Lidský faktor a IoT pro bezpečnost

Technologie může být v závodech součástí kultury bezpečnosti.

Přínosem internetu věcí (IoT) není jen zlepšení výroby v továrně, ale může pomoci i při vytváření bezpečnějšího pracovního prostředí.

Americký úřad statistiky práce (U.S.Bureauof Labor Statistics) v roce 2016 uvedl, že v soukromém výrobním sektoru došlo k více než 300 smrtelným úrazům a více než 410 000 zraněním bez následků smrti. Podobné statistiky zveřejněné britskou organizací Health and Safety Executive (HSE) uvádějí, že v roce 2016 až 2017 bylo zaznamenáno 19 smrtelných zranění a 60 000 zranění, která nebyla smrtelná. Kontakt se strojním zařízením představoval 18 % smrtelných zranění a 12 % zranění bez následku smrti; finanční náklady překročily 700 milionů dolarů.

S takto významnými náklady spojenými s těmito incidenty (jak osobními, tak finančními) má klíčový význam úvaha, jak mohou nové technologie zmírnit riziko pro pracovníky.

O tom, jak může IoT zlepšit procesy ve výrobě, již bylo napsáno hodně. Nicméně už se tolik nehovoří o přínosech pro pracovníky, pokud jde o IoT a bezpečnost. Jednou z aplikací, která ukazuje, jak by řešení IoT mohla podporovat preventivní bezpečnost, je předvídání vzorců chování pracovníků na výrobní úrovni, což by mohlo snížit riziko úrazů. 

Lidský faktor, smlouvy s úkolovým hodnocením

Výhody bezpečnostních řešení, zejména k síti připojených bezpečnostních řešení, byly v posledních letech dostatečně zdůrazňovány, neboť IoT posouvá průmyslovou automatizaci do digitálního věku. Jednou z pravidelně zmiňovaných výhod je zvyšování zisku díky růstu efektivity a produktivity. Nicméně i zvýšení bezpečnosti může snižovat náklady vzniklé v důsledku úrazů s následkem nebo bez následku smrti.

Organizace HSE uvedla, že v roce 2016/2017 bylo ve výrobním sektoru zaznamenáno 159 soudních případů týkajících se úrazů. Průměrné penále na jeden případ bylo přibližně 213 271 dolarů, mimo další právní výlohy.

Nedostatek náležitých bezpečnostních opatření může mít za následek penále, náhrady, mzdu za nemocenskou a zotavení, jakož i dodatečné výdaje. Globálně došlo v roce 2015 a 2016 k více než 50 změnám bezpečnostních směrnic a norem. Tyto změny mohou být zpočátku nákladné na realizaci, avšak dlouhodobě mohou zachránit životy a ušetřit peníze.

Zatímco společnosti mohou v dobré víře zavést bezpečnostní opatření pro strojní zařízení, aby zabránily nebo předcházely nebezpečnému či neoprávněnému přístupu, ta mohou být ignorována nebo zneužita vinou kultury bezpečnosti nebo odvětví, v němž pracovník působí. Špatná praxe může učinit bezpečnostní opatření zbytečnými. To bylo prokázáno na případech pracovníků najatých na smlouvu bez stanovené pracovní doby (zero-hourcontract).

Některé smlouvy jsou placeny úkolovou, nikoli hodinovou mzdou, což může mít za následek pocit časového tlaku. Bezpečnostní opatření mohou prodlužovat dobu potřebnou k provedení určitého úkolu a je známo, že pracovníci občas deaktivují nebo obcházejí bezpečnostní postupy, aby ušetřili čas. 

Bezpečnost strojů a IoT

Průmyslový internet věcí (IIoT) stále více ovlivňuje bezpečnostní produkty a řešení prostřednictvím zdokonalené konektivity inteligentnějších zařízení, přičemž dodavatelé dnes kromě základních bezpečnostních funkcí podporují zákazníky daty, která jim poskytnou lepší přehled o výrobě.

Příkladem chytřejší bezpečnostní technologie jsou laserové skenery určené pro venkovní a skladové použití. Tyto produkty mohou být použity pro podporu navigace vozidel, jeřábů a robotů, předcházení kolizím a monitorování vyčnívajících tvarů při ukládání, které kontroluje, zda nedovoleným způsobem nevyčnívají předměty, což by mohlo mít za následek nesprávné ukládání, například ve skladech. To znamená, že laserové skenery zajišťují nejen bezpečnost, ale také pomoc při navigaci, logistice a řízení skladování, čímž zvyšují efektivitu a produktivitu.

IoT napomáhá při vývoji produktů, což může pomoci řešit nebezpečné situace. Například technologie RFID se používá s bezpečnostními blokovacími spínači, které umožňují jednoduché sledování dveří a poskytují důležitý přehled o používání.

Nesprávné použití bezpečnostního blokovacího spínače by mohlo umožnit otevření nebo odemknutí ochranného krytu či brány, čímž by se tento produkt stal zbytečným. Jedná se o nebezpečnou (nikoli však neobvyklou) praxi, k níž se uchylují spíše pracovníci, kteří se ženou za zvýšením produktivity na úkor dodržování bezpečnostních postupů.

Když takovému chování lépe porozumíme, může to vést k řešení, jako je absolvování dalšího zaškolení, změna konstrukčního řešení blokovacího přepínače a brány anebo třeba přehodnocení samotné pracovní smlouvy.

Susie Cumberlandová je analytička pro výrobní technologie společnosti IHS Markit. Upravil Bob Vavra, CFE Media, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com