6 důvodů, proč budou v roce 2019 české firmy investovat do 3D tisku

6 důvodů, proč budou v roce 2019 české firmy investovat do 3D tisku

Technologie aditivní výrobyjiž dávno nejsou doménou nadšenců. Se zvyšující se dostupností a spolehlivostí zařazuje 3D tisk do výroby celá řada společností v České republice.Jaké jsou nejdůležitější důvody, které podle analytiků společnosti 3Dwiser motivují firmy u nás iv zahraničí investovat do aditivní výroby?

Zlevnění výroby

Zhotovení funkčních a tvarově unikátních dílů pro firmy mnohdy znamená zdlouhavý proces poptávání, vyhodnocování nabídek a jednání s dodavateli. Externívýroba takových dílu na míru tradičními metodami (napříkladobráběním)také znamená mnohem větší náklady. Výtisky ve vlastní režii přitom firmy často vyjdou mnohem levněji. „3D tiskárna kovů Markforged Metal X například přinesla společnosti Stanley Black & Decker už v pilotním projektu aditivní výroby menších ocelových dílů až 50násobné zkrácení výrobních časů při zlomku investičních nákladů,“ říká Tomáš Soóky,spoluzakladatel a jednatel společnosti 3Dwiser.

Zrychlení výroby

Kromě nákladnosti je tradiční výroba unikátních dílů časověmnohem náročnější. Přitom konstruktéři dnes mohou mít 3D tiskárny bezprostředně po ruce. A to nejen pro prototypy, ale už i k výrobě plně funkčních dílů.„Nám se díky přesnému a spolehlivému 3D tisku daří vyrábět potřebné díly až 5× rychleji a 10× levněji než dříve,“popisuje Jakub Cvilinek, jednatel společnosti Průmyslová keramika, kde používají 3D tisk na výrobu mnohdy velmi složitých jader do forem na žáruvzdorné dílce.

Návratnost investice

Snížení časových a finančních nákladů má za důsledek, že investice do 3D tiskáren se podnikům na úsporách vrací extrémně rychle, často hned s první zakázkou a v řádech týdnů.„Investice do 3D tiskárny Ultimaker 2 Extended se nám na jednom z projektů vrátila do dvou týdnů. Sérii funkčních dílů pro výrobu bychom jinak museli nechat frézovat,“ zmiňuje Dominik Berka, technik 3D tisku ve společnosti Saar Gummi Czech, která se zabývá výrobou gumových těsnění pro automobily. 

Výroba dříve nevyrobitelného

Aditivní výroba v průmyslu nemá nutně nahradit léty osvědčené postupy jako vstřikování do forem nebo obrábění. V případě malých sérií nebo jednotlivých kusů však dokáže konstruktérům poskytnout tvarovou svobodu a možnost, jak i extrémněsložité tvary vyrobit velmi rychle a za zlomek prostředků. „Co nás dnes napadne, můžeme zítra navrhnout – a díky 3D tisku okamžitě vyrobit. Nečekáme týdny na výrobu tradičním obráběním v nástrojárně. Můžeme vyzkoušet více variant v krátkém čase, rychle najdeme ideální tvar,“ vysvětluje Jan Blepta z Continental Automotive Czech Republic s.r.o.

Méně nákladných chyb

Díky 3D tisku si konstruktéři mohou snadno ověřit návrhy dílů i celých sestav – často sami, bez čekání na kolegy z výrobních oddělení. Rychleji provádějí potřebná vylepšení, třeba i podle změn kolegů nebo zadavatele na poslední chvíli. Rychleji také nacházejí finální tvar a funkčnost výrobku a pomáhají jej uvádět na trh.„3D tisk se stále více uplatňuje už při hledání optimálního výrobku. Jen mezi lety 2015 a 2017 vzrostlo využití 3D tisku v oblastech výzkumu a vývoje o téměř dvě třetiny, při samotné navrhování o více než polovinu,“ potvrzuje Tomáš Vít, odborný konzultant společnosti 3Dwiser.

Přesvědčivé představení návrhu

Přestože lze dnešní virtuální modely vytvořit s dechberoucími detaily, v řadě oborů si zákazníci stále chtějí návrh „osahat“ naživo. 3D tištěné modely pomáhají s prezentací například architektům, pro které je klíčovéinvestorům co nejvěrněji popsat projekt a jeho ideu. V Česku již některé ateliéry tuto možnost využívají, ve světě je průkopníkem například oceňované studio Make Architects s pobočkami v Londýně, Sydney, nebo Hongkongu.

Zajímá vás víc? Podívejte se na další informace k výhodám využití 3D tisku v průmyslu a výrobě.