
Trade Media International nejen ve své mediální nabídce denně dokazuje svou snahu naplnit hlavní slogan společnosti: INspirujeme INterakci INženýrů!
Sedm kroků k chytřejšímu závodu: Výrobci automatizační techniky usilují o získání konkurenční výhody díky průmyslovému internetu věcí (IIoT) a Průmyslu 4.0. Pomáhá jim k tomu Ethernet s časově senzitivní sítí (TSN).
Výrobci se obracejí na dodavatele automatizačních systémů a technologií, aby jim pomohli vytvořit propojený průmysl, inteligentní továrny a integraci s Průmyslem 4.0 a průmyslovým internetem věcí (IIoT). Dodavatelé automatizačních systémů hledají nejnovější technologie, které jim poskytnou konkurenční výhodu, například lepší škálovatelnost, výkon, spolehlivost, snadné použití a vyšší nákladovou efektivitu. Jednou z technologií, která pomáhá dosáhnout zlepšení ve všech oblastech, je Ethernet s časově senzitivní sítí (TSN).
Pro dosažení globálního chytrého závodu je třeba zvážit sedm klíčových oblastí:
Hlavní překážkou byla neschopnost stávajících průmyslových síťových systémů sdílet informace mezi různými technologiemi. To vedlo ke vzniku datových „ostrůvků“, které bránily sdílení informací. Výrobci průmyslových automatizačních řídicích systémů a jejich zákazníci chápou hodnotu dat, která vznikají v jejich závodech, a vyžadují bezproblémový přístup k těmto datům, aby mohli přijímat chytřejší rozhodnutí pro provoz závodu v éře IIoT a Průmyslu 4.0.
Proto se preferovaným přístupem stává transparentnost, kterou vyžadují aplikace Průmyslu 4.0. Součástí strategie je získávání terabajtů dat z provozní úrovně a vytváření užitečných informací. Datová inteligence může také řešit problémy zákazníků pomocí kompletní architektury založené na řešeních zaměřených na sbližování IT a PT.
Standardizované protokoly zlepšují pohyb dat v sítích informačních technologií (IT) a provozních technologií (PT). Existuje však třída komunikací, které mají vynucené ostrůvky dat, což je nutné pro deterministické chování. K vyřešení tohoto problému je třeba, aby protokoly byly kompatibilní se sítí TSN, aby poskytovaly výhody konvergovaných sítí a zároveň podporovaly prioritizovaný provoz.
Společnosti, jež realizují projekty automatizace výroby, by měly hledat otevřené síťové technologie, které budou odpovídat současným potřebám, například reagovat na požadavky Průmyslu 4.0 s gigabitovou šířkou pásma, a zároveň poskytovat kompatibilitu se sítí TSN.
Význam technologie TSN se odráží ve způsobu, jakým mnoho normalizačních orgánů a organizací zabývajících se průmyslovým Ethernetem pracuje na jejím začlenění do svých portfolií. Jejich práce poskytuje pevný základ pro integraci dat a informací mezi všemi složitými, různorodými zařízeními a aplikacemi, které byly dříve oddělené.
K úspěšnému vybudování kompletních automatizačních systémů je nutné propojit různé technologie a zajistit jejich bezproblémové fungování z hlediska interoperability. Standardizace umožňuje navrhovat a nasazovat kompletní systémy s využitím produktů mnoha dodavatelů. Síť TSN může také poskytnout mnoho příležitostí pro konvergenci a interoperabilitu. Síť TSN může umožnit, aby se zařízení a aplikace, které byly dříve oddělené a komunikovaly samostatně, staly součástí soudržného systému. Ve stejné síti mohou vedle sebe existovat různé protokoly průmyslového Ethernetu.
Na přidání kompatibility s TSN pracují různé asociace otevřeného průmyslového Ethernetu a nadace OPC Foundation. Skupina IEEE 802.1 zahrnuje více než 30 standardů, z nichž některé se nemusejí vztahovat na průmyslové případy použití. Je nutná určitá dohoda o tom, které z nich by měly být použity pro automatizaci. Mezinárodní elektrotechnická komise (International Electrotechnical Commission – IEC) a organizace IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) společně pracují na definici standardního souboru profilů pro TSN v automatizaci na základě rozsáhlého souboru případů použití. Obecně se to označuje jako IEC/IEEE 60802. Mnoho případů použití automatizace však pokrývají základní standardy IEEE 802.1AS a Qbv, které se zabývají synchronizací času a určováním priorit, jak jsme již viděli.
Dodavatelé představili produkty, které tyto standardy obsahují. Standardy IEC a IEEE mají navíc osvědčenou zpětnou kompatibilitu. V budoucích standardech budou pravděpodobně „zapracovány“ všechny předchozí standardy. Projekt IEC/IEEE 60802 plánuje řešit otázku testování shody se sítěmi TSN. Minimálně jedna organizace pro otevřené sítě to nabízí a je pravděpodobné, že tyto aktivity budou v budoucnu kombinovány s programy s širším dosahem s dalšími organizacemi.
Co má tedy udělat firma, která je přesvědčena o výhodách sítě TSN a chce ji zavést? Odpovědí je hledání technologie, jež podporuje síť TSN a zároveň poskytuje potřebné aplikační funkce, jako je bezpečnost a polohování. Je to téměř tři roky, co společnost CLPA představila systém CC-Link IE TSN, jenž využíval zavedený otevřený průmyslový Ethernet CC-Link IE a přidal kompatibilitu se sítí TSN. Výsledkem byla první otevřená technologie průmyslového Ethernetu na světě, která kombinuje gigabitovou šířku pásma se sítí TSN. Koncoví uživatelé, výrobci strojů a dodavatelé mohou ve svých produktech a projektech používat osvědčenou technologii.
Výrobcům zařízení pomáhá vývoj produktů kompatibilních s CC-Link IE TSN naplnit příslib Průmyslu 4.0 třemi způsoby:
Co to všechno znamená pro koncového uživatele, výrobce strojů nebo dodavatele, kteří stále přemýšlejí, co dělat se sítěmi TSN? Dodavatelé a normalizační organizace přijímají a prosazují technologii TSN do svých vlastních standardů a portfolií.
Koncoví uživatelé chtějí mít na výběr a očekávají, že zařízení a sítě budou koexistovat a spolupracovat, aby přinášely přidanou hodnotu pro podnikání. Díky tomu lze data z dříve oddělených zařízení převádět na užitečné informace a s využitím sítě TSN zajistit kompletní ucelenou implementaci průmyslové automatizace pro dnešek i zítřek. Riziko nespočívá v zavedení sítě TSN nyní, ale spíše v tom, že se zavedením TSN budete čekat ještě několik let a zůstanete pozadu.
Síť TSN nabízí výrobcům několik příležitostí, například determinismus a úplnou konvergenci průmyslových a obchodních sítí. Síťová konvergence je klíčovým prvkem, který řeší výzvu větší transparentnosti stanovenou v rámci Průmyslu 4.0 a umožňuje, aby procesy a výroba byly vysoce účinné a optimalizované.
U současných projektů průmyslové automatizace musí organizace prozkoumat, které síťové technologie pomohou zlepšit provoz. S tím pomůže gigabitový Ethernet. Sítě by také měly být otevřené. Sledovat budoucí potřeby znamená identifikovat současné technologie, které budou podporovat sítě TSN a poskytovat možnost upgradu na budoucí systémy s podporou TSN.
Technologické prostředí kolem sítí TSN se stále vyvíjí a aktivity IEEE a IEC vedou k novým vylepšením. Lze počítat s tím, že zařízení a sítě s podporou TSN, které jsou nainstalovány nyní, budou fungovat i se systémy zítřka. Ethernet je na světě již přibližně 40 let, během té doby se vyvíjel, a proto se používá dodnes.
Technologie, jako je TSN, se budou dále vyvíjet, aby pomohly společnostem uspokojit současné potřeby a pomohly utvářet další průmyslovou revoluci.
Výrobci strojů a koncoví uživatelé jsou závislí na technologii TSN, která propojuje starší systémy s dnešními a zároveň řeší komplexní potřeby budoucnosti. Síť TSN může být přínosem pro vývojové plány, může zjednodušit návrhy strojů a zlepšit výrobní operace.
Thomas Burke, globální strategický poradce, CC-Link Partner Organization (CLPA), Severní Amerika; John Browett, generální ředitel, CC-Link Partner Association (CLPA) Europe. Upravil Chris Vavra, ředitel pro webový obsah časopisu Control Engineering, CFE Media and Technology, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.
www.controlengcesko.com