Boj s virem - robotizace v rekordním termínu!

Boj s virem - robotizace v rekordním termínu!

Extrémní situace často vedou k extrémnímu výkonu. Příkladem hodným minimálně uznání budiž realizace robotické linky pro výrobu filtrů do respirátorů, které za stejně hektických okolností začali pro potřeby 3D tisku a vstřikolisů před několika dny vyvíjet na ČVUT. Na následujících řádcích zjistíte, jak lze v extrémní situaci a s velkou vůlí pomoci, možné realizovat robotické pracoviště v rekordně krátkém termínu.

Začátek této neuvěřitelné akce je datován v pondělí 23. března 2020, kdy jednateli jihomoravské společnosti ACAM Solution s.r.o., Pavlu Bortlíkovi zazvonil telefon s dotazem, zda by byli schopni optimalizovat výrobu v olomouckém SIGMA Výzkumném a vývojovém ústavu tak, aby byla odolná vůči možnému poklesu počtu zaměstnanců z důvodu nařízené karantény a aby byla navýšena výrobní kapacita na maximální možnou mez. Díky podpoře partnerů společnosti tak vzniká akce na bezplatnou a rychlou automatizaci výroby filtrů SIGMA VVÚ Lutín, které najdou využití nejen v respirátorech vyvíjených na ČVUT.

Obratem je vyhodnocen potenciál automatizace v provozu a možné pomoci v řádu několika týdnů. Výstupem z této analýzy byl návrh řešení automatizace dílčích uzlů výrobního procesu. Cíle návrhu jsou minimalizace lidského faktoru ve výrobě za účelem zajištění stabilní výroby i při rozsáhlé karanténě, možnost provozu ve třech směnách a navýšení průchodnosti výrobní linky.

„Největší výzvou této akce bylo vedle expresního návrhu velmi sofistikovaného zařízení též zajištění financí a dodávky s instalací automatizační techniky (průmyslové roboty, kamerové navádění, laserové značení, odsávací technika, upínací technika, pneumatické prvky, funkční bezpečnost, nosné konstrukce, řídicí technika, výroba dílců) pro expresní realizaci tohoto projektu,“ vysvětluje Pavel Bortlík.

„Po velmi krátké debatě s našimi obchodními partnery, jsme se shodli, že chápeme závažnost této situace a celý tento projekt provedeme formou zápůjček komponent zdarma, poskytnutím odborných kapacit zdarma a výrobu dílců zajistíme ve výši vzniklých nákladů, na kterých se bude podílet VVÚ Sigma s.r.o.,“ pokračuje Bortlík.

Za čtyři dny od prvotního impulsu 27. března 2020 již inženýři z ACAM Solution dokončili návrh prvních uzlů výrobního procesu a programátoři s elektrikáři připravují řízení linky. Pět průmyslových robotů je aktuálně v procesu expedice, stejně jako další technologie, naskladněno je velké množství komponent, aby v polovině příštího týdne mohla začít montáž a oživování v místě výroby. Za čtyři dny! „Tohle je potřeba zdůraznit. Protože za dobu, co automatizujeme svět, jsem takovou mobilizaci sil nezažil,“ dodává Bortlík.

Velké poděkování patříspolečnosti SIGMA Výzkumný a vývojový ústav za produkt, který v této době znamená opravdu mnoho, celém týmu ACAM SOLUTION, generálnímu partneru projektu FANUC CZECH a dalším
úžasným partnerům KEYENCE, FESTO, SCHUNK INTEC, ROCKWELL AUTOMATION, CONTROL TECH, WEMAC, ALUTECKK, BALLUFF, HABERKORN, AMMERAAL BELTECH, KOVOZACH, HIWIN,RAVEO, RENARDS, SEDLAKOVÁ LEGAL, a v neposlední řadě mnoha jednotlivcům zejména ŠIMON SCHOULA, JAN ŠIMURDA, LUKÁŠ HONC, ŠIMON ORAVEC, TOMÁŠ MAJER, ROMAN HALATA, JIŘÍ BAŽATA, PETR BRODECKÝ, VÁCLAV SLOVÁK, LUKÁŠ ZAVADIL a JAN BUDAI, kteří se na projektu aktivně podílí.

TIP: Případová studie z projektu součástí webináře Výroba nové generace - poslechtěte si jej.  

Vítězslav Fejfar

Vítězslav Fejfar je editor ve společnosti Trade Media International (vydavatel časopisů Contorl Engineering Česko a Řízení a údržba průmyslového podniku). Zaměřuje se na rozhovory, reportáže a příběhy z průmyslových firem. 

www.trademedia.cz