Energetický průmysl

V rámci státní návštěvy ministra průmyslu, obchodu a energetiky Korejské republiky pana Moon Sung-wooka v České republice podepsali představitelé českého průmyslu a vedení KHNP – předního hráče ve výstavbě jaderných elektráren ve světě – deklaraci o budoucí spolupráci v oblasti jaderné energetiky. Podpis memoranda se uskutečnil v pátek 18. června na půdě MPO za účasti ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka.

ZAT, dodavatel inteligentních systémů pro energetiku a průmysl, úspěšně zmodernizoval další část řízení na vodní elektrárně Gabčíkovo. „Aktuálně jsme dokončili kompletní výměnu regulátorů turbín na blocích 7 a 8, kde jsme nasadili nový typ kompaktního regulátoru. Na modernizaci hlavních částí elektrárny, které zajišťují výrobu elektrické energie, se podílíme dlouhodobě,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT a.s.

Dovolujeme si Vás pozvat na další, již 42. ročník konference NEKONVENČNÍ ZDROJE ELEKTRICKÉ ENERGIE (NZEE) který se uskuteční ve dnech 23.6. – 25.6.2021 v příjemném prostředí Hotelu Ryšavý, poblíž Moravského Krumlova. I přes aktuální nesnadnou situaci věříme, že se nám podaří při dodržení všech bezpečnostních opatření, uspořádat konferenci prezenčně, tak jako tomu bylo ve všech předchozích letech.

Navzdory koronakrizi sektor vyrábějící elektroniku zatím příliš nezpomalil. Především firmy zaměřené na výrobu průmyslové elektroniky často jedou na plný výkon. Díky čemu mají české společnosti v oboru stále úspěch a koho současná pandemie nejvíce zasáhla, o tom jsme hovořili s Janem Prokšem, ředitelem Elektrotechnické asociace České republiky a s Vladimírem Pikardem, ředitelem divize Průmyslová elektronika společnosti ZAT, českého výrobce průmyslové elektroniky.

Se znovuotevřením tématu dostavby jaderných bloků u nás a možností zapojení českých firem do tendru se často skloňuje otázka, do jaké míry ještě Česká republika disponuje jaderným know-how. Společností, která nám v tomto směru dělá dobré jméno ve světě, je příbramský ZAT, dodavatel řídicích systémů pro energetiku a průmysl. O tom, jak je těžké uspět v konkurenci gigantů, jako jsou Siemens nebo Framatome, jsme hovořili s Ivem Tichým, členem představenstva společnosti ZAT.

Strana 1 z 4