Logistika řízená z oblaků

Logistika řízená z oblaků

Logistika, letecká, silniční, námořní a železniční přeprava po celém světě. To je skutečně nemalý záběr, jímž se může chlubit společnost ROHLIG SUUS Logistics – dceřiná společnost polské firmy ROHLIG SUUS Logistics S.A. V naší zemi působí od listopadu 2017 a je součástí mezinárodní logistické sítě Röhlig Logistics & Co. KG s tradicí od roku 1852 a sídlem v Brémách.

Jako jediný firemní informační systém zde pracovníci i management využívají již od data vzniku firmy HELIOS Orange. Od ledna 2020, kdy firma otevřela vlastní pobočku na Slovensku, jej navíc využívají i tam. Technickou zajímavostí však je, že zhruba po roce spokojeného využívání systému formou „on premise“ se vedení firmy rozhodlo využívat jej i nadále prostřednictvím cloudových technologií – služby ERPORT.

„Zpočátku jsme navázali spolupráci s jiným dodavatelem cloudového řešení, ale nebyli jsme spokojeni zejména s podporou a komunikací, tak jsme předchozí spolupráci ukončili,“ vzpomíná Jiří Chládek, výkonný ředitel ROHLIG SUUS Logistics pro Česko a Slovensko a dodává: „Cloudové řešení však přicházelo v úvahu od samého počátku. Naše společnost se zabývá logistikou, v našem týmu nemáme žádné specialisty na IT řešení, a tak jsme chtěli mít jednoho spolehlivého partnera a pružné řešení. Naše společnost se snaží být maximálně flexibilní, a to nejen ve vztahu ke klientům, ale i k zaměstnancům, proto je pro nás velmi důležitá jednoduchá možnost přistupovat do našeho systému odkudkoliv, ať už z domova či pracovních cest – a to rychle a bezpečně.“

Krize potvrdila správnost rozhodnutí

Změna zažitého způsobu sebou samozřejmě vždy přináší jisté obavy. Ty se však v případě Jiřího Chládka po předchozí zkušenosti týkaly spíše kvality dodavatele, komunikace s ním, technické stability a rychlosti řešení. Naštěstí v případě Asseco Solutions se obavy nenaplnily. „Zavedení cloudu, jak po technické, ale i smluvně‑vyjednávací stránce, bylo velice rychlé a snadné, v rámci dnů,“ pochvaluje spolupráci Chládek. „Správnost rozhodnutí jít cestou cloudu a spolehlivost celého nastavení se osvědčila zejména v době nástupu koronavirového lock downu na jaře roku 2020. Pro naši společnost nebyl přechod do režimu home office žádný problém, neboť naši zaměstnanci byli zvyklí pracovat z domova již dávno předem. Tato připravenost nám přinesla velký náskok oproti konkurenci, naši klienti jednoduše řečeno přechod na práci z domova vůbec
nepoznali.“ 

01Moduly a funkcionality HELIOS Orange využívané v ROHLIG SUUS Logistics

Víc dat, víc lidí, víc peněz

A jak nyní, bezmála po třech letech provozu ERP systému v cloudu, vnímá jeho přínosy – tedy nejen systému samotného, ale i skutečnosti, že je provozován právě v cloudu? „Přínosy pro firmu, jak jsem již uvedl, vnímám zejména v dostupnosti našeho provozního systému odkudkoliv, zabezpečení dat, možnosti navýšit kapacitu i objem uložených dat téměř okamžitě a vlastní podporu ze strany dodavatele,“ rekapituluje Jiří Chládek. „Naše společnost za poslední rok navýšila obrat cca na dvojnásobek a úměrně se navýšil i počet zaměstnanců a přenesených dat, což v případě technického řešení služby ERPORT nebyl žádný problém. Finanční výhody cloudu plynou z jednoduchosti řešení, jasně dané možnosti kalkulace nákladů a úspory personálních nákladů za vlastní pracovníky. O technické řešení se starají odborníci, my máme možnost věnovat se naplno oboru naší činnosti, kterému rozumíme, a tím je doprava a logistika. Standardní součástí služby ERPORT je navíc zabezpečení našich dat i celého systému na korporátní úrovni. To je výhoda, kterou si každá firma nemůže dovolit,“ dodává.

Asseco Solutions

Asseco Solutions je průkopníkem a vizionářem na poli informačních systémů ERP. Již pětadvacet let přináší svým zákazníkům nejmodernější technologie v oblasti podnikového softwaru. Díky tomu, že s našimi současnými a potenciálními zákazníky vedeme neustálý dialog, máme přehled o aktuálních trendech na trhu a individuálních potřebách firem i branží, ve kterých působí.

https://www.assecosolutions.com/cz