Digitální výroba

Koboti, tedy kolaborativní roboti pracují společně s lidmi při výrobě automobilových skel v závodě společnosti AGC Automotive Czech v Chudeřicích. Firma nově „do práce“ nasadila kolaborativního robota, který je výrazně přesnější než člověk. Kobot nanáší na sklo speciální lepidlo a pomáhá tak svému lidskému kolegovi s přípravou finálního skla pro automobilky. AGC Automotive Czech plánuje ve svém závodě v Chudeřicích na Teplicku spolupráci lidí s koboty dále rozšiřovat.

Výroba ve Frenštátě pod Radhoštěm je postavena na moderních technologiích s vysokou mírou automatizace. V tamním závodě, který přes dvacet let vyrábí komponenty pro automobilový průmysl, pracuje přes 300 zaměstnanců. Nově také bok po boku s více než padesáti roboty. Jejich společným nadřízeným je také Lukáš Mildorf, jenž působí jako vedoucí oddělení průmyslového inženýrství.  V současné době dokončují nasazení další vlny robotických řešení, přesto však věří, že největší potenciál tkví v lidském kapitálu.

Jedním z rychlých a univerzálních způsobů, jak zvýšit efektivitu výrobního procesu, je zapojení multifunkčních kolaborativních robotů. Aby taky ne – oproti svým tradičním kolegům jsou mnohem flexibilnější, bezpečnější a nezaberou tolik výrobního prostoru. Každý rok jejich počet nezadržitelně roste a stále více firem se dostává do pozice, kdy jejich zapojení zvažují.

Mezinárodní federace robotiky (International Federation of Robotics – IFR) zveřejnila v prosinci 2018 zprávu nazvanou Demystifikace kolaborativních průmyslových robotů (Demystifying Collaborative Industrial Robots), jež se snaží nalézt odpověď na otázku současné a budoucí úlohy kolaborativní robotiky. Níže uvádíme překlad podstatné části zprávy, kterou nám poskytl jeden ze členů IFR – společnost FANUC.

Universal Robots uvádí novou platformou workshopů pod názvem Seminar in the Box, kterou nabízí zájemcům zcela zdarma.

Strana 1 z 5