Chcete digitalizovat? Využijte dotace

Víte, že si teď můžete náklady na digitalizaci ve vaší firmě snížit až o 60 %? Do poloviny září 2022 jsou otevřené dotační výzvy, které podporují komplexní projekty zaměřené např. na vzdálenou práci, kyberbezpečnost, reporting nebo sběr dat. A týkají se i velkých nebo pražských firem.

V červnu 2022 vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu dvě dotační výzvy, které se týkají digitální transformace firem. Výzvy Digitální podnik a Virtuální podnik jsou ve zkratce 20–60% dotace na nákup hardware, software, cloudových a dalších služeb. Jedna firma přitom může získat 0,5–15 mil. Kč, a to už stojí za pozornost.

Protože je potřeba popsat poměrně velký projekt v krátkém čase, připravila firma FOXON několik modelových příkladů projektů, na které lze dotaci čerpat. Najdete v nich záměr, přínos pro váš podnik a soupis produktů a služeb, které z dotace můžete nakupovat.

Digitalizujte svou firmu například v těchto oblastech:

  • sběr dat ze strojů pro účely monitoringu kondice strojů,
  • sběr dat ze strojů pro účely monitoringu výroby strojů,
  • monitoring spotřeb a kvality energií,
  • živý 3D model stroje i výrobní haly,
  • jednotný Power BI reporting pro celý závod,
  • permanentní monitoring sítí PROFINET a PROFIBUS.

Podrobně o modelových projektech na webu FOXON.

Proč dvě rozdílné výzvy a kolik můžete dostat

I když obě výzvy podporují stejné záměry, liší se v podmínkách čerpání.

Digitální podnik je určený pro větší projekty a čerpaná dotace může být 1 až 15 mil. Kč, tzn. že pokud máte nárok na 40% podporu, musí váš projekt být v objemu min. 2,5 mil. Kč. Týká se ale jen firem z určitých regionů, Praha nebo velké firmy z některých oblastí ČR v této výzvě čerpat nemohou.

digital tabulka

Virtuální podnik je výzva pro menší projekty, minimální podpora je 0,5 mil. Kč, tzn. malých podniků se týká už u projektů od hodnoty 1,25 mil Kč. Zapojit se ale mohou i pražské podniky a výše dotace se neliší podle regionů, jen podle velikosti firmy.

virtual tabulka

Pro obě výzvy jsou alokovány asi 2 mld. Kč z tzv. Národního plánu obnovy. Konkrétní dotační tituly pak vypsalo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Firma FOXON dotační titul podrobně popsala na svém blogu. Najdete tam i video popisující podmínky čerpání a konkrétní odkazy na dané výzvy.