Ocelárně přinesla značné úspory investice do ložisek

Ve válcovně oceli se tyčový materiál posunuje krokovým dopravníkem a přitom chladne Ve válcovně oceli se tyčový materiál posunuje krokovým dopravníkem a přitom chladne

Výměnou kluzných ložisek za soudečková ložiska NSKHPS společnosti NSK předešla ocelárna šesti poruchám ložisek krokového dopravníku ročně, takže za rok ocelárna ušetřila 15 556 EUR.

Ve válcovně oceli se tyčový materiál posunuje krokovým dopravníkem a přitom chladne. V tomto konkrétním závodě na válcování oceli selhávala kluzná ložiska na krokovém dopravníku přibližně šestkrát ročně, zejména v důsledku náročného pracovního prostředí (venkovní umístění) a vysokého zatížení.

Vzhledem k vysokým nákladům spojeným s výměnou ložisek, údržbou a výpadky výroby se závod obrátil na odborníky společnosti NSK v rámci jejího programu AIP Added Value Programme.

Tým specialistů NSK dopravník analyzoval a k tomu, aby se omezily prostoje a zvýšila produktivita, navrhl použití valivých ložisek, která by lépe zvládla náročné provozní podmínky a zatížení. Vybrána byla soudečková ložiska NSKHPS.

P SRB EA 2CompSoudečková ložiska NSKHPS jsou vhodná pro velké rychlosti i zatížení

O správnosti výběru svědčí to, že za rok zkušebního provozu nebyla zaznamenána ani jediná závada. A nejen to – nebylo třeba vůbec žádného zásahu ze strany údržby, protože požadavky na kontrolu znečištění ložiska a domazávání se snížily, což zákazníkovi přineslo ještě větší úspory.

Celková roční úspora činí 15 556 EUR. S časem mohou být úspory ještě větší, protože dopravník se soudečkovými ložisky NSKHPS má vypočítanou životnost 7,2 roku.

Soudečková ložiska NSKHPS používají nejmodernější materiály, díky níž jsou vhodná pro aplikace s požadavky na velkou rychlost a únosnost, včetně dopravníků ve válcovnách oceli. Soudečková ložiska NSKHPS mají únosnost až o 25 % vyšší než běžná soudečková ložiska NSK, proto je u některých strojů možné zvolit menší velikost. Pozoruhodné je také to, že tato ložiska mohou pracovat do teploty až +200 °C.

Soudečková ložiska NSKHPS, která jsou k dispozici s ocelovou nebo mosaznou klecí, mají velkou trvanlivost, která výrazně převyšuje standardní varianty ložisek, a tím přináší nižší náklady na údržbu a vyšší produktivitu. Dostupná jsou s průměrem otvoru od 40 do 260 mm.

NSK Europe

Společnost NSK Europe Ltd. je evropskou pobočkou tokijského výrobce ložisek NSK založeného v Japonsku v roce 1916, který dnes zaměstnává zhruba 31 000 lidí ve svých provozech po celém světě. Výrobky a řešení nabízené tímto dodavatelem pro potřeby průmyslové a automobilové výroby můžete najít všude tam, kde je třeba zajistit pohyb. Kromě téměř všech druhů valivých ložisek zahrnuje sortiment společnosti také těsněná ložiska, lineární technologie, ložisková tělesa pro kola, ložiska převodovky a motoru a systémy řízení. Firma si zakládá na dokonalosti ve všech oblastech svého podnikání. Jejím cílem je razit ve svém oboru cestu kvality, které dosahuje díky neustálému zlepšování, prvotřídnímu vývoji nových výrobků, optimalizovaným výrobním procesům a službám zaměřeným na spokojenost zákazníka. Ve fiskálním roce 2019 dosáhlo více 4 400 zaměstnanců společnosti NSK Europe Ltd. obratu přesahujícího 920 milionů eur.

 

www.nskeurope.com