IIoT a průmyslová inteligence

Průmyslový internet přispívá k vyšší inteligenci, vysoké efektivitě a flexibilitě operací a výroby. Kybernetické zabezpečení pak přispívá k ochraně řídicího systému. Nástroje mohou zvýšit interoperabilitu dat v reálném čase. 

Globální technické trendy a nejlepší přístupy k aplikacím průmyslového internetu patřily k tématům diskutovaným na 4. ročníku konference China Industrial Internet Conference (CIIC) konané 6. června 2018, kterou sponzoroval magazín Control Engineering China. Na této konferenci, pořádané ve Wuhan International Conference Center, mohli uživatelé z oblasti průmyslu získat podrobná doporučení k aplikacím technologií průmyslového internetu a k tomu, jak dosáhnout inteligentnějších, efektivnějších a flexibilnějších operací a výroby. Téma konference znělo „Propojovat průmyslovou inteligenci, nacházet hodnoty ve vzájemném propojení“.

Na této konferenci uvedl Jiang Xinhao, technický ředitel institutu China Information Communication Research Institute Informatization and Industrialization Integration Institute, že síťová infrastruktura průmyslového internetu dokáže splňovat požadavky na průmyslovou inteligenci, nízkou latenci, vysokou spolehlivost a široké pokrytí.

Jiang Xinhao dále připomněl, že díky integraci nové generace informačních komunikačních technologií a vyspělému výrobnímu průmyslu vznikají nové obchodní příležitosti a aplikace. Průmyslový internet lze rozdělit do tří systémů: 1. síťový systém jako základ; 2. systém platformy jako jádro; 3. bezpečnostní systém jako záruka.

Wang Bing, manažer střediska pro konkurenceschopnost oddělení inteligentní výroby společnosti Schneider Electric, poukázal na to, že čínské výrobní podniky čelí obtížným situacím a výzvám, jako je nadměrná výrobní kapacita, poměrně vysoké náklady na energii, silná homogenní konkurence, velmi pomalá reakce na potřeby trhu a další faktory.

Čína je trhem, kde koexistují krize i příležitosti. Pro následujících 5 let se předpokládá průměrně 25% růst čínského výrobního průmyslu. Očekává se, že v roce 2025 dosáhne objem tržeb inteligentního výrobního průmyslu 3 triliony juanů (448,28 miliardy dolarů).

Čtvrtá průmyslová revoluce využívá transparentní inteligenci napříč celou výrobou – od senzorů až po velká data pro realizaci správy dat a služeb od úrovně zařízení přes úroveň řízení, provozní úroveň až po podnikovou úroveň.

Bezpečnost průmyslových sítí může přispět k ochraně průmyslových řídicích systémů (ICS), sdělil Zhang Hanyi, manažer týmu aplikační techniky společnosti Belden Hirschmann APAC. Upozornil na to, že četnost a cílenost síťových útoků na systémy ICS „neustále roste a průběžně stoupá také jejich komplexnost“. Velký objem relevantních odborných informací o systémech ICS je dostupný na internetu.

Zhang Hanyi zdůraznil, že interní pracovníci mohou zaútočit mnohem snadněji než externí specializovaní hackeři. Největší hrozba vzniká nesprávným zásahem pracovníků nebo selháním zařízení. Měli byste se soustředit také na střední dobu mezi chybami a spolehlivost závodu. Nestačí jen zavést pevnou zeď na hranici sítě, pro hloubkovou ochranu je nutno vytvořit zóny ochrany. Připomněl také, že bezpečnost sítě je cestou, nikoli cílem. 

Data jsou základem všeho

Chen Qiang, zástupce ředitele společnosti Beijing NE-net Technology, uvedl: „Pouze kombinace inteligentního závodu a průmyslového internetu dokáže realizovat inteligentní výrobu. Při tomto procesu je sběr dat základem všeho.“

Modelování dat je jádrem zpracování dat pro zajištění časového značení dat v kontextu. Pro zvýšení efektivity sběru dat zvažte použití flexibilní topologické struktury, technologie ethernetové sběrnice, časové synchronizace a distribuce a technologie duálních kanálů. 

OPC UA a IEEE TSN

Zhou Shenyang, odborník skupiny pro průmyslový internet věcí společnosti B&R Automation (China), se vyjádřil takto: „Podniky by měly při realizaci inteligentní výroby klást na první místo efektivitu. Koneční uživatelé musejí zajistit prediktivní správu výrobních prostředků, simulaci výroby, minimalizovat provozní rizika, maximalizovat poměr využití výrobních prostředků, minimalizovat neplánované odstávky výroby, zdokonalit výrobu, plánování a odlaďování nových závodů a upravovat výrobu s ohledem na plnění poptávky zákazníků.“

Nedostatečná interoperabilita Ethernetu představuje problém pro internetové spojení v reálném čase. Tento problém může vyřešit použití architektury OPC Unified Architecture (OPC UA) a časově senzitivních sítí IEEE TSN (Time-Sensitive Network). Při kombinaci obou těchto technologií mohou být na stejné fyzické vrstvě k dispozici cyklický přenos dat a trvalá, nezpracovaná data. Protože se sítě moderních výrobních linek stále častěji opírají o gigabitové nebo rychlejší sítě, tato kombinace řeší také úzká hrdla přenosové kapacity sítě (včetně tradičního fieldbusu a megabitového Ethernetu). 

Aileen Jinová je šéfredaktorka časopisu Control Engineering China. Upravil Mark T. Hoske, obsahový ředitel časopisu Control Engineering, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com