Bezdrátová síť? Nikoli. V hlavní roli žlutý kabel

Hlavní výhody ASi-5 Hlavní výhody ASi-5

AS-interface je dávno známá sběrnice se společným vedením napájení a komunikační složky po dvouvodiči. Společnost Bihl+Wiedemann, autorská firma této sběrnice, před pár lety rozšířila možnosti této sběrnice pro účely světa Průmyslu 4.0 o verzi ASi-5 s výrazně větší přenosovou šířkou pásma. Společnost Amtek rozšiřuje své portfolio dodavatelů právě o tuto firmu a je připravena využít možnosti sběrnice v synergii se svými strojními konstrukcemi, se standardem IO-Link a se zaměřením na strojní bezpečnost.

ASi-5 – velká šířka datového pásma, krátké doby cyklu

ASi-5 nyní umožňuje přenášet větší objemy dat výrazně rychleji. Velká šířka datového pásma a krátké doby cyklu, jež jsou srovnatelné se systémy Ethernet, dávají mnoho nových možností tradiční sběrnici AS-interface. Analogové hodnoty přenáší ASi-5 nyní mnohem rychleji a je snazší než kdy dříve integrovat chytré senzory, např. senzory IO-Link až se 32 bajty.

Více než cokoli jiného vyžaduje Průmysl 4.0 a rostoucí digitalizace dobrou datovou vrstvu. Chytré senzory jsou stále významnější, neboť poskytují rozsáhlejší data. ASi-5 je klíčovým stavebním kamenem pro cestu do digitální budoucnosti, pro jehož vývoj existoval jeden převažující důvod, a to schopnost přenášet stále více dat bez omezení tam, kde mohou poskytovat cenné informace. Pomocí integrovaných serverů OPC UA v komunikačních rozhraních Bihl+Wiedemann (gateway) ASi-5 / ASi-3 to lze dokonce provést přímo a paralelně s jinými sběrnicemi.

AS-interface je stejně jako dříve cenově dostupná alternativa k jiným průmyslovým sběrnicím. A to je další výhoda výrazně vyššího výkonu; nové moduly ASi-5 totiž umožňují úsporný a rychlý sběr mnoha vstupů a výstupů na jednom místě, díky čemuž jsou moduly dostupnou alternativou k jiným řešením průmyslových sběrnic.

Kompatibilita se všemi generacemi AS-interface

ASi-5 je kompatibilní se všemi staršími zařízeními a součástmi ASi. Moduly ASi-5 lze snadno používat společně s moduly ASi jakékoli předchozí generace ve stávajících i v nových sítích ASi, protože všechny generace ASi pracují paralelně na stejném kabelu. Pokud je již sběrnice ASi nasazena, není třeba vyměňovat stávající moduly. Jednoduše lze připojit další moduly ASi-5, například v sekcích systému s dodatečnými nároky na rychlost, objem dat nebo hustotu I/O.

K použití uzlů ASi-5 je nutno doplnit pouze gateway Bihl+Wiedemann ASi-5 / ASi-3. Jsou k dispozici pro všechny běžné sběrnice založené na Ethernetu (PROFINET, EtherNet/IP, Modbus TCP, Ethernet POWERLINK, EtherCAT atd.). Mají integrován dvojitý master a safety monitor, OPC UA server a webserver pro snadnou správu z PC.

Gateway SafetyGateway s integrovaným safety monitorem

Bez modulů typu ASi-5 fungují nové gateway ASi-5 / ASi-3 přesně jako dřívější gateway Bihl+Wiedemann, protože část ASi-3 zůstává nezměněna; i tímto je tedy zaručena plná kompatibilita s dřívější technikou a s technikou všech konkurentů na poli AS-interface. Mimochodem kompatibilita je obchodní značkou AS-interface již více než 20 let. To chrání investice nejen zákazníkovi, ale i vývojáři.

Výhody AS-interface dosud i nově s ASi-5

Profit ze všech osvědčených silných stránek ASi...

 • přenos dat a energií v jediném dvouvodičovém profilovém kabelu
 • volný výběr topologií bez nákladných přepínačů (strom, kruh, hvězda, linie)
 • nákladově efektivní integrace bezpečnosti do stejné infrastruktury
 • snadná instalace a rozšiřitelnost pomocí technologie ASi piercing
 • certifikované produkty pro kompatibilitu nezávislou na výrobci
 • cenově dostupný systém odolný proti rušení, který nevyžaduje stínění

Discover ASi 5 Safety kratsiDříve i nyní AS-interface s integrovanou bezpečností

…i z nového výkonného standardu ASi-5

 • doba cyklu 1,27 ms až pro 384 binárních vstupů a 384 binárních výstupů
 • až 16bitové vstupy a výstupy (analogové, IO-Link apod.) a profily až se 32 bajty procesních dat pro každý uzel
 • snadná integrace chytrých senzorů a akčních členů, jako je IO-Link
 • ASi-5 je kompatibilní se všemi dřívějšími generacemi ASi pro kombinované použití různých modulů ASi
 • ASi safety a ASi-5 snadno spolupracují
 • další úspora díky sníženým nákladům na vstup/výstup
 • pokročilá diagnostika pro prediktivní údržbu

Nasazení AS-interface společností Amtek

Firma Amtek se rozhodla rozšířit portfolio o sběrnici AS-interface od svého největšího dodavatele a zakladatele Bihl+Wiedemann z několika důvodů. Co se např. oblasti distribuce týče, jde o artikl, který dobře doplňuje segment řídicích systémů a pohonů a není až tak široce zastoupen u velkých dodavatelů automatizační techniky, kteří mají v ČR a SR svá zastoupení.

RollenantriebeDříve i nyní AS-interface s integrovanou bezpečností

Synergie s propojením senzoriky pomocí IO-Link je také důležitým důvodem. Mnozí dodavatelé u svých výrobků doplňují IO-Link, ale stále je toto rozhraní velmi málo používáno pro cyklické ovládání snímačů a výkonných prvků, spíše je využíváno jen acyklicky, tedy k nastavování přístrojů. To je velká škoda a firma Amtek by se ráda na tomto poli prosadila s použitím AS-interface poněkud alternativním přístupem.

Hlavní motivací je však vlastní systémová integrace založená na konstrukcích z hliníkových profilů, často s použitím bezpečnostních zámků, mnohdy na poměrně prostorově rozsáhlých konstrukcích, kde lze s výhodou využít flexibilního připojení senzorů, výkonných členů a pohonů díky sběrnici AS-interface, přičemž použití ASi-5 tyto možnosti posouvá k prediktivní údržbě a obecně inteligentnímu sběru dat, to vše při významné úspoře nákladů pro zákazníky firmy Amtek.

AMTEK

Společnost byla AMTEK, spol. s r.o. byla založena v roce 1991 jako soukromá, ryze česká společnost, se zaměřením na automatizační a měřící techniku což bylo zakomponováno i do názvu společnosti. Z počátku při kumulaci kapitálu pomohl obchod s profesionálním nářadím (nic jsme nezprivatizovali ani neodklonili), ale jak postupně sílila aktivita společnosti v oblasti elektronických součástek, automatizačních prvků a pohonů pozbyl obchod s nářadím s lokální působností na významu, byl ukončen a společnost se soustředila na výše uvedené klíčové aktivity v oblasti průmyslové elektroniky, ve kterých úspěšně pokračuje dodnes.

www.amtek.cz