Chytré brýle, sci-fi nebo (rozšířená) realita?

Obrázek 1 Obrázek 1

Sci-fi filmy nadchly diváky na futuristické technologie již dávno. Nyní patří chytré brýle mezi inovativní technologie, které mají širokou škálu využití a exponenciálně dobývají trh.

S termínem chytré brýle (smart glasses) se pojí řada dalších pojmů jako je augmented reality neboli rozšířená realita, smíšená, virtuální a asistovaná realita.

Smart Glasses, AR, MR, VR, XR... Co to je?       

Na obrázku 1 ve spektru vlevo, nejblíže k realitě, máme asistovanou realitu, na spektru vpravo virtuální realitu. Rozdíl je v míře, v jaké oddělujeme uživatele od reality.

Sci-fi v zorném poli

Prvním stupněm je asistovaná realita (např.: brýle RealWear), která je používána nejčastěji. Uživatel v tomto případě dostává pokyny do displeje v brýlích, které mu pomáhají například v údržbě při řešení problému na stroji. Následuje rozšířená realita kombinující reálný a virtuální svět. Je založená na interaktivní digitálních elementech, které jsou přenášeny do skutečného světa, například můžeme zafixovat objekty a vracet se k nim.

Pokud půjdeme ve spektru více doprava, dostaneme se ke smíšené realitě (např.: brýle Microsoft HoloLens). Tu využívají odborníci jako jsou konstruktéři nebo inženýři, kteří mohou interagovat s 3D objekty v reálném světě. Příkladem může být exportovaný CAD s robotickou buňkou. Model stroje umístíme do prostoru, kde s ním můžeme pracovat, prohlédnout ze všech stran, simulovat situace atd. Vidíme, jak bude stroj vypadat v reálném prostředí výroby.

Úplně vpravo na spektru je virtuální realita, která uživatele zcela oddělí od prostoru a reálného světa (např. v herním průmyslu). Brýle pro virtuální realitu jsou poměrně robustní a s nižším uživatelským komfortem, navíc jsou potřeba trackery na rukou a místnosti, které jsou upravené tak abychom eliminovali nebezpečí pro uživatele. 

Realita chytrých brýlí

Chytré brýle se stávají každodenním pracovním nástrojem a na trhu existuje řada řešení pro různá použití. Nejčastější rozdíly si můžeme ukázat na příkladu chytrých brýlí RealWear a Microsoft HoloLens.

  • Brýle RealWear jsou velmi odolné hands-free řešení pro asistovanou a rozšířenou realitu, jsou lehké, vodotěsné a prachu odolné (IP66), s vysokou výdrží baterie a kompletně v češtině. Tyto vlastnosti je dělají ideálním nástrojem při práci v průmyslových podmínkách (výroba v automobilovém průmyslu, železárny, ocelárny, těžký průmysl, ...) a využívají se často při údržbě, přejímkách, instalacích nových strojů, aj.
  • Na druhé straně HoloLens jsou primárně určené pro práci ve smíšené realitě a umožňují umístit 3D objekty (hologramy) do reálného světa. Často je využívají například konstruktéři a inženýři pro vizualizaci 3D dat, nosí se většinou po dobu 30-60 minut, a proto nepotřebují tak velkou odolnost jako brýle které se používají ve výrobě a provozu.

2

Na českém a slovenském trhu jsme brýle implementovali již u více než 70 zákazníku, například MAGNA, Mondi, AGC, MD Elektronik, Continental, Deloitte, aj. Aktivně je také využívají velké světové společnosti jako BMW, Volkswagen, Continental, Shell, Amazon, DHL aj.

Výběr řešení se může zdát složitý a je velmi důležité zvolit správné brýle i software již na začátku projektu. Volba se odvíjí od plánovaného použití brýlí, prostředí a preferencích uživatelů. V AYES se věnujeme implementaci brýlí do průmyslových společností a v portfoliu máme široký výběr brýlí i software. Pomůžeme vám s výběrem toho nejlepšího řešení pro vaše potřeby.

AYES

AYES dodává chytrá řešení průmyslovým společnostem. Byli první, kdo představil technologii chytrých brýlí do průmyslu na českém i slovenském trhu a za relativně krátkou dobu působení se stali lídrem v oboru na těchto trzích. Zákazníkům radí nejen s výběrem vhodného hardware a software, ale poskytují i komplexní služby, od poradenství, přizpůsobení systému a integraci, až po školení a uživatelskou podporu.

 

www.ayes.cz