Firma vyrábějící razítka jede dál, zaměstnankyně ušily roušky

Firma vyrábějící razítka jede dál, zaměstnankyně ušily roušky

Největší výrobce razítek v Česku Colop, který v továrně v jihočeských Borovanech zaměstnává 160 lidí, pokračuje přes současnou situaci spojenou s onemocněním Covid-19 ve výrobě. Zavedl přísná hygienická opatření a tři zaměstnankyně pro ostatní doma ušily 400 roušek. Na OČR doma zůstalo deset procent zaměstnanců.

„Přestože 80 procent našich zaměstnanců tvoří ženy a některé z nich musely kvůli zavřeným školám zůstat doma s dětmi, výrobu to naštěstí neomezilo. Naopak se snažíme vyrábět víc, v současné složité době máme výhled zákaznických objednávek na měsíc dopředu. Udělali jsme i pracovní sobotu, zaměstnanci je mají rádi, protože si vydělají víc. Aktivně komunikujeme s našimi klíčovými dodavateli ohledně včasného dodávání materiálu, abychom tak vytvořili větší skladové zásoby surovin, kdyby nějaký dodavatel například kvůli karanténě vypadl,“ říká vedoucí výroby Colopu Petr Dražan.

Všichni ve výrobních halách i v kancelářích nosí od minulého čtvrtka roušky. Ze začátku se do toho některým zaměstnancům nechtělo, ale nyní už si všichni zvykli. Nově také byly pro snížení rizika nákazy zavedeny bezpečnostní přestávky mezi směnami, kdy se všechny prostory větrají a dezinfikují, a zaměstnanci jednotlivých směn se vůbec nepotkávají. Podobně byli zcela odděleni například zaměstnanci ze vstřikolisovny od těch z montáže. Home office využívají pouze zaměstnanci z obchodního oddělení.

Colop nezastavil ani jazykové vzdělávání zaměstnanců. Výuka němčiny a angličtiny probíhá na dálku prostřednictvím videohovorů s lektorkami.

Výrazně stouply prodeje antibakteriálních razítek, lidé se bojí nákazy

Prodeje antibakteriálních razítek největšího výrobce razítek v Česku Colop stouply od začátku roku v důsledku epidemie nového koronaviru o více než 150 procent meziročně a o více než 400 procent v porovnání s koncem roku 2019.

„Dříve měla o tato razítka zájem hlavně zdravotnická zařízení nebo potravinářský průmysl, nyní registrujeme výrazné navýšení poptávky od firem z nejrůznějších sektorů i od úřadů. Razítka jdou v řadě kanceláří z ruky do ruky a lidé se zřejmě chtějí v souvislosti s probíhající epidemií více chránit. Čekáme proto, že poptávka bude dále narůstat,“ říká obchodní ředitel společnosti Colop Karel Pilař.

Do těchto razítek je během výrobního procesu zapracována takzvaná ochrana Microban, která zamezuje růstu a množení mikroorganismů a chrání nejen proti bakteriím, ale i různým virům a plísním. Tato ochrana není omyvatelná ani se častým používáním nesetře, takže funguje neustále a působí po celou dobu životnosti razítek.

První dostupné údaje odborníků ukazují, že nový koronavirus je schopen vydržet na umělé hmotě, z níž jsou razítka běžně vyráběna, asi dva až tři dny. Některé jiné druhy koronavirů údajně přežívají dokonce až 28 dní. Tomu všemu právě mají zmíněná antimikrobiální razítka zabránit.

Po uzavření kamenných prodejen takzvaných „razítkářů“ nadále probíhá objednávání razítek přes e-shopy.

Továrna

Původní Továrna periodicky mapovala vždy monotématicky různé segmenty tuzemského i světového průmyslu.

www.itovarna.cz