Mechathon: Studenti programovali autonomního robota pod dohledem firmy Bosch

Mechathon: Studenti programovali autonomního robota pod dohledem firmy Bosch

Uplynulý víkend byl věnován již třetímu ročníku robotické soutěže Mechathon pořádané společností Bosch. Letos se Mechathon konal přímo v pražské obchodní centrále společnosti Bosch a zúčastnilo se ho 32 studentů a studentek technicky zaměřených vysokých škol. Celkem osm týmůpracovalo na zadaném úkolu z oblasti robotiky a logistiky nepřetržitě 27 hodin. Vítězství si zaslouženě odnesl tým složený ze studentů Matematicko-fyzikálnífakulty Univerzity Karlovy a fakulty Strojní ČVUT v Praze.

Úkolem pro více než třicítku studentů a nadšenců do robotiky bylo sestavit a naprogramovat autonomního robota, který je schopen vyskladnit zboží z kamionu a skladu a dovést jej na výrobní linku. Studenti dostali výjimečnou příležitost poznat nové technologie, využít své znalosti i kreativitu a vytvořit vlastní unikátní řešení. Na zpracování zadání měli 27 hodin čistého času a většina z nich pojala úkol tak zodpovědně, že ani nešla spát a pracovala nepřetržitě po celou noc.

"Třetí ročník Mechathonu dal studentům opět jedinečnou možnost vyzkoušet si práci v týmu, s konkrétním zadáním, pod časovým tlakem a s danými prostředky, které měli k dispozici, aby zadaný úkol mohli co nejlépe splnit. A to je hlavním cílem této soutěže, aby si studenti vyzkoušeli takovýto typ práce. I letos vládlaperfektní atmosféra, studenti si víkend užili a předvedli opravdu zajímavá řešení,“ shrnuje Milan Šlachta, reprezentant Bosch Group v České republice.

Za tři ročníky se Mechathonu zúčastnilo už 120 studentů, rok od roku se takézvyšuje zastoupení dívek, což potvrzuje i složení vítězného týmu. „Náš tým byla skvělá kombinace strojařů a programátorů, což dohromady parádně fungovalo abyl to zřejmě klíč k našemu vítězství. Jako jediní jsme také měli v týmu dvě holky,což není u takhle technicky zaměřených soutěží tak časté,“ prozradil Jan Joneš z týmu Sprinteři 27, který letošní Mechathon vyhrál.

Vítězný tým byl složený ze studentů a studentek informatiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a fakulty Strojní Českého vysokého učenítechnického v Praze. Odborná porota ocenila především technické a konstrukční zpracování robota, kreativní přístup k řešení celého úkolu, ale i skvělou spolupráci v týmu. Cenou pro vítěze byly chytré hodinky. Na druhém a třetím místě pak týmy obdrželi multifunkční svítilny a nářadí Bosch. Všichni účastníci pak získali přenosný reproduktor. Studenti si ale odnášejí zejména cenné zkušenosti a spoustu zážitků z jedinečné robotické soutěže.

Celý víkend byli na místě odborníci z praxe z různých divizí Bosch, kteří poskytovali studentům cenné rady. Některé konstrukční díly pro řešení úkolů bylo nutné získat tiskem na 3D tiskárnách. Součástí Mechathonu byly také tematicky laděné workshopy a přednášky týkající se analýzy dat ve výrobě, 3D tisku či rozšířené a virtuální reality ve výrobní praxi. Akce se konala pod záštitou Česko-německé obchodní a průmyslové komory a Svazu průmyslu a dopravy České republiky.

Více informací o tom, co je Mechathon, fotodokumentaci a video z průběhu naleznete na webových stránkách www.mechathon.cz