Využití chytrých brýlí pro vzdálené testování a kontroly

Inspektor TÜV SÜD provádí vizuální kontrolu nastavení tlaku oleje u generátoru nouzového napájení. Brýle pro virtuální realitu od výrobce RealWear mají sluchátka pro hlučné prostředí. Obrázky poskytla společnost TÜV SÜD Inspektor TÜV SÜD provádí vizuální kontrolu nastavení tlaku oleje u generátoru nouzového napájení. Brýle pro virtuální realitu od výrobce RealWear mají sluchátka pro hlučné prostředí. Obrázky poskytla společnost TÜV SÜD

Role chytrých brýlí při kontrolách na dálku roste tam, kde může být překážkou vzdálenost, nebezpečí nebo jiná omezení.

Zavedení uzávěr nebo omezení cestování během pandemie COVID-19 také do jisté míry omezilo možnosti provádět tradiční kontroly závodů a komponent. To byl případ čínského výrobce ventilů. Před uvedením produktů na evropský trh bylo k plnění regulačních požadavků nutné provádět nezávislé posouzení kvality třetí stranou. Společnost použila vzdálenou kontrolu, při níž hrály klíčovou roli chytré brýle.

Podle analýzy společnosti Fortune Business Insights vykazuje globální trh s kontrolami, opravami a údržbou v roce 2020 pokles o 7,2 % ve srovnání s rokem 2019 v „předpandemických dobách“. Přesto se očekává, že trh s kontrolami, opravami a údržbou vzroste z téměř 43 miliard dolarů v roce 2022 na téměř 73 miliard dolarů do konce roku 2020.

S rostoucí digitalizací průmyslu bude používání chytrých brýlí nabývat na významu, pokud jde o provádění kontrol, při nichž může být překážkou vzdálenost, nebezpečí nebo jiná omezení.

Při vzdáleném testování, kontrole a certifikaci technických systémů a zařízení je navázáno obousměrné spojení mezi alespoň jedním inspektorem na místě (uživatel chytrých brýlí) a libovolným počtem vzdálených posuzovatelů (externích odborníků), kteří sledují a řídí kontrolu na obrazovce počítače.

Tím se eliminuje doba cestování a snižují se náklady na lety do závodů, které mohou být rozmístěny po celém světě. Mezi oblasti využití obecně patří vývoj, údržba, řešení problémů a školení. Lze je také použít při monitorování výroby, vzdělávání a školení, jakož i při přejímacích testech nebo testech na místě. 

Řešení nepříznivých podmínek při vzdálených kontrolách

V hlučném pracovním prostředí, například ve strojovně, lze k chytrým brýlím pomocí konektorů připojit chrániče sluchu. Mikrofon chytrých brýlí lze buď ztlumit, aby umožňoval pouze jednosměrnou komunikaci, nebo lze aktivovat potlačení okolního hluku, aby bylo možné provádět kontroly. Průmyslové chytré brýle jsou také navrženy tak, aby odolávaly prašným a vlhkým podmínkám: Lze je nosit pod ochrannými brýlemi a lze je integrovat do ochranných přileb.

Tím se většinou eliminuje riziko vystavení personálu rizikům drsného pracovního prostředí. Další výhody pro bezpečnost práce přináší hlasem ovládané uživatelské rozhraní, které ponechává uživateli volné ruce, takže není rozptylován od samotného procesu kontroly.

Šest organizačních překážek pro vzdálené kontroly, které je třeba vyřešit

Aby mohla kontrola proběhnout na dálku, je třeba zodpovědět následující otázky:

  1. Je v blízkosti pracoviště k dispozici inspektor pro vzdálenou kontrolu?
  2. Obdržel pracovník instruktáž o projektu se specifiky kontroly?
  3. Souhlasí zákazník se vzdálenou kontrolou?
  4. Potvrdil zákazník, zda lze pro požadavek jeho klienta použít vzdálenou kontrolu (např. pokud orgán požaduje prokázání shody)?
  5. Byla zkontrolována úplnost a platnost všech technických dokumentů?
  6. Lze brýle a jejich software integrovat do stávající IT infrastruktury?

Jakmile budou odstraněny všechny organizační překážky, proběhne kontrola. Poté je vypracována zpráva o kontrole a její výsledky jsou zaslány zákazníkovi ve formě protokolu. 

Přenos chráněných dat po internetu

Připojení chytrých brýlí vyžaduje spolehlivou a dostatečně rychlou síť na místě. Nejjednodušší způsob, jak to ověřit, je spustit test rychlosti internetu vhodný pro příslušný typ připojení (Wi-Fi, LTE). To lze provést online prostřednictvím libovolného webového prohlížeče. Pro optimální výkon je doporučena šířka pásma 4 Mbit/s (upload/download).

Vzhledem k tomu, že se kontrola zaznamenává a dokumentuje jako součást sledování výroby, musí být všechna data uložena na serverech s vysokými bezpečnostními požadavky podle obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Aby bylo možné s citlivými údaji zacházet co nejbezpečněji, musí společnosti provozovat zabezpečené servery, které jsou certifikovány podle mezinárodní normy ISO/IEC 27001 – Management bezpečnosti informací.

Před zahájením vzdálené kontroly musí zákazník povolit přenos obrazu a zvuku. Na místě by měl být také k dispozici pověřenec pro ochranu osobních údajů, který by například schvaloval zálohování dat a vybíral jeho typ nebo určoval opatření na ochranu osobních údajů, jako je rozmazání obličeje.

CTL2212 MAG2 TÜVSÜD InspectorVRPPEInspektor TÜV SÜD používá brýle pro virtuální realitu společnosti RealWear, které lze používat také v kombinaci s osobními ochrannými prostředky (OOP). Nainstalována je aplikace SHARE od německého výrobce softwaru oculavis GmbH, který úzce spolupracuje s firmou RealWear na integrovaných řešeních

Vzdálená kontrola u čínského výrobce ventilů

Čínský výrobce a distributor ventilů potřeboval posouzení kvality třetí stranou, aby plnil regulační požadavky pro uvedení na trh ve Francii a Spojeném království. Dotyčné ventily byly mimo jiné určeny pro použití v jaderných a tepelných elektrárnách, a proto musely být během výroby monitorovány. Za tímto účelem společnost pověřila kontrolou třetí stranu.

Na místě byli pracovníci z Číny, ale mohli se spolehnout na podporu svých kolegů v Německu. Vzhledem k tomu, že ventily byly řízeny elektronicky, bylo nutné přivolat elektrotechniky prostřednictvím chytrých brýlí ve výrobním závodě. S pomocí odborníků na strojírenství zkontrolovali kritické komponenty podle digitálních manuálů a schémat zapojení. Prostřednictvím chytrých brýlí se zapojili také specialisté na nedestruktivní testování (NDT), těsnost a svařování švů.

Přestože v té době byla vyhlášena kovidová uzávěra a platila cestovní omezení, společnost je dokázala překonat a úspěšně ventily ve stanoveném termínu vyhodnotit. To rovněž zákazníkovi pomohlo ušetřit na cestovních nákladech, protože se vyhnul sedmi zpátečním mezikontinentálním letům. Dalším přínosem bylo menší znečištění ovzduší.

Chytré brýle pomáhají při kontrolách na dálku

Dálkové kontroly pomocí chytrých brýlí spojují know-how specialistů z různých oborů u jediného pracovníka s chytrými brýlemi, který musí být na místě. To šetří čas a náklady a snižuje emise. Poruchy v závodě a následné škody lze vyšetřit a opravit v krátkém čase. Kontrolní služby TÜV SÜD se řídí normou DIN EN ISO/IEC 17020:2012. Zdroj: TÜV SÜD poskytuje platformu pro vzdálené služby certifikovanou podle normy ISO 20071, která umožňuje ukládat a vyhledávat zaznamenané kontroly v zašifrované podobě.

Christoph Gatzen, vedoucí divize přístrojů, řízení a elektrotechniky; Simon Lemin , ředitel divize průmyslových služeb; oba TÜV SÜD. Upravil Chris Vavra, ředitel pro webový obsah časopisu Control Engineering, CFE Media and Technology, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com