Nastal čas pro využívání možností robotiky v lékařství

Nastal čas pro využívání možností robotiky v lékařství

Význam robotů v medicíně neustále roste. Dnes se s nimi můžeme setkat na operačních sálech, v pokojích pacientů i v rehabilitačních zařízeních či pečovatelských domech. Společnost KUKA představila na nedávném veletrhu MEDICA nové aplikační možnosti, které byly inspirovány úzkou spoluprací se zákazníky z průmyslu a výzkumu. Jejich základem je senzitivní a kolaborativní robot s označením LBR Med, což je celosvětově první robotický systém, jenž byl certifikován pro integraci do medicínského výrobku.

Využití v ortopedii

Švýcarský start-up program AOT AG je se svým systémem CARLO®, což je akronym názvu „Cold Ablation, Robot-guided Laser Ostetome“ (studená ablace, robotem řízená laserová osteotomie), na nejlepší cestě k uvedení na trh. Systém CARLO® by měl radikálně zlepšit výsledky kostní chirurgie tím, že nahradí mechanické řezné nástroje bezdotykovou „studenou“ laserovou fotoablací a lékařským robotem.  

„Robot LBR Med je v průběhu operace řízen navigačním systémem a provádí zákrok samostatně. Kromě vysokého stupně preciznosti umožňuje systém CARLO® volně definovatelné, zakřivené a funkční řezné konfigurace, které by byly konvenčními nástroji neproveditelné,“ vysvětluje funkci a přednosti systému Dr. Cyrill von Tiesenhausen, Business Development Manager pro divizi Medical Robotics ve společnosti KUKA. Tento postup je méně invazivní, vyžaduje méně cizího materiálu a obvykle nabízí pacientům kratší časy potřebné pro operaci i pro následnou pooperační léčbu.

Preciznost biopsie za účelem diagnózy rakoviny hrudníku 

Cílem výzkumného projektu MURAB (MRI and Ultrasound Robotic Assisted Biopsy – magnetická rezonance a ultrazvuková, robotem asistovaná biopsie) podporovaného EU je zlepšení diagnostiky rakoviny hrudníku. Z tohoto důvodu se zdokonaluje přesnost a efektivita biopsie a drahé MRT snímky se pak používají cíleně.       

„Automatem řízený ultrazvukový skener pracující na bázi robotu LBR Med projíždí autonomně cílovou oblast, sbírá volumetrická a elastografická data a přenáší je na MR (magnetická rezonance) obraz. Poté zvolí radiolog na zkombinovaném obraze cíl biopsie a robot vede biopsickou jehlu přesně do požadované polohy,“ objasňuje postup Dr. Felix Allmendinger, vedoucí projektu v koncernovém výzkumu společnosti KUKA.

Jeden robot, mnoho možností

Kromě dvou konkrétních řešení představila společnost KUKA na veletrhu MEDICA další aplikační možnosti robotu LBR Med – například jeho nasazení ve spinální chirurgii. Při té se robot navede na místo páteře určené k operaci buď ručně, anebo může – s odpovídajícím zobrazováním či napojením na externí kameru – přejet do požadované polohy zcela automaticky. Na místě, kde operace probíhá, udržuje robot LBR Med svou definovanou polohu a asistuje lékaři při vlastní operaci.

„Na příkladu trokarové aplikace ukazujeme, jak může robot udržovat určitý, lékařem stanovený řez provedený s minimální invazí. Robot LBR Med si tento bod zapamatuje a umožní tak lékaři zavést do něj androidem vedený miniinvazní nástroj, aniž by musel na vstupním bodě působit jakoukoli silou,“ popisuje tuto aplikaci Axel Weber, viceprezident pro divizi Medical Robotics společnosti KUKA. 

Kromě toho mohli návštěvníci veletrhu vidět úspěšné aplikace u zákazníků, kteří mají KUKA roboty nasazeny v klinických provozech. Příkladem toho je intraoperativní rentgenové zobrazování nebo ozařovací terapie.   

Více informací najdete na www.kuka.com.

KUKA Robotics

Společnost KUKA AG je v celosvětovém měřítku jedním z vedoucích dodavatelů v oblasti robotiky, techniky zařízení a systémové techniky a je také průkopníkem koncepce Průmysl 4.0.

https://www.kuka.com/cs-cz