Stavební kameny IIoT

Změna vašeho podniku bude probíhat jako vzájemné zacvaknutí jednotlivých dílků stavebnice Lego dohromady.

Výrobu v rámci průmyslového internetu věcí (IIoT) si lze představit v mnohých podobách. Jeden ze způsobů, jak k dané problematice přistupovat, se navlas podobá tomu, jak se stavíme k výrobnímu projektu, tzn. sestavování pomocí nejjednodušších stavebních bloků, jaké kdy byly vytvořeny.

Na průmyslovém fóru, zaměřeném na téma Smart Factory a konaném 8. října 2015 v Chicagu, prohlásil Detlef Zühlke, předseda výkonné rady společnosti SmartFactoryKL Technology Initiative se sídlem v Německu, že koncept IIoT čeká ještě dlouhá cesta, než bude plně implementován do našich továren a podniků.

„Naše komponenty budou vypadat jako standardizované stavební prvky, které budeme moci uspořádat dle libosti, stejně jako skládáme dílky lega,“ vysvětloval Zühlke více než stovce představitelů průmyslu na fóru sponzorovaném americko-německou obchodní komorou, jež se konalo v Manufacturing and Design Innovation Institutu (DMDII). „Takže budeme potřebovat základní principy.“

Abychom se dostali k těmto základním principům, to nám dle slov Zühlkeho ještě nějakou dobu potrvá. „V současné době musíme nejdříve prokázat potenciální využití. Neobejdeme se bez celosvětově platných norem, ale sami víme, že k této problematice existují různé přístupy. Potřebujeme spolehlivá řešení pro bezpečnost a zajištění systémů. Průmysl totiž vyžaduje vysokou úroveň zabezpečení. Určitě budeme muset zapracovat na odborné přípravě, včetně vytváření nových obchodních modelů.“

Zühlke dále uvedl, že ve výrobním světě je zapotřebí, abychom se posunuli z centralizovaného pohledu na informace na tzv. distribuovaný pohled. V rámci konceptu Manufacturing 2.5 byl jeden počítač za skleněnou stěnou. V konceptu Manufacturing 3.0 byly stovky počítačů, z nichž byla většina vidět. V konceptu Manufacturing 4.0 budou existovat statisíce počítačů. Ale nejdůležitější částí není technologické zlepšení samo o sobě, je to o vytváření sítí těchto počítačů. 


Realita „inteligentní továrny“

Průmyslové fórum se soustředilo na stále se vyvíjející koncept IIoT a svedlo dohromady lídry průmyslových firem, kteří diskutovali o tom, jakým způsobem se tato evoluce bude dále rozvíjet. Celá akce se konala v institutu DMDII a místní výrobní laboratoř, jež se zaměřuje na vývoj nových konceptů pro výrobu v digitálním věku, zdůraznila nutnost toho, aby vládní, akademičtí a technologičtí lídři zformulovali vizi IIoT.

„Celý průmysl se mění, již nestojí v centru CAD projektování; nyní přecházíme do fáze, kdy bude průmysl vystavěn na datech. Společnostem to poskytuje správný nástroj pro navrhování strojů,“ prohlásil na sympoziu Sean Mulherin, manažer globálního produktu (Eplan), v rámci panelové diskuse na téma IIoT. „Nyní lze snadno předvídat výsledek návrhu, vizualizovat jej a rovněž přikročit k jeho validaci. Vámi navržený stroj se totiž už v digitálním prostředí osvědčil.“

„Dat, těch máme spoustu, nám spíše chybí informace,“ dodal Mark Beckman, senior manažer rozvoje společnosti Microsoft. „Můžeme mluvit o všem, co lze s daty dělat, ale pokud je neumíme zužitkovat, pak z toho fakticky nic nemáme. Musíme data dostat mezi pracovníky. Prvním krokem je zamyslet se, jakým způsobem probíhá sběr dat. Druhým krokem je otázka, jak je možno tato data využívat v praxi, aby byla přínosem pro podnik. Třetím krokem zjistím, jak mohu předvídat věci, které se v budoucnu stanou.“

Mnoho výzev ohledně IIoT se nezaměřuje na technologii, ale na změnu kultury v organizacích, které chtějí implementovat technologii. Pro globální společnosti, jakou je např. Bosch Rexroth, to představuje změnu kultury region od regionu. „Jelikož hlavní ústředí naší společnosti sídlí v Německu, je zapotřebí si uvědomit, že Němci jsou velmi systematicky a procesně řízeni. Společnost Bosch nerada něco vypustí z bran podniku, pokud to není 100%. V USA to může být 80% a zbytek se vyřeší později,“ vysvětlil regionální rozdíly Robert Magneti, obchodní ředitel výrobních řešení Bosch Software Innovation. „To, co se děje v našem vlastním průmyslovém odvětví, jen potvrzuje fakt, že ve světě IIoT se věci velice rychle mění. Aniž bychom polevili v kvalitě, musíme se dostat na trh rychleji."

Řízení a údržba průmyslového podniku

Časopis Řízení a údržba průmyslového podniku již přes 10 let patří mezi neodmyslitelný zdroj informací v oblasti průmyslové údržby a diagnostiky. Část obsahu je z pera licenčních autorů Plant Engineering z USA.

www.udrzbapodniku.cz