Cabka řeší přepravu palet mobilním robotem

Cabka řeší přepravu palet mobilním robotem

Německá skupina Cabka Group se zabývá recyklací použitých průmyslových plastů na nové palety a další produkty určené k manipulaci s materiálem již více než 35 let. Ať se již jedná o lehké exportní palety, robustní logistické palety nebo řešení řady EcoProducts, Cabka vyrábí plastové platformy přizpůsobené novým trendům. Společnost má šest zařízení v Evropě a jedno v USA.

Výrobní zařízení Cabka v americkém St. Louis funguje v nepřetržitém režimu, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Denně vyrobí cca 5 000 palet, musí však čelit nedostatku pracovníků a vysokému podílu brigádníků, což vede k častým výpadkům výroby. Klíčovým prvkem nové automatizované výrobní linky je robot MiR500, který redukuje závislost na agenturních pracovnících a zároveň zvyšuje kvalitu výroby a bezpečnost na pracovišti.

Automatizovaná linka je čistší, bezpečnější a efektivnější

Ve výrobním zařízení o ploše 37 000 m2 obsluhují 11 vstřikolisů pracovníci, kteří vykládají plastové palety ze strojů, manuálně je čistí a skládají na sebe tak, aby je přepravníky mohly odvézt do skladu s pomocí vysokozdvižných vozíků či manuálních paletových vozíků. Práce je fyzicky náročná, rutinní a nezáživná, takže není lehké udržet stejný personál po delší dobu. Kromě toho se po pracovišti pohybují vysokozdvižné vozíky, které zvyšují riziko úrazu.   

Robot MiR500 je součástí plně automatizované výrobní linky zahrnující šestiosého robota. Ten autonomně vykládá palety ze vstřikolisu, čistí a nakládá hotové výrobky přímo na robota MiR500 vybaveného zdvižným systémem. Robot MiR500 přepravuje hotové výrobky z výrobních prostor do separátní místnosti, kde je provedena kontrola kvality a jsou zabaleny a vysokozdvižnými vozíky přepraveny do skladu a nakládacích doků – zcela autonomně bez přítomnosti lidí. Společnosti Cabka to umožňuje eliminovat vysokozdvižné vozíky ve výrobních prostorách a nahradit je bezpečnými, kolaborativními roboty.

Pilotní projekt plně optimalizované výroby

Nová výrobní linka je pilotním modelem pro plánovanou kompletní automatizaci všech 11 výrobních zařízení s využitím flotily robotů MiR. Ty podporují dynamické a vysoce efektivní výrobní prostředí, kde každý mobilní robot je možné flexibilně využít v místě aktuální potřeby za účelem udržení plynulosti výroby. Ve společnosti Cabka odhadují, že první MiR500 urazí při plnění svých úkolů po výrobních prostorách každý den 5 kilometrů. S 11 výrobními linkami pokrytými technologií autonomní přepravy od MiR, budou pracovníci a řidiči vysokozdvižných vozíků osvobozeni od mnohakilometrových cest strávených manuální přepravou materiálu, přičemž se budou moci věnovat smysluplnějším úkolům.      

Funkčnost robota podporuje úspěch

Klíčovým elementem úspěchu celého projektu je uživatelská přívětivost, společně s rychlou návratností, nízkými nároky na prostor a s bezpečnostními funkcemi. A navíc, jak bylo mnohokrát prokázáno, roboty MiR jsou tou nejsnazší částí automatizačního projektu. Dobře fungují dokonce i ve starších výrobních zařízeních na nerovných a neudržovaných podlahách.

„Na modelu MiR500 jsme nejvíce spokojeni s jeho vysokou nosností,“ řekl Craig Bossler, projektových technik v Cabka North America. „Je schopen odvézt vše, co na něj naložíme a přitom jsme ještě ani nedosáhli jeho maxima. Je to velice stabilní zařízení, které bez problému zvládne veškeré nerovnosti a boule na podlaze výrobní dílny.“

Do budoucna firma plánuje rozšíření své flotily, větší zaměření na kvalitu a potřeby zákazníků. Ve společnosti Cabka zvažují i další způsoby využití robotů MiR, jako je například noční příprava objednávek ve skladu k rannímu nakládání a expedici. Patrick Garin, prezident  Cabka North America očekává, že severoamerickou továrnu budou následovat také výrobní zařízení v Evropě. „Často máme návštěvy z generálního ředitelství Cabka Group a ty extrémně zajímá, jakých pokroků v oblasti interní logistiky jsme s mobilními roboty dosáhli.“

Autor: Jesper Sonne Thimsen, Mobile Industrial Robots (MiR)

Továrna

Původní Továrna periodicky mapovala vždy monotématicky různé segmenty tuzemského i světového průmyslu.

www.itovarna.cz