Chytré brýle s rozšířenou realitou jako klíč ke zvýšení kvality údržby v papírenské výrobě

Chytré brýle s rozšířenou realitou jako klíč ke zvýšení kvality údržby v papírenské výrobě

Chytré brýle s rozšířenou se stávají každodenním pracovním nástrojem, který zaměstnancům uvolňuje ruce pro práci a umožňuje prohlížet či sdílet informace v reálném čase. Přináší nové možnosti operátorům, technikům údržby a servisu v terénu a zvyšují produktivitu, kvalitu a bezpečnost práce.

Technologie chytrých brýlí může spolehlivě sloužit i ve ztížených podmínkách papírenské výroby, která se vyznačuje vysokou hlučností a prašností. Vlastní pozitivní zkušenosti v tomto ohledu sbírá i společnost Mondi, celosvětový lídr v oblasti obalů a papíru, jejímž partnerem v této oblasti je společnost AYES, která se specializuje na dodávku chytrých brýlí a využití rozšířené reality při digitalizaci průmyslové výroby. 

Šikovný parťák pro drsné podmínky

Pracovníci údržby Mondi dříve vykonávali rutinní činnosti na strojích většinou na základě vstupního školení a pokynů poskytnutých výrobcem daného zařízení. Problémem však byla nekonzistentnost vykonávané údržby jednotlivými členy týmu a také mnohdy složitá a zdlouhavá komunikace se specialistou na danou technologii ze zahraničí v případě poruchy. Mondi proto potřebovalo procesy zefektivnit a standardizovat. Samuel Dvorštiak, Digital Specialist ze slovenské pobočky zodpovědný za implementaci chytrých brýlí, k tomu dodává: „Některé činnosti týmu údržby v minulosti nebylo, jak zaznamenat, anebo se dělaly komplikovaně a tak trochu amatérsky pomocí videí natočených mobilním telefonem. Následně se videa složitě stahovala do počítače a rozesílala spolu s textovým popisem přes e-maily. To vše jsme díky chytrým brýlím nyní schopni odstranit a zprofesionalizovat.“

Pro vysoce hlučnou a velmi prašnou výrobu obalů a papíru se jako nejlepší řešení ukázala kombinace chytrých brýlí RealWear se softwarem TeamViewer Frontline xAssist. A to hned z několika důvodů.

ayes2Chytré brýle RealWear Navigator™ 500 jsou světová jednička v oblasti hands-free technologií v průmyslu. 

 

Brýle RealWear jsou špičkou v oblasti hands-free technologií pro drsné podmínky průmyslové výroby. Hlasově ovládaný operační systém s rozpoznáváním řeči i v hlasitém prostředí, odhlučněné mikrofony, které přenášejí čistý zvuk i při 100 dB okolního hluku, integrované reproduktory a 3,5mm audio jack pro případné použití sluchátek byly těmi funkcemi, které Mondi potřebovalo. V kombinaci s displejem se skvělou viditelností a vysokým výkonem se již jednalo o jasnou volbu. Problém nenastal ani z důvodu povinného nošení ochranné přilby. Brýle jsou totiž navrženy pro práci s přilbou, stejně jako s čepicí s výztuhou a ochrannými brýlemi.

ayes3Displej se skvělou viditelností a vysokým rozlišením funguje pro uživatele jako hlasově ovládaný tablet.

Vzdálená podpora s rozšířenou realitou

Zvolený software TeamViewer Frontline xAssist pomáhá Mondi zkrátit dobu odezvy v případě servisu a šetří náklady na výjezd specialisty od dodavatele technologie. Dojde-li k poruše a zastaví se výroba, finanční ztráty jsou značné. Servisní operace v případě poruchy jsou proto obzvláště časově kritické. Samuel Dvorštiak k tomu dodává: „Rychlé spojení technického experta s našimi zaměstnanci je opravdu velké plus. Díky chytrým brýlím vidí vzdálený expert přesně to, co technik na místě, a může odborně poradit bez nutnosti výjezdu. To vše při přenosu obrazu a zvuku v reálném čase.“

Spolehlivý systém díky kvalitní podpoře

Technologie chytrých brýlí je postupně implementována v dalších a dalších výrobních závodech Mondi po celém světě, přičemž AYES pro všechny zajišťuje jak technickou, tak uživatelskou podporu. Za úspěšnou implementaci na globální úrovni je zodpovědný Peter Puck, Category Manager Technical Procurement, který k tomu dodává: „Jsme opravdu velmi spokojeni s profesionální a proaktivní podporou týmu AYES. Poskytují nám veškerý potřebný servis od prvotního zaškolení a podpory v počáteční fázi implementace až po pomoc s integrací podkladů do chytrých brýlí. Plánujeme proto naši spolupráci nadále prohlubovat.“

Takto komplexní řešení, které AYES poskytuje společnosti Mondi, nepřináší benefity pouze v podobě zvýšení kvality při výkonu údržbářských prací v továrně nebo úspory nákladů a zkrácení odstávek ve výrobě. Je důležitým a základním kamenem digitalizace každé průmyslové výroby a přispívá také ke snižování uhlíkové stopy.

AYES

AYES implementuje chytré brýle a rozšířenou realitu do průmyslu. Zlepšují podmínky práce především týmům servisu a údržby a zvyšují efektivitu, rychlost a kvalitu procesů vedoucí k úsporám nákladů. Nabízí nejen široký výběr hardware a software řešení, ale především poskytují zákazníkům veškerý potřebný servis od prvotního zaškolení a podpory v počáteční fázi implementace až po pomoc s integrací podkladů do chytrých brýlí.

www.ayes.cz