Dřevozpracující průmysl hledí po automatizaci a zefektivnění výrobní logistiky

Dřevozpracující průmysl hledí po automatizaci a zefektivnění výrobní logistiky

Historie společnosti KLAUS Timber a. s. sahá do roku 1998, kdy její zakladatel a majitel – Marcel Klaus – spolu s několika málo spolupracovníky spustil provoz v polorozbořené stodole v Kladrubcích, malé vesničce v západních Čechách. V prvních měsících existence se firma věnovala zpracovávání kulatiny a prodeji řeziva, ale hned na začátku roku 1999 se přeorientovala na výrobu dřevěných palet, čemuž se věnuje dodnes. Palety se nejprve tloukly výhradně ručně, v roce 2003 následoval první poloautomat a v roce 2008 byla pořízena první automatická paletovací linka.

Za pouhá dvě desetiletí prošla společnost přímo enormním vývojem. Dokázala se přeměnit z nevýznamného mikropodniku na akciovou společnost s ročním obratem blížícím se jedné miliardě a jednoho z nejvýraznějších hráčů na poli dřevozpracujícího průmyslu v České republice. Z jedné polorozpadlé stodoly až ke třem kompletně zrekonstruovaným areálům, téměř 300 zaměstnancům, moderním technologiím, rozvinuté firemní struktuře a uzavřenému soběstačnému výrobnímu cyklu zahrnujícímu vlastní pilnici, výrobu a logistiku… Díky vlastní kamionové přepravě – flotila KLAUS Timber nyní čítá více než čtyři desítky vozů – dokáže společnost pružně reagovat na jakoukoliv objednávku a hotovou zakázku doručí v co nejkratším termínu až k zákazníkovi. 

IMG 4068

V roce 2018 oslavila společnost KLAUS Timber a. s. dvacáté výročí založení a nadělila si k němu speciální dárek – přesně v den výročí slavnostně poklepala základní kámen výstavby zbrusu nového výrobního areálu. Výrobní areál ve Dvorci, kde se už v současné době nachází jeden z „klausovských“ provozů, znamená pro firmu výrazný investiční posun a především novou zkušenost. Budování nového areálu, navazujícího na ten stávající, je totiž historicky první výstavbou tzv. na zelené louce. Celá výstavba je rozdělena do několika etap. V rámci první etapy, která momentálně probíhá, postupně vzniká nová hala na přípravu řeziva s pilami HOLTEC, STORTI a K-Stroj, kotelna s přípravou pro drcení dřevního odpadu a sklad štěpky a především nová výrobní hala, jež bude dějištěm činnosti dvou moderních automatických linek značky CAPE. Linka CAPE Mach 1 je svižnou paletovací linkou vhodnou pro výrobu jednodušších palet, která se pohybuje rychlostí až 45 taktů za minutu. Linka CAPE Mach 3, seskládaná z několika samostatných částí, je zase vysoce komplexní a sofistikovaná a dokáže vyrobit až 7 palet za minutu. Vysoce funkční budou také tři velkokapacitní sušící komory značky Mühlböck, jež pojmou až šest kamionů palet v jeden okamžik. 

IMG 7295

Během následujících tří let si společnost klade za cíl především zefektivnění výrobní logistiky. Díky výstavbě nového areálu bude možné centralizovat výrobní proces a ušetřit tak množství převozů mezi areály, což bylo dosud firemní Achillovou patou. Navíc v areálu přibude spousta skladovacích ploch, kterých byl doteď nedostatek. Nejen výroba, ale i údržba jakožto velmi důležitá součást celého systému se bude centralizovat. A nové technologie si budou žádat více stálých a kvalifikovaných pracovníků, kterým je společnost připravena nabídnout příjemné pracovní prostředí, výhodné podmínky a zajímavou pracovní náplň. I nadále, stejně jako dosud, bude nicméně KLAUS Timber následovat především trend maximální automatizace výroby jako jediné možné a udržitelné cesty pro efektivní chod společnosti. Zkušenosti zejména z posledních let hovoří jasně – nelze se spoléhat na jednoduchou ruční výrobu a nestálé zaměstnance. 

DJI 0008

Dalších plánů a vizí má Marcel Klaus více než dost a je otázkou, kam až se společnost v budoucnu dostane. Každopádně je na co se těšit. Pokud byste budování nového areálu chtěli sledovat téměř v přímém přenosu nebo byste se chtěli o společnosti dozvědět další informace, můžete navštívit web www.klaustimber.cz nebo sledovat facebook KLAUS Timber a. s. 

Továrna

Původní Továrna periodicky mapovala vždy monotématicky různé segmenty tuzemského i světového průmyslu.

www.itovarna.cz