Očekává se významné zvýšení zájmu o AMR i na českém trhu

Očekává se významné zvýšení zájmu o AMR i na českém trhu

Dynamický rozvoj trhu s autonomními mobilními roboty (AMR) potvrzují i data IFR.

Společnost Mobile Industrial Robots (MiR),vedoucí globální dodavatel autonomních mobilních robotů (AMR), očekává v roce 2020 na trhu střední a východní Evropy (CEE) významné rozšíření poptávky. S letošním uvedením svého největšího robota MiR1000, zahájením online školení MiR Academy a rozšířením aplikační platformy MiRGo položila společnost základy k dalšímu růstu na trhu vnitropodnikové logistiky v regionu, včetně České republiky. Dynamický potenciál trhu v segmentu „servisních robotů“ v příštím roce potvrdila i zpráva WorldRobotics 2019 od Mezinárodní federace pro robotiku (IFR).

„Trh s logistickými systémy postavenými na konceptu AMR robotů podle zprávy IFR[1] roste, v roce 2018 dosáhl 61% růstu,“ řekl JesperSonneThimsen, Sales Director regionu CEE v Mobile Industrial Robots.„Podniky z výrobního sektoru a na nich navazujících odvětví si v roce 2018 pořídily 111 000 robotů na podporu logistiky. Co do rychlosti přijetí AMR technologií překonává region CEE naše očekávání. Příklady nasazení našich robotů ve slovenském Visteonu či polském Whirlpoolu ukazují, že pro stále více lokálních výrobních společností je optimalizace interní přepravy s pomocí mobilních robotů ideálním řešením jejich potřeb. Očekáváme proto další zvýšení zájmu i v roce 2020.“   

MiR1000, MiRGo,MiR Academy

Společnost v dubnu letošního roku představila MiR1000, robota s nejvyšší nosností určeného pro přepravu těžkého materiálu o hmotnosti až 1 tuny. Společně s tím byl také představen nový navigační systém vylepšený o kamery s umělou inteligencí (AI) umožňující detekovat a rozlišit pohybující se objekty a adekvátně reagovat. Vedle těchto aktivit MiRtéž pokračoval ve spolupráci s institucemi, jež se zaměřují na bezpečnostní normy a logistické systémy.

Důležitým momentem bylo zprovoznění online školicích kurzů MiR Academy zaměřených na programování a obsluhu robotů, navigačního systému a bezpečnostních prvků či popis přínosů AMR systémů oproti AGV vozidlům. Jako výsledek spolupráce s dodavateli nadstavbových modulů pro roboty MiRdošlo vloni také k rozšíření platformy MiRGo, která zákazníkům umožňuje vytvářet aplikacevěrněji splňující jejich potřeby. Platforma MiRGo poskytuje všechny nezbytné nadstavby, software a doplňky k realizaci co nejefektivnějších automatizačních řešení.

Automatizace interní logistiky po celém světě

V průběhu letošního roku byly roboty MiR nasazeny v mnoha firmách z různých odvětví. Významný podíl projektů je z automobilového průmyslu, jako byl například Visteon na Slovensku a Mexiku, Ford ve Španělsku a Toyota ve Spojených státech. Automatizace interní logistiky s využitím robotů MiR byla realizována také v jiných výrobních firmách jako Whirlpool v Polsku, Stera ve Finsku, Cabka Group v USA nebo Bossard v Číně.

„Implementace v prostředích nejrůznějších typů výroby jasně ukázala, že AMR roboty jsou univerzálním řešením automatizace vnitropodnikové přepravy. Díky širokému rozsahu nosnosti od 100 do 1 000 kg jsou naše roboty schopné přepravovat elektroniku, potraviny, ale také i těžké automobilové komponenty. Snadné využití inteligentního systému navigace umožňuje našim zákazníkům zvýšit efektivitu procesů ve velmi krátké době,“ dodal Jesper SonneThimsen.  

[1] International Federation of Robotics, World Robotics 2019 Service Robots

Továrna

Původní Továrna periodicky mapovala vždy monotématicky různé segmenty tuzemského i světového průmyslu.

www.itovarna.cz