Harmony se zapustila!

Plastové ovládací a signalizační přístroje Harmony XB5 jsou od 3. 3. 2018 k dispozici také v zapuštěném provedení. Jejich moderní design upoutá na první pohled, na ten druhý pak skvěle doplní pověstnou flexibilitu, jednoduchou montáž a robustní provedení „tlačítek“ od Schneider Electric.

Ovládací a signalizační přístroje Harmony od Schneider Electric byly, jsou a budou první volbou náročných výrobců strojů, designu dbalých výrobců rozváděčů i koncových uživatelů, kteří neustále mění své požadavky. Na ovládací panely strojů a rozváděčů, stejně jako v rámci technologických celků a staveb, bylo instalováno již více než 400 000 000 ovládačů. Svým nezaměnitelným provedením, tradiční spolehlivostí a snadnou ovladatelností si jak kovová (Harmony XB4), tak plastová (Harmony XB5) tlačítka získala široké řady příznivců mezi konstruktéry, techniky, údržbáři i výrobními manažery. Další pak jistě přibudou letos, kdy na český a slovenský trh vstupuje Harmony XB5F („F“ jako „flush“) čili zapuštěné provedení řady Harmony XB5.

Zapuštěné provedení aneb zrodila se hvězda

Být, či nebýt? Funkčnost, nebo design? Spolehlivost, nebo cena? Rozhodně být chytrý a chtít vysokou funkčnost v moderním designu, požadovat záruku spolehlivosti a příznivou cenu – chtít Harmony XB5F.

Nové, zapuštěné provedení ovládacích a signalizačních přístrojů Harmony je určeno pro montáž do otvorů o ∅ 30 mm. Zatímco obruba standardního provedení ovládačů (montáž do otvorů o ∅ 22 mm) vystupuje nad panel cca 8,5 mm, „flush“ nováčkům stačí 3 mm. Jimi osazené ovládací panely strojů a rozváděčů získávají nový, pozornost budící a k doteku vábící design. O snazší údržbě, typicky čištění stroje, ani nemluvě. Šanci na nový začátek usnadňuje Harmony XB5F také starším zařízením, osazeným například nezapomenutelnou řadou T6 – stejný 30mm montážní otvor citelně zrychluje a zlevňuje rekonstrukci.

V zapuštěném provedení jsou k dispozici všechny základní ovládací prvky řady  Harmony XB5:

  • ovládací hlavice stiskací s návratem nebo s funkcí stiskni–stiskni;
  • ovládací hlavice otočné (dvou i třípolohové) s pevnými pozicemi nebo s návratem do střední polohy;
  • ovládací hlavice otočné prosvětlené (dvou i třípolohové) s pevnými pozicemi nebo s návratem do střední polohy; 
  • ovládací hlavice otočné se zámkem a s pevnými pozicemi nebo s návratem do střední polohy v černé barvě; 
  • ovládací hlavice stiskací prosvětlené s návratem nebo s funkcí stiskni–stiskni (čočky lícující, s přesahem nebo zapuštěné; 
  • signálky (pouze pro integrovanou LED).

Provedení Harmony XB5F dokáže citelně zlepšit estetický dojem z každého zařízení, které „využije jeho služeb“, a to bez zvýšení nákladů na ovládací prvky jako takové – veškeré příslušenství (spojovací díl, spínací jednotky a objímky LED) má totiž společné se standardním provedením Harmony XB5 (resp. i Harmony XB4).

harmony 2


Další důraz na design: jasné barvy

Nové, plastové ovládací a signalizační přístroje Harmony XB5F nelze přehlédnout.

Tělo ovládací hlavice je v osvědčené antracitově šedé barvě. Hmatníky se nabízejí v barvách dle ČSN EN 60 204-1: černá, rudá, žlutá, bílá, modrá a zelená. U všech neprosvětlených ovládačů pak došlo ke změně v odstínech dvou barev. Nová modrá barva Pantone 298C a nová zelená barva Pantone 355C jsou pak prokazatelně jasněji rozpoznatelné i při větším znečištění ovládače. Změna se nevyhnula ani upevňovací matici. Její nová (opět) jasně zelená barva usnadňuje jak montáž v neosvětlených prostorech, tak identifikaci spolehlivého dodavatele. Všechny výše uvedené barvy – logicky tedy celé ovládače – vynikají vysokou stálostí a odolností vůči UV záření.

Podává výkon i ve ztížených podmínkách Harmony XB5 – ve standardním i novém, zapuštěném provedení – garantuje nekompromisní funkčnost i v náročných provozních podmínkách. Je certifikováno pro nasazení na všech kontinentech, splňuje požadavky norem EN/IEC, CE, UL, CSA, JIS, NEMA a koneckonců i námořního registru.

Díky moderním materiálům použitým při výrobě vynikají ovládací a signalizační přístroje této řady vysokou odolností proti vniknutí vody a prachu, dosahují stupně krytí IP 66, IP 67, IP 69 a IP 69K. Odolnost proti rázu má pak hodnotu IK06. Spolehlivě pracují při teplotě od –40 °C do +70 °C.

Přičteme-li k tomu pověstnou flexibilitu, nelze se divit, že na tlačítka z řady Harmony narazíme napříč celým průmyslem – u výrobců strojů i rozváděčů, v potravinářství i při výrobě nápojů, ve vodním hospodářství, stejně jako v těžebním nebo petrochemickém průmyslu.


Chytrost cti netratí

O tom, že Schneider Electric inovace „prostě umí“, svědčí také úspěch, kterého stačily za necelých dvanáct měsíců na trhu dosáhnout „chytré“ novinky roku 2017. Zmínit můžeme například kompletní potenciometry s integrovaným odporem, efektivní připojení zajišťující konektory USB a RJ45, přesné časovače nebo 3fázové signálky pro snadné sledování fází. 

Schneider Electric

Schneider Electric je celosvětově působící francouzská společnost, působící v oblasti elektrotechnického průmyslu. Je nástupcem strojírenského a zbrojního koncernu Schneider et Cie. V Česku společnost provozuje výrobní závod v Písku.

https://www.se.com/cz/cs/