokoly, které mohou komunikovat se sítí Profinet přes proxy.

Zarembski také zdůraznil, že společnost Ecoclean hodlá tuto službu vzdálené podpory zabudovat do svých produktů jako standardní součást hardwaru a nabízet volitelnou možnost servisní smlouvy zákazníkům, kteří vyžadují co nejvyšší míru provozuschopnosti prostřednictvím preventivní údržby a statistické analýzy. 

Michael Bowne je výkonný ředitel organizace PI North America, jež je zaměřena na Profinet, Profibus a další síťové technologie. Upravil Mark T. Hoske, obsahový ředitel, Control Engineering, CFE Media, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com