5 způsobů, jak během letní odstávky zmodernizovat PROFIBUS

5 způsobů, jak během letní odstávky zmodernizovat PROFIBUS

I tak robustní komunikační sběrnice, jako je PROFIBUS, nevydrží všechno. Aby vám sloužila spolehlivě a bez výpadků, je potřeba nejen opravit fatální chyby, ale najít i drobné nedostatky a případně síť zmodernizovat.

Letní odstávka je ideální příležitostí, kdy se do toho pustit, protože můžete komunikaci důkladně proměřit, rozpojit a naistalovat do ní nové prvky.

Sepsali jsme pro vás 5 způsobů, jak docílit robustnějšího PROFIBUSu.

  1. Diagnostika sítě

Pochůzková diagnostika by měla být součástí preventivní údržby minimálně jednou ročně. Odhalí totiž i skryté chyby. Přes ty komunikace sice ještě běží, ale když se drobné chyby nakumulují, můžou začít způsobovat např. občasné výpadky. Bez kvalitního diagnostického nástroje pak nemáte šanci najít všechny příčiny.

pochuzkova diagnostika

U klíčových strojů a linek s nepřetržitým provozem stojí za to zvážit i permanentní monitoring. Síť hlídá nepřetržitě a automaticky upozorňuje na nežádoucí jevy. Údržba je díky tomu odstraní buď ještě dřív, než komunikace spadne, nebo alespoň velmi rychle, protože lokalizace chyby bude mnohem snadnější.

  1. Vhodná délka PROFIBUS segmentů

I když norma umožňuje zapojení až 32 účastníků do jednoho PROFIBUS segmentu, segmenty by měly být rozhodně kratší. Proč? Protože jedna chyba potom může ovlivnit chování všech 32 stanic. Čím méně stanic zapojíte do jednoho segmentu, tím rychleji najdete chybu, a čím více menších segmentů vytvoříte, tím robustnější síť získáte.

prehlednejsi topologie

  1. Přehlednější topologie

Zvolit správnou topologii je důležité proto, abyste se v ní lépe vyznali a dokázali případné chyby snáz lokalizovat. Nám se osvědčilo zapojení stanic do hvězdy, protože síť je přehlednější a kvalitu signálu v jednotlivých segmentech změříte z jednoho místa.

A pokud potřebujete ještě robustnější komunikaci, například na klíčových linkách, kde nelze tolerovat ani krátkodobé výpadky, použijte plně redundantní kruhovou topologii.

  1. Zdravé kabely a konektory

Pořád platí, že spolehlivost sítě z velké části závisí na zdravých konektorech, nepoškozené kabeláži a správně zapojených komponentech. Zrobustňovat síť bez kontroly těchto prvků je jen ztráta času, protože by se chyby stejně dřív nebo později projevily.

zdrave kabely a konektory

  1. Bezdrátové propojení

U řady strojů najdeme pohyblivé PROFIBUS stanice, připojené přes flexibilní PROFIBUS kabel nebo kroužkové sběrače. Jsou to třeba portálové jeřáby, karuselové stroje, vozíky, zakladače apod. Flexibilní kabel i sběrače se ale můžou poškodit a oprava bývá nákladná a náročná. A někdy vůbec nejde flexibilní kabel použít.

Existuje ale možnost přemostit problematické místo bezdrátovým PROFIBUS spojením. Funguje na technologii bluetooth a má typicky dosah 100 m, takže překlene i značnou vzdálenost v rámci výrobní haly.

Jak na to? Poraďte se s odborníky

Jak k jednotlivým krokům prakticky přistoupit, se dočtete na blogu firmy FOXON. Proměřili a zmodernizovali už přes 3000 sítí v různých firmách po celé ČR a SR. Pokud řešíte občasné výpadky nebo zastaralou síť, obraťte se na ně. Poradí vám, nebo rovnou přijedou na diagnostiku.

FOXON - Být první volbou i poslední šancí

Prodáváme a opravujeme díly průmyslové automatizace. Diagnostikujeme a školíme průmyslové komunikace. Realizujeme projekty internetu věcí v průmyslu. 

www.foxon.cz